09.08.21 Technická analýza BTC/USD – týdenní close nad MA 20, signál pro další postup up?

0
(0)

Zprávy a souhrny

Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako je Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Téměř čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat i fundamentální analýzu. Zaobírám se ovšem i makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.

V nedělní video analýze jsme si řekli, že Bitcoin (BTC) je velmi blízko od týdenního close nad důležitým klouzavým průměrem – MA 20. A skutečně se close nad tímto klouzavým průměrem uskutečnilo, ale má to jeden háček, který vysvětlím za chvíli. V každém případě vypadá Bitcoin dobře a má našlápnuto k dalšímu růstu. Pokud se tedy tento týden neukáže, že se jednalo o falešný průraz.

Budou se brzy utahovat šrouby? A co na to Bitcoin?

Dost možná jste si všimli, že se zlato strašlivě vylilo. Z informačního flow vyplývá, že se tak prý stalo na základě rostoucích obav z následující monetární politiky Federální rezervní banky. Respektive se začíná očekávat, že Fed zvedne sazby a sníží objemy v rámci kvantitativního uvolňování mnohem dříve, než bychom čekali.

Mne osobně tato zpráva nijak nepřekvapila a vás by neměla překvapit též, protože jsem už mnohokrát říkal, že současná politika Fedu je jaksi prapodivná a nikdo jim moc nevěří. Což se projevilo právě na tom, že zlato šlo dolů, a naopak dluhopisový trh měl pré. Z cenového vývoje na trzích bylo zjevné, že investoři očekávají dřívější utahování šroubů. Mnohem dříve než Fed avizuje.

A očekávání má obrovský vliv, jedná se o největšího tahouna. Pokud ovšem dojde brzy k navýšení sazeb, na Bitcoin to bude mít jistě negativní vliv. Záleží ovšem, zda k navýšení dojde skutečně neočekávaně nebo na samotné velikosti. V případě, že se k tomu uchýlí, asi si nedovolí sazby zvýšit více jak o 0,25 – 0,5 p.b., což by nutně nemuselo spustit armageddon.

Aktuální situace na 1W TF BTC/USD

BTC

Jak jsem říkal v úvodu, Bitcoin na týdenním grafu zavřel nad MA 20. Potíž je ovšem v tom, že týdenní close bylo cca 20 USD nad klouzavým průměrem. Tím chci říct, že si nejsem jistý, zda to trh bere jako definitivní průraz, či jako pouhé otestování.

Dynamické S/R hladiny v podobě klouzavých průměrů jsou totiž přesná čísla, na rozdíl od statických S/R levelů, které si v grafu zaznačujeme dle subjektivního posouzení. Jestli to trh vnímá jako bullish signál, mělo by se to brzo projevit. V těchto chvílích se i obchoduje nad MA 20, takže pokud bude denní zavírací cena někde nad 43 232 USD, trh by mohl reagovat dalším růstem.

Co se týče podoby týdenní svíce a objemů, ty jsou ok. Svíce je rozhodně bullish a objemy jsou takřka totožné s minulým týdnem. Bylo by samozřejmě lepší, když by objemy stoupaly, ale obdobné objemy určitě nejsou vyloženě těžký problém. V nedělní video analýze jsem ovšem upozorňoval, že volume je v dlouhodobém kontextu dost průměrné.

Což nám říká, že do trhu zatím příliš velkého kapitálu nejde. Aby byl Bitcoin schopen soustavného cenového růstu, bez velkých hráčů to prostě nepůjde.

Indikátory

Týdenní RSI se po dlouhé době drží nad 50 body, což je rozhodně bullish. Navíc na týdenním MACD se schyluje k bullish crossu, stačí jeden růstový týden a signál je na světě.

Aktuální situace na 1D TF BTC/USD

BTC

Co se týče denního časového rámce, Bitcoin prorazil většinu překážek z rezistenční konfluence – MA 100, cenovou rezistenci 42 000 USD, Low Volume Node, rezistenční diagonálu, fibo 38,2 %. Chybí již prorazit pouze MA 200 a celá rezistenční konfluence bude prolomená, díky čemuž se razantně zvednou šance na další postup up.

Do grafu jsem každopádně zaznačil oblast 40 000 – 47 000 USD, ze které se cena musí dostat. Dokud jsme zde, riziko bull trapu je vysoké. Navíc těch 47 000 USD je samo o sobě rezistencí – High Volume Node. Následující překážkou je potom S/R level 52 500 USD, kde je též konfluence, ale mnohem slabší než kolem 42 000 USD.

Indikátory

Na denním RSI je pořád medvědí divergence. Aby došlo k zneplatnění, je potřeba prorazit minimálně nad 47 000 USD. Uvedená divergence právě naznačuje, že ono rozmezí 40 000 – 47 000 USD je past na býky. Trh má tedy dvě možnosti – uplatnění, nebo zneplatnění divergence.

Samotné uplatnění může znamenat propad pod sledovanou konfluenci, což je pro BTC automaticky problém. Naopak zneplatnění divergence je silný bullish signál.

Závěrem

Pro Bitcoin je nyní zcela rozhodující, aby se udržel nad supportním pásmem 42 000 USD. Pokud řečené zvládne, pravděpodobnost pokračujícího cenového růstu je mnohem vyšší. Nezapomínat ovšem na to, že celkově jsou objemy průměrné a hlavně ta divergence na denním grafu může vyústit ve velký problém.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

28 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
28 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: