02.01.23 Analýza BTC/USD – Shrnutí roku 2022 z dlouhodobějšího pohledu

4
(10)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Kurz bitcoinu měl za rok 2022 opravdu dynamický průběh. Alespoň tedy po většinu doby, protože závěr minulého roku začal být velmi nudný. Kurz bez volatility, naopak vskutku stabilní. Dnes se proto podíváme na vývoj z minulého roku. Ale z dlouhodobější technické perspektivy, abychom měli srovnání z předešlými medvědími trhy.

Kurz bitcoinu na ročním lineárním grafu vypadá hrozivě

Když se podíváme na roční lineární graf, svíce reprezentující rok 2022 vypadá samozřejmě hrozivě. Máme před sebou plnou červenou svíci. Žádný spodní knot, takže býci v roce 2022 zcela selhali. Byli naprosto zatlačeni prodejci. Celková ztráta open po close tak dosahuje zhruba něco přes 64 %. Z tak velké roční ztráty jde přirozeně strach.

Lze na to ovšem nahlížet i jinak. Ty největší ztráty můžeme mít konečně za sebou. Kurz bitcoinu padl o velké číslo a zároveň se blížíme k silným supportním úrovním. Navíc z trhu zmizeli tzv. weak hands. Díky čemuž je trh mnohem stabilnější než v první polovině minulého roku. Tihle lidi jsou z trhu pryč. A to jsme právě chtěli. Dokud jsou v trhu tihle lidi, tržní dno je daleko. Historická zkušenost je prostě taková.

Kurz bitcoinu je blízko tržního dna?

Na logaritmické stupnici to už ale tak hrozivě nevypadá. A dlouhodobější perspektivou bychom teoreticky mohli i slavit. Trh se totiž za rok 2022 znehodnotil o podobná čísla jako v roce 2014 a 2018. Tehdy ztráty činily zhruba 57 % a 73 %. A poté už pokles příliš dlouho netrval. Takže technicky vzato bychom měli už v roce 2023 vyhlížet utvoření tržního dna.

Avšak nesmíme zapomínat na to, že ten makroekonomický kontext do značné míry odlišný oproti zmíněným rokům. Tehdy pro Fed nebylo hlavní prioritou dostat inflaci pod kontrolu. Zas na druhou stranu, máme úrokové sazby nejvýše za předešlých 13 let. To znamená, že americká centrální banka v případě potřeby může hodně snižovat. A to je nesmírně býčí pro trhy. Vše má zkrátka dvě strany mince.

Avšak z grafu vyplývá jedna zásadní technická odlišnost. Tentokrát jsme překonali předchozí all time high. Konkrétně se nyní kurz bitcoinu propadl pod těch cca 20 000 USD, kde se vytvořil vrchol v roce 2017. To je velký problém. Jelikož se nám tím narušil ten pěkný dlouhodobý uptrend. Proto je moudré to zase tolik nepřehánět s optimismem. Zas na druhou stranu, to nejhorší má Bitcoin snad za sebou.

Podíváme se ještě na půlroční graf. Všimněte si, že máme opravdu velmi podobný průběh jako při předchozích dvou medvědích trhů. A celkově se kurz bitcoinu znehodnotil o podobná čísla jako nyní. Pokud by měl Bitcoin klesnout od all time high o 85 %, vychází to na cca 9 500 USD. A to už jsou právě ty naše dlouho očekávané úrovně.

Závěrem

S optimismem to není radno přehánět, ale zas na druhou stranu bych řekl, že je optimismus na místě. Rok 2023 bude těžký. Ale kurz bitcoinu se propadl o tak obrovská čísla, že už by to letošní rok nemusel trumfnout. Připomínám ale, že vše záleží na makroekonomickém vývoji. Inflace, úrokové sazby a další makro faktory jsou rozhodující. Pokud nedojde k opravdu hluboké ekonomické recesi, možná se v roce 2024 dočkáme nového býčího trendu.

Jsem nově i na Linkedinu, kde sdílím některé své postřehy a nejlepší články. Směle mě tam můžete sledovat.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ. Máme taky Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 10

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img