03.07.20 Technická analýza akcií Tesla a Apple – Tesla zběsile pumpuje, lze odhadnout vrchol tohoto rally?

4.5
(4)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Kryptoměna BAND prudce stoupla o 65 % za jediný den • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Polední zprávy] • Bitcoin udržel 11 500 USD a roste dál • Ethereum Classic utrpěl další 51 % útok • a další novinky

Připravili jsme pro vás přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během posledního dne v kryptosvětě. TRHY Včerejšek byl zajímavý den na...
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Technické analýze finančních trhů a psaní populárně-naučných článku do ekonomie se aktuálně věnuji jen jako přivýdělku ke studiu. Úspěšně jsem absolvoval bakalářské studium z oboru Regionální rozvoj a správa na FRRMS MendelU. V šoučasnosti mám čerstvě po úspěšném dokončení magisterského studia téhož oboru, ale na ESF MUNI. Můj obor studia tedy nebyly finanční trhy, ale ekonomie blahobytu. I přesto se chci raději věnovat analýze finančních trhů a to na full time, kde mohu využít i své znalosti z ekonomie, které mám díky studiu svého oboru. Ve volném čase se věnuji studiu historie, politické filosofie apod.

Dnešní analýza akciových titulů je na akcie firem Tesla a Apple. Na Teslu jsme měli analýzu asi tak před týdnem, ale vzhledem k tomu zběsilému price action se na ten trh podíváme znova a něco si k tomu řekneme.

Na Apple byla analýza v polovině dubna, což mě docela překvapilo, že jsem se tomu tak dlouho nevěnoval. Ten trh se za tu dobu strašně posunul, takže tu toho máme hodně na rozebírání. Na úvod bych chtěl ještě říci, že Tesla je jednoznačně mohutná bublina a pokud někdo z vás přemýšlí o investici do tohoto titulu, tak byste měli být hrozně opatrní.

Tento dílčí akciový trh je extrémně přepumpovaný a to i přesto, že došlo k částečnému pročištění během února/března. Co se týče Applu, tak zde to není až tak zběsilé, ale taktéž je ten trh přepálený a na vícero časových rámcích máme divergence.

Aktuální situace na 1D TF akcií Tesla

Akcie Tesly drží pořád solidně trend, takže máme k dispozici stále nová vyšší high a vyšší low. Každopádně, to nejpodstatnější zrovna je fakt, že cena pumpla za předešlé čtyři obchodní dny skoro o 30 %. Bylo to i tak zběsilé, že včera došlo k vytvoření bullish gapu, který se dříve či později musí vyplnit.

Aktuální hodnota je tedy nějakých 1 208 USD a vzhledem k tomu gapu a spiku ceny bychom měli očekávat korekci a to nejlépe po zakreslenou trendovou čáru.

Indikátory

Z pohledu RSI je denní časový rámec ok. Respektive, je to bez anomálie. Hodnoty se vyšplhaly nad hraničních 70 bodů (cca 76 bodů) a trh bez problémů pokračoval v expanzi. U druhého indikátoru (MACD) je tak vše v pořádku bez jakékoliv anomálie.

Aktuální situace na 1W TF akcií Tesla

Na weekly timeframu jde lépe vidět, že nám to zase začíná tvořit strmou exponenciálu. Tohle je vlastně taková jistotka, že je ten trh dost přepumpovaný. Na tohle nepotřebujete ani indikátory technické analýzy, neboť to poznáte při prvním pohledu na graf.

Můžeme i konstatovat, že aktuální týden je od března nejsilnější. Jsem hodně zvědavý na dnešní close, zda dojde k částečnému sražení ceny. Zkrátka by nás mělo zajímat, jestli se svíce zavře v této podobě nebo bude mít nakonec dlouhý knot. (EDIT: V USA mají svátek „Independence day“, takže trh měl v pátek zavřeno, což jsem si v tu chvíli nějak neuvědomil. Aktuální cena je tedy už vlastně close týdne).

Když by to sražení ceny bylo masivnější, tak je to rozhodně varování. Ono už je tedy varování i samo o sobě vidět v grafu takový spike a přitom bull volume není nic moc. Nezapomínejte na to, že objemy během expanze kurzu soustavně klesají – bear signál.

Indikátory

No, pohled na RSI je hrozivý, protože tu máme velkou anomálii v podobě medvědí divergence. Současná hodnota je přibližně 75 bodů a předešlý vrchol je na 94 bodech. Z čehož vyplývá, že by si trh musel dost máknout, aby se medvědí divergence zneplatnila.

Medvědí divergence je i na histogramu MACD, takže těch bearish signálů máme na týdenním časovém rámci hned několik.

Aktuální situace na 1D TF akcií Apple

Od březnového low po aktuální historické maximum vzrostla cena akcií Applu o nějakých 75 %, takže aktuální cena dělá 364 USD. Máme před sebou typickou uptrendovou strukturu, která zatím nejeví žádné známky problému.

Postupně trh totiž generuje vyšší low a vyšší high, takže z pohledu čistého price action se není čeho obávat. Jediný malý problém vidím v tom, že S/R level 370 USD nechce tak snadno pustit, ale to není nic závažného.

Indikátory

Když ale přejdeme na indikátory, tak na RSI je medvědí divergence, která určitě není uplatněná. Co se týče závažnosti anomálie, tak tu bych subjektivně zhodnotil jako střední velikosti. Když přejdeme k MACD, tak na histogramu je medvědí divergence taky.

Závěr

Jak z této analýzy tedy vyplývá, tak oba trhy jsou nafouknuté bubliny k prasknutí. Hlavně ta rally na Tesle je naprostá šílenost a výsledkem výborného marketingu, který je v souladu se zelenou ideologií.

Průmysl s elektromobily se i těší velké „veřejné“ podpoře a to ne jenom ve smyslu poskytování prostředků, ale i lobbingu. Hlavně v EU očekáváme, že podpora pro elektromobilitu bude postupně neustále narůstat.

Tématické cíle a prioritní osy v rámci programového období 2021-2027 ještě nejsou hotové, ale je tu předpoklad, že se elektromobily budou maximálně těšit ohromné podpory na úkor ostatních odvětví.

Co se týče nějakého odhadu, kde může mít Tesla svoje finální maximum, tak to vám nikdo samozřejmě neřekne. Můžeme akorát s jistotou říci, že je ten trh extrémně nafouknutý a spolu s tím výrazně roste riziko, že se to sesype.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře