09.06.20 Technická analýza ETH/USD a LTC/USD – Flashcrash na altcoinech (Bitstamp)

0
(0)

Zprávy a souhrny

Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako je Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Téměř čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat i fundamentální analýzu. Zaobírám se ovšem i makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.

V noci se nám trh trochu pohnul a byl tu jakýsi skoro pokus o průraz na Bitcoinu, ale hned došlo tvrdě k zamítnutí. Každopádně, v dnešní analýze se podíváme na Ethereum (ETH) a znova i na Litecoin (LTC). Na těchto altech se totiž v noci odehrál flashcrash, ale ne na celém trhu. Stalo se tak pouze na burze Bitstamp, což je můj primární zdroj dat pro analýzu trhů.

Ovšem kontroloval jsem to pouze na Bitfinexu, takže pokud zjistíte, že proběhlo něco obdobného i na jiných burzách, tak to klidně napište do komentářů. Každopádně, na Litecoinu ten dump znamenal během pár sekund/minut dump o více jak 50 %. Pokud jste tedy někdo měl na Bitstampu buy ordery pod 20 USD, tak máte rovnou vyděláno. Ethereum se už tak tvrdě nesložilo, neboť propad byl o cca 14 %.

Aktuální situace na 4H TF ETH/USD

Kurz Etherea (ETH) se znova pokusil atakovat dlouhodobou rezistenční přímku (červená čerchovaná), ale nakonec došlo k evidentnímu zamítnutí, což vyvolalo dump až po S/R level 215,35 USD. V této úrovni prochází i naše střednědobá trendovka, od které se cena pokaždé odrazí jako hodinky.

Já si osobně myslím, že právě tato čára zapříčinila, že ten flashcrash nebyl tak hrozivý jako na Litecoinu (LTC). Každopádně, kdo měl nákupní příkazy kolem S/R levelu 215,35 USD, tak to zase vyhrál a vcelku zadarmo. Kurz se tedy vrátil k té rezistenční přímce a je tam i v těchto chvílích.

Právě tato přímka funguje v našem případě jako nosný pilíř pro medvědí strukturu, takže případný dlouhodobý uptrend je podmíněný tím, že dojde k jejímu průrazu. Někteří z vás si i určitě všimli, že trh je na křižovatce. Může dojít pouze k průrazu skrze tu dlouhodobou rezistenční přímku nebo uptrrendovou čáru.

Indikátory

Podle RSI můžeme tvrdit, že je trh pořád dost silný bez nějakých náznaků, že by se to mělo změnit. Ten samotný flashcrash nic po technické stránce neovlivnil. Na MACD se křivky zase kroutí jako hadi, takže generující signály nejsou relevantní.

Aktuální situace na 4H TF LTC/USD

Jak jsem říkal, tak na LTC ten flashcrash byl mnohem horší. Cena se propadla až po 20 USD, takže ti, co měli nákupní ordery kolem těch 20 USD, tak mají po probuzení Vánoce. Hodně lidí to samozřejmě muselo vystopkovat a ti musí být teď náramně naštvaní.

Co se týče technické stránky trhu, tak se od moji poslední analýzy na Litecoin nic nezměnilo. Máme tu neckline Head & shoulders a dovolil bych si tvrdit, že ten flashcrash byl tak hluboký právě díky tomuto patternu.

Nicméně, cena se pak navrátila po S/R level 45,82 USD, kde je i teď. Ovšem viděl bych to na postupné vyklesání kurzu k tomu zakreslenému neckline a jestli bude mít hlavní trh (BTC) jeden ze svých horších dnů, tak může dojít k reálnému dumpu.

Závěr

Tady ta anomálie není nikdy moc pěkná a o to víc to naštve, když k ní dojde pouze na burze, kde jste vy. Bohužel, asi byla chvilkově mizivá likvidita a někdo velký možná zazmatkoval. Klidně to může být i chyba burzy, ale nemyslím si, že je to jen bug trading enginu. Respektive, k těm transakcím skutečně podle všeho došlo.

Ať je to jakkoliv, tak by se tohle dít nemělo, protože při flashcrash to vystopkuje úplně každého a ještě k tomu mnohem níž, kde ten order má. A pak pouze vidíte, jak se cena vrací rychlosti blesku zpátky. To má pak každý oči pro pláč. Když by se to stávalo častěji, tak bych samozřejmě musel z Bitstampu odejít. 

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: