07.01.21 Technická analýza BTC/USD – Kde má euforický sentiment svůj strop? (Update)

5
(15)

Zprávy a souhrny

Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako je Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Téměř čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat i fundamentální analýzu. Zaobírám se ovšem i makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.

Sice jsme měli včera analýzu na Bitcoin (BTC), ale vzhledem k dalšímu all time high, bych řekl, že alty nyní tolik „nejedou“. Snažím se dost bedlivě sledovat sentiment na sociálních sítí a musím říct, že je nyní ve stratosféře.

Update 18:44

Týdenní RSI = 95 bodů, třídenní RSI = 95 bodů, denní RSI = 89 bodů.

Tohle je skutečně něco bizarního, co asi v budoucnu jen tak neuvidíme. 


Na Youtube se každý den rojí noví a noví „guru“, kterým rostou odběratelé přímo úměrně vůči rostoucí ceně Bitcoinu. Přitom ještě před půl rokem je nikdo vůbec neznal a nyní je sledují někdy i desetitisíce lidí denně.

Ve skupinách na Facebooku se na oplátku rodí naprosto tupé dotazy od nováčků, kteří chtějí honem, honem nakupovat. Mohli jste si všimnout fotek, na kterých jsou dlouhé fronty  lidí, čekajících na možnost koupit si BTC u automatů. Ta euforie trvá už pár týdnů a její projevy se před našimi zraky každý den hromadí.

Tip: Ceny kryptoměn můžete sledovat i na našem webu. Kromě cen tam najdete i jiné užitečné nástroje pro obchodování a těžbu. 

Když bych měl vycházet pouze z vyjmenovaných projevů, hluboký pád by měl být již za dveřmi. Ale proč ke dlouho očekávanému pročištění nedochází? Svoji roli hraje vícero faktorů, které během krátké analýzy nelze samozřejmě rozebrat. Patří k nim samozřejmě makroekonomické fundamenty jako je monetární a fiskální politika. Mimoto se zdá, že fondy naprosto tupě nakupují bez jakékoliv rozumné strategie, čímž si vlastně pumpují nákupní ceny.

Sentiment

Nadstandardní sentiment přetrvává již od počátku listopadu, kdy „Crypto Fear & Greed Index“ ukazuje už několik týdnů, že je na trhu s BTC extrémní greed. Od doby, kdy index existuje (únor 2018), byly podobné hodnoty jednou a pouze po několik dní.

Aktuální situace na 1D CME futures

Nepochybně musíme brát v potaz jednotlivé CME gapy, které se nám na trhu s futures kontrakty urodily. Ten největší se posledním pádem o těch 20 % zaplnil, takže si ho můžeme odepsat. Ovšem dohromady je gapů asi pět. Nejbližší kolem 26 000 USD (největší), druhý na 21 000 USD, třetí cca 19 000 USD, čtvrtý 17 500 USD a vůbec poslední je až pod 10 000 USD.

Hlavně na ten poslední zmíněný nesmíme zapomínat, protože v konotaci na jeho existenci pořád existuje šance, že bychom mohli dropnout až sem. Ta pravděpodobnost se samozřejmě jeví jako velmi malá, ale rozhodně existuje. Propad až sem by z aktuální ceny byl o 75 %, což se u před předešlého bull runu stalo. A právě řečený bull run se vývojem velmi podobá na ten aktuální.

Aktuální situace na 4H TF BTC/USD

Za včerejšek trh na 4H grafu zavřel párek svící relativně bearish. Svíčky jsem označil, abyste je případně nemuseli hledat. Opravdu z toho bylo znát, že se prodejci snaží cenu sundat, ale stejně se jim to očividně nepovedlo. Kurz dokázal využít předešlého vrcholu jako supportu a prorazit do vyšších cenových hladin a nyní v podstatě konsoliduje.

Na konkrétním příkladu můžeme seznat, že jakékoliv snahy o dump jsou soustavně negovány. Ovšem nic nevydrží věčně a až to budeme možná nejméně čekat, dočkáme se velkého dumpu, což je naopak pro nás velká příležitost. Co se týče supportů, mimo předešlého vrcholu, je nejbližší na S/R levelu 29 500 USD. Když by cena klesla sem, jedná se o 20 % pokles.

Indikátory

Na RSI stále straší grandiózní medvědí divergence. A to i přes aktuální snahu nakupujících cenu pushnout výše. Čím déle ta divergence bude v grafu, tím pravděpodobněji dojde k jejímu uplatnění.

Aktuální situace na 1H TF BTC/USD

Na hodinovce mnohem lépe můžeme sledovat, jaký to byl včera nejistý boj. Zdálo se, že trh nebude nakonec schopen all time high definitivně překonat. Avšak býci nalezli potřebnou sílu pro protlačení ceny. Každopádně je v grafu identifikovatelný malý uptrend, který je podmíněn zakreslenou diagonálou. Pokud trendovka padne, prodejci mohou šance využít k shortu.

Indikátory

I na RSI lze rozpoznat pěkný trend, ale v těchto chvílích se rozhoduje o tom, zda dojde k breaku. Avšak break na hodinovce může znamenat pouze malý výprodej. Leč prodejci vycházející z vyšších TF, by se později mohli přidat.

Závěrem

Právě nyní kurz dolarového indexu proráží ze struktury, ve které se pohyboval po několik týdnů. Třeba se jedná o první vlaštovku avizující oživení amerického dolaru, což by přirozeně mohlo postihnout Bitcoin. Dolar je rozhodně dlouhodobě slabá potvora, ale alespoň krátkodobý růst by měl smysl.

Co se v každém případě týče ještě sentimentu, pod mou předešlou analýzou byl rekordní počet komentářů. Což je taktéž indikátorem, že Bitcoin se těší nadstandardní pozornosti. Uvidíme, co přijde, ale brzy nás už asi čeká top. Nezodpovězenou otázkou zatím zůstává, kam až se cena BTC stihne dostat.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 15

Buď první kdo článek ohodnotí

30 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
30 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Michal

Mimoto se zdá, že fondy naprosto tupě nakupují bez jakékoliv rozumné strategie, čímž si vlastně pumpují nákupní ceny.”

Přesně to tady tvrdím dlouho. Jak jsem psal nedávno – 85% fondů nepřekonává výkon SP500 indexu, tak proč by v kryptu měly předvádět nějaké zázraky?
Podle mě žádnou hru nerozehrály, maj úplně stejný fomo jak lidi.

krocan

Zapomínáš na jednu věc fondy to nekupují na spekulace to si myslí tady většina joudů co čekají jak na korekci jak na smilování .Většina fondů to kupuje na z dlouhodobého hlediska a pouze investičním 1%až10% což není vůbec nic 90% kapitálu drží ve fiatu či v akcii což je úplně zanedbatelné množství investice .Ale to tu většina joudů nechápe oni si myslí že miliardový fond nakoupí 1% v bitcoinu a když jim udělá zisk pár procent tak hned to prodají .Proč by to dělali ? Biden už má v podstatě jistou většinu v senátu demokratů kde republikání pravděpodobně prohráli senátní křeslo které jim chybělo k prosazování zákonů .Biden má v podstatě už většinu v senátu a co to znamená ? větší stimul dolarů kde demokrati chtějí co největší stimul finanční podpory a vyšší zdanění pro technologické firmy a znehodnocování dolaru dál bude pokračovat z Bidenem v čele ale to tu nikdo z joudů co čekají na vysokou korekci nenapadne .

balbe

Sranda by bylo kdyby korekce přišla ze 300K na 250K HA HA HA HA

Jan

Me by treba zajimalo proc je LTC tak hodne pod cenou? Kde hledat priciny, protoze BTC uz svoje ATH davno prekonal ETH se tam zdarne blizi a LTC nic.

balbe

LTC je jen laciná kopie BTC na víc je ho 4 x více než BTC což znamená že se musí do něj napumpovat daleko víc investic aby vůbec začala jeho cena růst. Další problém je ten že síť LTC díky nízkému hash ratu kde hrozí 51% útok je dost rizikový .Investor co investuje v řadách sta milionu dolarů ti nepůjde do rizika z takovým kapitálem jen proto že jsou shitcoiny levnější o proti bitcoinu , takový investor jede na jistotu a nebezpečnější a nejistější investice ze všech je jen bitcoin .Bitcoin bude jen pro vyvolené 800 tisíc za bitcoin si už jen tak holá řit nemůže dovolit a proto je tu LTC to je takzvaný bitcoin pro holé řitě z retailu .

Apas

Názorů na LTC už jsem četl hodně, ale tento mi přijde mimořádně hloupý. 1) to kolik je mincí nemá žádnou souvislost s tím, jak složité je daný coin “rozpumpovat”, rozhodující je marketcap. 2) proč má pořád někdo potřebu říkat něco o tom, že BTC je drahý, je jen pro vyvolené a pod., když si každý ,může koupit BTC třeba jen za dvě kila? 3) LTC má úplně jiné využití než BTC. Není to sice coin, který by člověk rád hodloval 10 let, ale dám příklad: dnes jsem posílal dvě transakce, jednu v BTC, jednu v LTC, za jednu jsem zaplatil fee 0,02 USD a za druhou 2,31 USD… můžete hádat třikrát, která byla která 🙂

Tomáš

MIchale, ale třeba GBT kupoval určitě mimo Fomo

Manius Curius Dentatus

Pozor, pozor, slova jako korekce či dokonce dump jsou naprosté tabu. Snad teze, že je možné brzké otestování nejbližších supportů, kde se předpokládá masivní tlak nakupujíích, by mohl inviziční tribunál shledat jako nezávadný… 😀

Tomáš

Pokud někdo čeká na propad který zcela jistě musí přijít (jen aby nebyl z 80k na 65k)
třeba až na 10k proč nenakupoval když byl BTC v této ceně? Pokud nakupuju pravidelně,
bez cíle nákup – prodej o trochu vic nákup – o trochu víc prodej musím mít z vyšší ceny radost ne? Pokud i cena spadne na 20k pořád budu tam kde mě v roce 2020 ani nenapadlo, že to bude 🙂

Michal

No protože to zase spekulovali, že to pude na 5. Někdo se teď směje, jaká je na trhu chamtivost, ale podle mě si neuvědomuje, že sám byl chamtivej, když 10k pro něj bylo moc. Jsou lidi, co čekali na propad z 4500 na 4000. To už mi přijde jako úplnej úlet.

Poslední editace 1 rok před přes Michal
Tomáš

Je to tak, myslím, že většina má v krypto peněžence 0 protože vychytrale prodali když už to výš jít prostě nemůže. Fondy nikdy BTC prodávat nebudou (za tuto cenu) a drobní už prodali tedy většina. Myslím, že pouze zásah něčeho jako FED nebo MF by tento trend změnil

Poslední editace 1 rok před přes Tomáš
bitcoin standard

Taky myslím, pokud přijde nějaká tvrdá regulace = dump dolů jako kráva, ale to se samozřejmě stát může a nemusí…

Kal

Ako nechápem ze ti to nevymazal ja mu píšem pravdu mňe to vymaže

Martin

Je na tom špatně ta forma. Proč nenapíšete něco ve smyslu: “Vážený pane Jarolíme. Myslím, že by bylo zajímavé zahrnout do Vaší TA “to” a “tamto”, protože… závěrem Vám děkuji za Vaše TA. Je vidět, že se každým dnem zlepšujete.

Řeknete svůj názor (ten Vám neberu), ale diplomaticky. Tak, že druhá strana nemá dojem, že je hloupá. Neurazíte ji.

A kdybyste byl kouč, tak takto budete rok přispívat a ta TA se právě díky Vám zlepší. Zkuste být víc kouč. Získáte si větší respekt.

Vaclav

Proc se porad musis do nekoho navazet? Pises o tom ze v CR skolstvi dost upada. Takze usuzuji ze budes nekdo starsi od cca 40 let a vyse. Ale rozumove jsi nekde na urovni nactileteho hejtra.Spousta lidi dnes fizycky vypada na dospele osoby, ale rozumove jsou na urovni nactiletych. To znamena ze deti maji dnes vlastni deti. A to je ten pruser…. Co mas za skolu ty? Pokazdy kdyz si od tebe neco prectu tak z toho plyne ze vsechno znas, vsude si byl, vsemu rozumis a vsechno delas nejlip…. Autora clanku si vazim uz jen za to ze ma nazor a toho se drzi a je jedno jestli ma pravdu nebo nema. A nebo jestli ji mas ty. To ukaze az cas. A stejne to bude fuk, protoze on narozdil od teb se neschovava za anonymitu, ale pise a vydava clanky pod vlastnim jmenem.A nema zapotrebi nekoho urazet. Kdyz se mi jeho clanky nelibi tak je nectu. Kdyz jsem zvedavy a prectu si to a mam potrebu se k tomu vyjadrit. Tak slusnou formou. A ne narazkami na neci inteligenci a vzdelani…..

Michal

No, nechci se tu hádat o školství, tak napíšu jen jeden komentář.
Školství podle mě neupadá. Tyhle úvahy měl už Platón.

Vaclav

Pochopil jsi to dobre ze narazim na upadek cloveka…. A potazmo pak upadek cele lidske spolecnosti…. A omlouvam se ppetrovi1 pokud jsem se ho nejak dotkl, ale mel by jsi se nad tim jak pises opravdu trochu zamyslet a nad sebou sama.

Kal

Keď je niekto inteligentný nikto ho nechápe podľa mňa píše k veci a trefne, v tejto zlej dobe je väčšina negatívna tak čo má písať básničky? Od teba som nevidel nič relevantné autor článku cenzuruje keď niekto napíše niečo proti nemu,, co je pravda ale jemu sa to nepáči, ani netušíš a to je maximálně pokrytectvo číše si kľudne môžete dat francúzaka rozbiť prasiatko a vsadiť na short aj tak je to prepalené a ak nie tak si spolu môžete grilovať nejakú rybu olej sa časom prepáli.

Poslední editace 1 rok před přes Kal
Vaclav

A ty se divis ze cenzuruje? Kdyz ho porad urazi a napada a to temer pod kazdou jeho analyzou? To je pak vyjadreni k clanku nebo k autorovi clanku.Ja se divim ze hejtrovi tady nedaj banana. A jak pisu schovava se jeste za anonymitu nicku. A to, ze je dnes vetsina negativni tak tim to budu omlouvat? To co pisu? Jinymi slovy, kdyz on tak ja taky. Takze ano jako nactilete deti ….. A tim nemam potrebu se dale k nemu a k tobe vyjadrovat…. Je hodne velky rozdil vyjadrovat se k clanku, nazoru a k cloveku jako osobe. Diky za nazor….

Poslední editace 1 rok před přes Vaclav
chazmro

ma to napsaný v profilu, co studoval. stačí číst péťo

Vaclav

Pokud me clovek nezajima nerozklikavam jeho profil. Protoze je mi uplne jedno co studoval, byla to recnicka otazka pokud jsi to nepochopil…. Peto….

Jiri

měl by se “dovzdělat” 🙂

Apas

Po dnešku jsem definitivně už definitivně přesvědčen o tom, že na BTC je rising wedge bullish patern a vyplatí se longovat průraz jeho horní stěny.

Ferat

Rising wedge je bearish pattern, ale neříkám že to nepůjde nahoru

Martin

Trochu navážu na několik předchozích příspěvků k Vašim komentářům. Respektuji, že doposud jsou Vaše názory velmi často správné a pro mě osobně poučné. Někdy tapetujete různými skoro nesouvisejícími odkazy, ale ani to mi nevadí, protože někdy mě z toho něco zaujme, i když je to trochu mimo téma. Ale stejně jako i jiným zdejším diskutujícím mi nevyhovuje způsob prezentace Vašeho názoru. Zřejmě nejste nejmladší (nemyslím to vůbec zle) a zřejmě jste zkušený v oblasti investování, tak Vaše názory proboha prezentuje na této dospělé úrovni. Není potřeba na nikoho útočit. A už vůbec ne na autora článku o TA. Je to jeho názor, který celkem srozumitelně prezentuje. Já bych nevyplodil jediný smysluplný článek. Už jenom za to si ho cením.

Pokud se považujete za zkušeného, vzdělaného a dospělého člověka, tak zkuste prosím zapracovat na způsobu sdělení svých názorů. Stejná informace lze sdělit tak, že má posluchač Vaši absolutní pozornost. Nebo úplně ta identická informace lze sdělit tak, že posluchače urazíte a díky tomu ten posluchač nevnímá pointu sdělení, ale vnímá jen urážku.

Axlcom

Ppetr ty napises 14 komentu k jednomu clanku,ZATIM ono jich urcite bude vic.Ty u toho pocitace musis sedet 24 hodin denne a neustale sledovat tady diskuzni forum.Ty si ten laptop musis brat i na zachod aby ti v diskuzi neco neuteklo.S takovym psychopatickym dusevne narusenym asocialem by si ani Chocholousek neporadil!!!Takoveho dusevniho mrzaka jako jsi ty bych chtel videt na vlastni oci.Ty jsi opravdu vzacna a ojedinela hricka prirody,fakt ze jo!!!

jminercoins

Tady jsou ty diskuse tak vážný :), nevíte někdo jak je na tom firma Lamborghini? Vím, že pred třemi lety to byl hit :). Nezkrachovali kvůli covidu? Jedno bych si objednal. (Legrace)

pietro

Vyprodáno… 🙂
https://youtu.be/8VgrDTdehAI

pietro

Sorry, chyba v odkazu, chtěl jsem am dá tohle:
https://youtu.be/JZXooG8a4bA

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: