02.03.23 Analýza S&P 500 a Nasdaq – Akcie zakončily únor tragicky

5
(4)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

S&P 500 a Nasdaq zakončily druhý měsíc v letošním roce. A rovnou musím říct, že dost v žalostné podobě. Abych byl upřímný, tohle pro býky nevypadá ani trochu dobře a nejspíš je únorové close signálem pro nové low. A určitě nijak nestraším. Jak si za chvíli ukážeme, měsíční svíce objektivně nevypadá dobře. Na trzích během února bez debat zavládlo risk off prostředí, které může v průběhu následujících měsíců ještě zesílit.

Výnosy na dluhopisovém trhu strmě rostou

Úroky zase stoupají. Respektive výnosy na dluhopisovém trhu jdou po relativně krátké odmlce zase do nebes. Konkrétně dvouleté výnosy překonaly 4,9 %. Takže máme od roku 2007 čerstvý vrchol. Co to znamená pro investory do Bitcoin a akcií? Po nadějném konci minulého roku a začátku letošního roku, nic moc dobrého. Trhy potvrzují, že americká centrální banka s úrokovými sazbami půjde výš. Což se snaží zohlednit právě na výnosech. Tudíž měnové prostředí i nadále utahuje. A dokud utahuje, nepanují na trzích růstové podmínky. Žádná raketová věda.

S&P 500 a Nasdaq mají tragické zakončení února

Takže měsíční close na indexu Nasdaq má podobu gravestone doji. Malé tělo, dlouhý horní knot. Interpretace je jednoduchá, nabídka absorbovala veškerou poptávku z února. Navíc máme evidentně zamítnutí na S/R pásmu 12 900 bodů. Pro akciový index Nasdaq šlo právě o klíčové pásmo, které jsme dlouho sledovali. Měsíční close skončilo na S/R pásmu 12 100 bodů. Nad uvedenou úrovní se kurz Nasdaq příliš dlouho nedržel.

V každém případě podoba měsíční close zřetelně signalizuje problém. Respektive otočku v dosavadním vývoji, kdy měl akciový trh tendenci postupovat nahoru. Konkrétně na indexu Nasdaq to nemělo takovou sílu jako u S&P 500 nebo Dow Jones. Nicméně u Dow Jones není měsíční close taktéž v kladné podobě.

Co se týká indexu S&P 500, zde není také nic dobrého k vidění. Ačkoliv je podoba svíce odlišná, je též medvědí povahy. Kurz při postupu zase selhal v blízkosti S/R pásma 4 100 bodů. To je úroveň, která je pro trh vskutku relevantní. Všimněte si, kolik obratových kurzů se v blízkosti levelu odehrálo. Jde v současnosti o nejdůležitější rezistenci na trhu. A neschopnost pásmo prorazit, je signálem pro pokles.

Zaregistrujte, jak na měsíčním grafu vypadá struktura trhu z předešlých několika měsíců. Vidíte, jak se trh technicky za tohle období nikam absolutně neposunul? Jednotlivé měsíční svíce vytvořily vyšší tržní minima. To platí i pro únorovou svíci. Ale přesto není můj osobní dojem z té struktury pozitivní. Jakmile se kurz dostal k 4 100 bodů, prodejci začali být dominantní.

Závěrem

Akciový trh se navzdory fundamentu dokázal celé měsíce držet na relativně vysokých kurzových úrovní. A vstup do nového roku dal býkům obrovskou naději, že je medvědí trh definitivně za námi. Proto musí být únorová svíce jako studená sprcha pro ty, co se rozhodli do trhu na začátku roku vstoupit. Nikdo logicky neví, co se stane. Ale signály trhu nejsou dobré. Něco jednoduše nehraje. A riziko je pořád velké.

Jsem nově i na Linkedinu, kde sdílím některé své postřehy a nejlepší články. Směle mě tam můžete sledovat.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ. Máme taky Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img