07.01.21 Technická analýza BTC/USD – Kde má euforický sentiment svůj strop? (Update)

5
(15)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • PayPal očekává obrat 2 miliardy dolarů z kryptoměn • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Odpolední zprávy] • Bitcoin opět selhal u 40 000 USD • Polkadot se stává 4. největší kryptoměnou • a další články

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během včerejška v kryptosvětě. TRHY Bitcoin se opět nedostal nad 40...
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Technické analýze finančních trhů a psaní populárně-naučných článku do ekonomie se aktuálně věnuji jen jako přivýdělku ke studiu. Úspěšně jsem absolvoval bakalářské studium z oboru Regionální rozvoj a správa na FRRMS MendelU. V šoučasnosti mám čerstvě po úspěšném dokončení magisterského studia téhož oboru, ale na ESF MUNI. Můj obor studia tedy nebyly finanční trhy, ale ekonomie blahobytu. I přesto se chci raději věnovat analýze finančních trhů a to na full time, kde mohu využít i své znalosti z ekonomie, které mám díky studiu svého oboru. Ve volném čase se věnuji studiu historie, politické filosofie apod.

Sice jsme měli včera analýzu na Bitcoin (BTC), ale vzhledem k dalšímu all time high, bych řekl, že alty nyní tolik „nejedou“. Snažím se dost bedlivě sledovat sentiment na sociálních sítí a musím říct, že je nyní ve stratosféře.

Update 18:44

Týdenní RSI = 95 bodů, třídenní RSI = 95 bodů, denní RSI = 89 bodů.

Tohle je skutečně něco bizarního, co asi v budoucnu jen tak neuvidíme. 


Na Youtube se každý den rojí noví a noví „guru“, kterým rostou odběratelé přímo úměrně vůči rostoucí ceně Bitcoinu. Přitom ještě před půl rokem je nikdo vůbec neznal a nyní je sledují někdy i desetitisíce lidí denně.

Ve skupinách na Facebooku se na oplátku rodí naprosto tupé dotazy od nováčků, kteří chtějí honem, honem nakupovat. Mohli jste si všimnout fotek, na kterých jsou dlouhé fronty  lidí, čekajících na možnost koupit si BTC u automatů. Ta euforie trvá už pár týdnů a její projevy se před našimi zraky každý den hromadí.

Tip: Ceny kryptoměn můžete sledovat i na našem webu. Kromě cen tam najdete i jiné užitečné nástroje pro obchodování a těžbu. 

Když bych měl vycházet pouze z vyjmenovaných projevů, hluboký pád by měl být již za dveřmi. Ale proč ke dlouho očekávanému pročištění nedochází? Svoji roli hraje vícero faktorů, které během krátké analýzy nelze samozřejmě rozebrat. Patří k nim samozřejmě makroekonomické fundamenty jako je monetární a fiskální politika. Mimoto se zdá, že fondy naprosto tupě nakupují bez jakékoliv rozumné strategie, čímž si vlastně pumpují nákupní ceny.

Sentiment

Nadstandardní sentiment přetrvává již od počátku listopadu, kdy „Crypto Fear & Greed Index“ ukazuje už několik týdnů, že je na trhu s BTC extrémní greed. Od doby, kdy index existuje (únor 2018), byly podobné hodnoty jednou a pouze po několik dní.

Aktuální situace na 1D CME futures

Nepochybně musíme brát v potaz jednotlivé CME gapy, které se nám na trhu s futures kontrakty urodily. Ten největší se posledním pádem o těch 20 % zaplnil, takže si ho můžeme odepsat. Ovšem dohromady je gapů asi pět. Nejbližší kolem 26 000 USD (největší), druhý na 21 000 USD, třetí cca 19 000 USD, čtvrtý 17 500 USD a vůbec poslední je až pod 10 000 USD.

Hlavně na ten poslední zmíněný nesmíme zapomínat, protože v konotaci na jeho existenci pořád existuje šance, že bychom mohli dropnout až sem. Ta pravděpodobnost se samozřejmě jeví jako velmi malá, ale rozhodně existuje. Propad až sem by z aktuální ceny byl o 75 %, což se u před předešlého bull runu stalo. A právě řečený bull run se vývojem velmi podobá na ten aktuální.

Aktuální situace na 4H TF BTC/USD

Za včerejšek trh na 4H grafu zavřel párek svící relativně bearish. Svíčky jsem označil, abyste je případně nemuseli hledat. Opravdu z toho bylo znát, že se prodejci snaží cenu sundat, ale stejně se jim to očividně nepovedlo. Kurz dokázal využít předešlého vrcholu jako supportu a prorazit do vyšších cenových hladin a nyní v podstatě konsoliduje.

Na konkrétním příkladu můžeme seznat, že jakékoliv snahy o dump jsou soustavně negovány. Ovšem nic nevydrží věčně a až to budeme možná nejméně čekat, dočkáme se velkého dumpu, což je naopak pro nás velká příležitost. Co se týče supportů, mimo předešlého vrcholu, je nejbližší na S/R levelu 29 500 USD. Když by cena klesla sem, jedná se o 20 % pokles.

Indikátory

Na RSI stále straší grandiózní medvědí divergence. A to i přes aktuální snahu nakupujících cenu pushnout výše. Čím déle ta divergence bude v grafu, tím pravděpodobněji dojde k jejímu uplatnění.

Aktuální situace na 1H TF BTC/USD

Na hodinovce mnohem lépe můžeme sledovat, jaký to byl včera nejistý boj. Zdálo se, že trh nebude nakonec schopen all time high definitivně překonat. Avšak býci nalezli potřebnou sílu pro protlačení ceny. Každopádně je v grafu identifikovatelný malý uptrend, který je podmíněn zakreslenou diagonálou. Pokud trendovka padne, prodejci mohou šance využít k shortu.

Indikátory

I na RSI lze rozpoznat pěkný trend, ale v těchto chvílích se rozhoduje o tom, zda dojde k breaku. Avšak break na hodinovce může znamenat pouze malý výprodej. Leč prodejci vycházející z vyšších TF, by se později mohli přidat.

Závěrem

Právě nyní kurz dolarového indexu proráží ze struktury, ve které se pohyboval po několik týdnů. Třeba se jedná o první vlaštovku avizující oživení amerického dolaru, což by přirozeně mohlo postihnout Bitcoin. Dolar je rozhodně dlouhodobě slabá potvora, ale alespoň krátkodobý růst by měl smysl.

Co se v každém případě týče ještě sentimentu, pod mou předešlou analýzou byl rekordní počet komentářů. Což je taktéž indikátorem, že Bitcoin se těší nadstandardní pozornosti. Uvidíme, co přijde, ale brzy nás už asi čeká top. Nezodpovězenou otázkou zatím zůstává, kam až se cena BTC stihne dostat.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 15

Buď první kdo článek ohodnotí

30 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
30 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře