06.12.21 Technická analýza BTC/USD – Bitcoin je již mainstreamem

4.1
(14)

Zprávy a souhrny

Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako je Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Téměř čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat i fundamentální analýzu. Zaobírám se ovšem i makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.

Bitcoin (BTC) měl po velmi dlouhé době vskutku tvrdý pád, který byl pro mnohé rozčarováním. V nedělní video analýze jsem však vysvětloval, že existovaly náznaky, které nás před něčím takovým varovaly. A bylo jich dost. Samozřejmě se nedá přesně určit, kdy a s jakou silou to přijde, ale je dobré být minimálně opatrný. Respektive mít realistický pohled na věc.

Bitcoin je již mainstreamem

Z Bitcoinu se tento rok stal mainstreamem. A to hlavně díky velkým komerčním televizím, kam si zvali nejrůznější hosty, které veřejnosti říkali, jak je Bitcoin úžasná záležitost. Velmi často sleduji na sociálních sítích, že o Bitcoinu mluví známé osobnosti, které však finančnímu trhu nijak nerozumí.

Už na počátku roku jsem před tímhle varoval. Pokud se z čehokoliv stane mainstream, vědí o tom všichni ve společnosti, poptávka už své maximum asi dosáhla. Nebo je ta hranice už opravdu blízko. Jednoduše řečeno není už moc potenciálních kupců. A bez kupců cena nahoru nemůže.

Aktuální situace na 1W BTC/USD

Z pohledu týdenního grafu se nám růstový trend, který trval od léta, definitivně zlomil. Ty signály, jež nám říkaly, že je něco v nepořádku jsme dostávali už na přelomu října/listopadu. Jakmile Bitcoin nedokázal pokračovat po překonání ATH v bull trendu, bylo něco holt špatně. Nakonec to vyústilo v silný pokles, který trvá skoro měsíc. Během té doby Bitcoin ztratil přes 39 %, ale část ztrát se samozřejmě podařilo smazat.

BTC

Bitcoin tedy ztratil 20týdenní klouzavý průměr, a cenovou úroveň 52 500 USD. Je zde i low volume node objemového profilu. Vcelku snadno tak trh přišel o relevantní supportní konfluenci. Jakmile k něčemu podobnému dojde, vzniknou perfektní podmínky pro panic sell. Což se i stalo. Bitcoin dramaticky klesl, až po S/R level 42 000 USD, kde je další hodně silná supportní konfluence.

A tato hladina už prodejní tlak bez problémů ustála. Týdenní close máme i nad 50týdenním klouzavým průměrem, takže jsme nepřišli hned jedním vrzem o oba dynamické supporty. Podoba svíce je víceméně bearish. V každém případě byl ten poslední drop opravdu hluboký. A po obdobných propadech pokles většinou nepřestává. Nemyslím si ovšem, že 42 000 USD snadno padne.

Jestli bude cena klesat, bude to hodně střídmé. Ale k retestu 42 000 USD může dojít. I ta nabídka se někdy musí vyčerpat. Bitcoin klesá už skoro měsíc a ztráta je v relativních číslech dostatečná na to, abychom se začali poohlížet po lokálním dnu. A pak se v závislosti na dalším vývoji uvidí.

Indikátory

Řekl bych, že týdenní RSI má ještě prostor pro pokles. Leč kolem 40 bodů je spolehlivé pásmo, kde historicky často došlo k odrazům. Jsme už blízko, takže v případě pokračujícího kurzového poklesu, lokální dno bude už blízko. Na týdenním MACD došlo k bearish crossu. To je pro býky hodně špatná zpráva.

Závěrem

Šance na pokračování v bull runu jsou nyní skutečně nízké. Bitcoin totiž naprosto selhal a risk-off prostředí na finančním trhu každým týdnem více sílí. Dokud jsme nad 30 000 USD, jistá naděje pořád existuje. Ale neupínal bych se na ní až moc. Dříve jsem nastínil myšlenku, že vlastně celé rozmezí 30 000 – 61 000 USD je jedno velké distribuční schéma. A v tuto chvíli je uvedená myšlenka zase na místě.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací text, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.1 / 5. Počet hlasujících 14

Buď první kdo článek ohodnotí

4 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
LHTS

Ahoj vsichni posledni tyden tu necham otevrenou anketu (pokles BTC pod 30tis. do konce roku 2022), pak poslu vysledky a vyhodnotim.
Z plichty minule nyni prevazuji nazory, ze BTC pod 30tis. nepujde (ale fakt tesne)

https://doodle.com/poll/f6hymtdvmt9drmp2

Manius Curius Dentatus

Od března 2020 je to snad už asi pětistá bearish analýza, tak to konečně vychází 😉 Každopádně zatím jsme stále v suchu a to do doby, dokud zůstaneme nad cca 40K, což je level, který zase vidí úplně všichni a dost lidí tam bude mít zase stopky, pro které si dost možná opět přijdou hnusným knotem, kdy pak bude bearish i poslední moderátorka TV Nova. Zóna mezi 30-60K má být distribuce? Kdo to tam už všechno rozdistribuoval? Snad né ty velryby, které stále dokupují? Říkám to snad po stosedmé, vidím za tím jen hru burz, aby nedovolily přepákovaným longařům realizovat zisky. FEAR je na ideálních hodnotách k pozvolnému návratu někam k 52K, kde by se měly částečně konzervovat profity.

LHTS

Souhlasim, naprosto neobvykly dump s prvky manipulace. Na paru ETH/BTC jsem fakt cumel! (pri kvetnovem dumpu se na paru ETH/BTC dalo slusne vydelat, kdyz byl clovek v BTC)

Bart

Tak je třeba stejně tak říct, že růst s minimálním volume posledních měsíců byla taky jen hra burz q velkých hráčů. Reálně už žádný mainstream nekupoval ani nový nepřišel. Jen stejní velcí hráči. Vytlačit to nahoru muselo být drahé a stejně zájem nepřišel. Koho by nalákali další a další maxima BTC. Tak teď holt je třeba trochu vyzkoušet nervy holderu na hodnotách kolem 30tis, možná min :).

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: