09.01.21 Technická analýza zlata a stříbra – Proč se drahé kovy vypláchly?

3.3
(10)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • TradingView vydal novou funkci pro Bitcoin • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Polední zprávy] • Sun: FUD spojený se strachem z dvojitého utracení BTC poslal cenu pod 30 000 USD • a další články

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během včerejška v kryptosvětě. TRHY Kryptotrh ztratil během několika dní téměř...
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Technické analýze finančních trhů a psaní populárně-naučných článku do ekonomie se aktuálně věnuji jen jako přivýdělku ke studiu. Úspěšně jsem absolvoval bakalářské studium z oboru Regionální rozvoj a správa na FRRMS MendelU. V šoučasnosti mám čerstvě po úspěšném dokončení magisterského studia téhož oboru, ale na ESF MUNI. Můj obor studia tedy nebyly finanční trhy, ale ekonomie blahobytu. I přesto se chci raději věnovat analýze finančních trhů a to na full time, kde mohu využít i své znalosti z ekonomie, které mám díky studiu svého oboru. Ve volném čase se věnuji studiu historie, politické filosofie apod.

Všiml jsem si, že už je uběhla dost dlouhá doba od předešlé analýzy na drahé kovy. Vlastně jsme měli poslední rozbor na kovy začátkem listopadu, což je holt dáno tím, že jsme se věnovali především Bitcoinu a kryptotrhu obecně. Tudíž je asi na místě si zlato se stříbrem rozebrat. Jestli sledujete trhy s drahými kovy, museli jste si všimnout, že předešlých 48 hodin nebylo pro ně zrovna příznivých.

Došlo k dost tvrdému dumpu, což je vcelku neočekávané, protože se zdálo, že navážou na expanzi z první poloviny roku 2020. Zamítnutí má však fundamentální důvody, neboť americký dolar se dost možná odráží ode dna a zvýšil se i výnos na amerických dluhopisech, což jednoduše nikdy zlato se stříbrem nenese zrovna pozitivně.

Mimo to mohou být momentálně analyzované trhy jakýmsi kanárkem pro vše ostatní. Podobným způsobem může brzy zareagovat i Bitcoin, kde je ovšem situace krapet komplikovanější. Trh je v silné euforii a navíc ho má kdosi silně v hrsti. Těžko tedy říct, jak dlouho může BTC odolávat makroekonomickým fundamentům.

Aktuální situace na 1D TF komodity zlato (spot)

Jakmile v srpnu došlo k průrazu 2 000 USD/unce, byla to velká sláva. Ovšem málokdo asi počítal s tím, že brzy na to začne pokles, který vlastně trvá doteď. S několikaměsíční korekcí se počítalo, protože obdobný vývoj měl trh při předešlém průrazu all time high. Navíc bylo kolem zlata hrozně moc povyku a přílišná pozornost mainstreamu indikuje, že jsme minimálně krátkodobě na topu.

Když už i chytráci z ČT24 skrze FB radili investovat do zlata (ne, nedělám si srandu), je to těžký sell. Následná korekce není až tak hrozivá, ale trvá docela dlouhou dobu. Korekční struktura má podobu klesajícího kanálu, což osobně vnímám jako jakýsi ideál. Jedná se totiž o zdravé a neagresivní pročištění trhu. A jako bonus jsou pohyby v rámci patternu odhadovatelné. Leč nevýhodou je, že to může být dosti zdlouhavé.

Když je kanál už dost velký a proběhne breakout, je nemalá šance, že se korekce schyluje ke konci. Občas to logicky nevyjde, ale holt nikdy nic není na trhu jistého. Člověk musí vždy dodržovat základní risk management a kalkulovat s fakeouty. Současné dno se vytvořilo nad S/R levelem 1 756 USD/unce. V rozmezí 1 674 USD/unce až po zmíněnou úroveň je dle Volume profile likvidní cluster.

Je docela škoda, že cena nespadla až po řečený cluster, protože se jedná o ideální pásmo ke vstupu do trhu. Obrat nastal ovšem trochu dříve a dokonce proběhl průraz z našeho kanálu. Jak bylo ovšem již řečeno, ke konci týdne nastal drop a cena se proto musela vrátit zpátky do prostoru patternu.

Indikátory

Že je trh v korekci poznáme i z vývoje křivky RSI, ale mimo to víme, že korekce skutečně není žádným armageddonem. Hodnoty indikátoru se drží převážně ve standardních hodnotách, takže můžeme mluvit o neagresivním pročištění. Všimněte si, že před výplachem byla úroveň RSI zrovna cca 70 bodů.

Případný průraz této hraniční hodnoty by bylo potvrzení pro ukončení tržní korekce. Leč na poslední chvíli nastal výplach. Co se týče MACD, momentum up mělo docela sílu, takže je včerejšího propadu škoda. Vzhledem k mohutnosti poklesu, došlo i k potvrzení v podobě beraish crossu.

Aktuální situace na 4H TF komodity zlato (spot)

Na 4H vidíme cenový vývoj z posledních týdnů mnohem detailněji. Nejdůležitější bylo, že po odrazu kurzu v blízkosti S/R levelu 1 756 USD/unce, začal krátkodobý uptrend, který je podmíněn zakreslenou diagonálou. Po průrazu z kanálu proběhl throwback k horní stěně, kde cena pozitivně reagovala. Což je vlastně ideální možnost vstupu do longu pro konzervativnější část obchodníků, kteří si počkají na potvrzení.

Avšak po průrazu trendovky a návratu kurzu dovnitř útvaru, bylo jasné, že se něco dost pokazilo. Trh se zlatem dostal šok, na který jednoduše reagoval. Kurz nicméně dobře reagoval na S/R levelu 1 837 USD/unce a během následujícího týdne zjistíme, zda support vydrží. Je ale dost možné, že trh bude mít tendenci otestovat low z konce listopadu. Nynější situace není pro nakupující zrovna ideální.

Indikátory

Dle RSI na 4H TF byl průraz z kanálu skutečně nadějný, protože hodnoty dokázaly po strašně dlouhé době setrvat nad 70 body. Vzhledem k strmému výplachu je nyní RSI na 25 bodech, takže u pondělní open určitě nastane pullback up. Plus poslední 4H svíce zavřela jako bullish hammer. Jestli ovšem zmíněné faktory postačí k prolomení korekce, si netroufám říct.

Aktuální situace na 1D TF komodity stříbro (CFD)

Stříbro si rozebereme už pouze ve stručnosti. Jediný podstatný rozdíl oproti zlatu je, že trh byl schopný prorazit z obdobného klesajícího kanálu a nevrátit se zpátky. I zde se vytvořil krátkodobý uptrend, který ovšem se včerejším dumpem dost možná skončil. Propad činil skoro 10 %, což je na stříbru už nějakou dobu docela normálně sledovaná volatilita.

Pokles byl zastaven až na S/R levelu 24,5 USD/unce. Reakce byla docela dobrá, takže je jistá šance, že tak snadno kurz klesat nebude. Leč nikdo nemá křišťálovou kouli, a proto si musíme počkat na cenový vývoj z následujícího týdne.

Indikátory

Hodnoty RSI nebyly absolutně schopny překonat hraničních 70 bodů. A to i přesto, že kurz breaknul ze zakresleného kanálu. Především nám indikátor svým vývojem říká, že trh jaksi nemá rozhodnuto.

Závěrem

Příští týden bude hodně záležet, jak se nakonec zachová trh dolarového indexu DXY. Jestli DXY zůstane v expanzi, lze očekávat, že drahé kovy budou minimálně stagnovat. To je k analytické části asi vše, ale chtěl bych na úplný závěr ještě avizovat video analýzu Bitcoinu, která bude vydána zítra kolem 18:00. Na BTC se toho stalo dost, takže si ji určitě nenechte ujít.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.3 / 5. Počet hlasujících 10

Buď první kdo článek ohodnotí

10 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
10 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře