08.01.21 Technická analýza BTC/USD – Souboj titánů?

5
(21)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • PayPal očekává obrat 2 miliardy dolarů z kryptoměn • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Odpolední zprávy] • Bitcoin opět selhal u 40 000 USD • Polkadot se stává 4. největší kryptoměnou • a další články

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během včerejška v kryptosvětě. TRHY Bitcoin se opět nedostal nad 40...
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Technické analýze finančních trhů a psaní populárně-naučných článku do ekonomie se aktuálně věnuji jen jako přivýdělku ke studiu. Úspěšně jsem absolvoval bakalářské studium z oboru Regionální rozvoj a správa na FRRMS MendelU. V šoučasnosti mám čerstvě po úspěšném dokončení magisterského studia téhož oboru, ale na ESF MUNI. Můj obor studia tedy nebyly finanční trhy, ale ekonomie blahobytu. I přesto se chci raději věnovat analýze finančních trhů a to na full time, kde mohu využít i své znalosti z ekonomie, které mám díky studiu svého oboru. Ve volném čase se věnuji studiu historie, politické filosofie apod.

Dneškem opětovně navážeme na včerejší analýzu na Bitcoin (BTC), neboť včera večer bylo price action vcelku bohaté. V každém případě jsme byli svědky něčeho nevídaného, na trhu se prodalo nemalé množství bitcoinů během velmi krátkého časového úseku a stejně se cena skoro vůbec nepohnula.

Kdyby kdokoliv prodal podobné objemy ještě před půl rokem, způsobil by tím s největší pravděpodobností mohutný pokles ceny.

Sice nám cena mírně klesla, ale naprosto neúměrně k tomu, jaký byl prodejní tlak. Šlo jednoduše vidět, že cenu někdo za každou cenu drží nahoře. A musel být sakra silný, když se mu kolaps povedlo odvrátit. Někdo nám s trhem očividně manipuluje a má k dispozici obrovské množství kapitálu. Včerejší pokles určitě nevykupoval retail. To se holt nakupuje, když jim Federální rezervní banka tiskne peníze za nulový úrok.

Ať je to tedy kdokoliv, má v podstatě neomezený kapitál, když je schopen a ochoten držet trh nad propastí, i když je extrémně přepálený. Leč by mě zajímalo, co bylo účelem včerejšího dumpu. Možná se pere více hráčů, nebo si chtěli otestovat svoji reálnou tržní sílu. No, jsme malí páni a asi se nedozvíme, co včerejší večer měl znamenat.

Denní DPO

Až dojde ke korekci (a ono k ní jednou musí dojít), tak je pro mne nejvíce směrodatný indikátor DPO (Detrended price oscillator). DPO je totiž skvělý nástroj na identifikování celého jednoho cyklu, jehož součástí je samozřejmě expanzivní a regresní průběh. V rámci minulého bull runu řečené cykly probíhaly celkem spolehlivě.

Což znamená, že vždy došlo k tomu, že křivka DPO spadla do záporných čísel. Jakmile tedy k čištění dojde a křivka bude oscilovat pod nulou, víme, že brzy zase asi navážeme na předešlou expanzi, čímž začne nový cyklus. Možná vám přijde zbytečné něco takového řešit, když cena pořád posiluje, ale je lepší být dopředu připravený.

Aktuální situace na 1W TF BTC/USD

K týdennímu grafu nemusím nic říkat, protože mluví sám za sebe. Dávám ho sem pouze pro to, aby mí čtenáři nezapomínali, že je v grafu parabolická expanze. Což je dobrý důvod k tomu, aby nebyli hamižní a dvakrát si vše v hlavince rozmysleli. Mimoto je na CME pěkná kolekce gapů, což si můžete prohlédnout v jednom z grafů ze včerejška.

Indikátory

Co se týče RSI, má cca 95 bodů. Třídenní se blíží též k 95 bodů a jedině denní RSI trochu spadlo, ale i tak má cca 89 bodů. Drop ze včerejšího večera zkrátka neměl moc valnou logiku, protože trh se vůbec nepročistil. Křivky MACD stoupají do stratosféry.

Aktuální situace na 4H TF BTC/USD

Přejděme k 4H grafu, kde se nám včera utvořila svíce spinning top (točící káča), která měla i mohutné objemy. Svíce je standardně považována za jakýsi znak nejistoty/zaváhání na trhu. V uptrendech však může avizovat změnu trendu, což se i tentokrát nestalo. Trh vytvořil malý býčí praporek, ze kterého cena před několika okamžiky prorazila. Díky čemuž máme zase nové all time high.

A tím se i jakékoliv pochyby nad pokračováním v expanzi rozplynuly. V každém případě je nejbližší support S/R level 36 605 USD, který se nám i díky čtvrtečnímu dropu potvrdil jako validní. Uvidíme každopádně, kam se cena během dneška ještě vyšplhá. Možná těch 42 000 USD ještě dáme. Avšak nezapomínejte na předešlý graf, kde je rozpoznatelná parabola. Mějte na paměti, že něco obdobného longovat je čistý gambl.

Indikátory

Na 4H RSI je několikanásobná divergence, která netrpělivě čeká na uplatnění. Dočká se toho ovšem vůbec někdy?

Aktuální situace na 1H TF BTC/USD

Na hodinovce můžeme podrobněji sledovat vývoj za předešlých 24 hodin. Kurz napřed breaknul horní stěnu zakresleného rising wedge, ale později se cena vlivem okolností dostala pod pattern. Nicméně po konsolidaci v rámci praporku vzali býci odvahu a pushnuli cenu až nad wedge. Dynamika je na trhu markantní a co platilo včera, nemusí platit už dnes.

Indikátory

Hodinové RSI se v podstatě pročistilo a trh má hned tendenci pokračovat nahoru. Což je zajímavé zjištění, že trh vlastně úplně ignoruje vyšší časové rámce a stačí mu „narovnání“ indikátorů nízkých časových rámcích.

Závěrem

Nic neroste věčně, ale Bitcoin dokáže růst dlouho. Kde je nejbližší potenciální vrchol vážně nelze vůbec odhadnout. Čím je totiž cena výš, tím pomaleji stoupají hodnoty RSI na vyšších TF. Když je tedy nyní týdenní RSI přes 95 bodů, teoreticky je prostor až na 50 000 USD. Vážně je docela bizár sledovat, jak je týdenní, třídenní a denní RSI přepálený, ale kurz přesto expanduje. Něco podobného asi v budoucnu už jen tak neuvidíme.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 21

Buď první kdo článek ohodnotí

53 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
53 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře