01.02.23 Analýza S&P 500 a Nasdaq – První Fed v letošním roce

4.2
(5)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

S&P 500 a Nasdaq se na první pohled snaží postupovat v dosavadním kurzovém růstu. Všichni víme, že celý trh se snaží do kurzů propsat brzký pivot v měnové politice Federálního rezervního systému. Jak jsem ale mnohokrát upozorňoval, to je dost nepravděpodobné. Vzhledem k tomu, že mají dnes zasedání, je třeba trhy pozorně sledovat. Dnešek je proto velmi důležitý.

První Fed v letošním roce

Dnes má Fed vůbec první zasedání v letošním roce. Už jenom díky tomu je do značné míry zlomové. Ještě důležitější ale je, jak moc zvýší úrokové sazby. Jestli to bude o těch předpokládaných 0,25 procentního bodu nebo o 0,5 procentního bodu. Prakticky celý trh je přesvědčen, že dojde k hiku o tu nižší hodnotu. Já si to též myslím. Výjimečně s očekáváním trhu souhlasím.

Ale zároveň vím, že by měl dát býkům za vyučenou. Měli by trh šokovat. A to se neobejde bez zvýšení úrokových sazeb o 0,5 procentního bodu. Taktéž je k tomu třeba přidat jestřábí rétoriku. Jinak se může americké centrální bance stát, že naprosto selžou. Dolar totiž obzvlášť oslabil. Kdežto mnoho komodit začalo posilovat. Jádrová inflace příliš neklesá. Trh práce je pořád moc silný. Všechno zatím nasvědčuje, že inflace spíše vyhrává. Jelikož peněz je pořád dost. A bez radikálnějšího utnutí penězovodů, inflace neklesne.

Trh se v minulosti mnohokrát v ocenění měnové politiky pletl. Vlastně za poslední rok snad skoro pokaždé. Bude proto skutečně zajímavé sledovat, k čemu se Fed odhodlá. Jestli chtějí být ve svých restrikcích úspěšní, musí přitvrdit.

S&P 500 a Nasdaq

Takže kurz S&P 500 si udržel pozici nad trendovou diagonálou, která hrozně dlouhou dobu fungovala jako nezdolná překážka. Technicky proto trh pořád drží růstový trend, který má počátek v low minulého roku. Ačkoliv S/R level kolem 4 100 bodů funguje jako spolehlivá rezistence. Kolem zmíněného pásma je těch kurzových obratů opravdu mnoho. Proto není překvapením, že se medvědům zatím daří úspěšná obrana.

Připomínám, že kurzový průběh indexu S&P 500 má aktuálně podobu stranového střednědobého vývoje. Proto jsem upozorňoval, že průlom skrze tu trendovku automaticky nic velkého neznamená.

Jakmile rozhodne dnes Fed, rozhodující bude, kde kurz na konci dne skončí. Minimálně půjde o vskutku důležitou věc. Jestli půjdeme zpátky pod tu rezistenční diagonálu, osobně to budu vnímat jako vystřízlivění. Jestli naopak prorazíme blízkou rezistenci, trhy se nakonec překlopí do euforie. Protože rozhodnutí Fed budou vnímat jako velmi pozitivní. Respektive pro trhy pozitivní v krátkodobém horizontu. Vysoká inflace pak totiž s sebou přinese nemalé strasti.

Co se týká futures trhu na index Nasdaq, zde je ten stranový průběh ještě lépe viditelný. Tržní minimum z října medvědi nepokořili. Ale ani se kurz nedostal nad vrchol z poloviny prosince. Pro mne osobně je proto Nasdaq spíše neutrální. Je ale jasné, že se trh chystá na průlom. Uvidíme, kam to bude.

Závěrem

Když kurzy indexů S&P 500 a Nasdaq udělají průlom z těch stranových struktur směrem nahoru, nejspíš nás skutečně čeká větší pokračování v kurzovém růstu. Přesněji řečeno vzrostou šance. Osobně bych to ale považoval za nedůvěryhodný býčí trend. A zopakoval bych své dřívější námitky. To trh samozřejmě nezajímá. Ale to neznamená, že je to ze strany trhu rozumné. Tržní dno se nikdy v historii nevytvořilo před začátkem ekonomické recese. A trhu je to evidentně vcelku volné. Buď jsme všichni racionalisti vedle jak ta jedle. Nebo čeká býky hodně nepříjemné vystřízlivění.

79 % účtů drobných investorů přichází o peníze při obchodování s CFD s tímto poskytovatelem.

Jsem nově i na Linkedinu, kde sdílím některé své postřehy a nejlepší články. Směle mě tam můžete sledovat.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ. Máme taky Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.2 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Stephanos

Právě proto doufám ve zvýšení o 0,5, ale dost možná budu zklamán.

Ing. Kamil Pošvic

Myslím, že v to doufá každý, kdo SHORTuje pozice. Podle BITFINEXu je množsví pozic LONG i SHORT posledních 14 dní stabilní. Takže spíš všichni čekají, jak to dneska dopadne.

ondo

tiez dufam v 0,5 bolo by to fajn konecne vediet na com sme…na druhej strane som videl zaujimavu teoriu, ze nejde ani tak o to co chce FED ale politici, a politici potrebuju aby boli ludia (americania) spokojni…a rovnako tak som zaregistroval prepojenie biden – powell…tak uvidime…

spot_img