Zmenšující se trh s cennými papíry v hodnotě 1,3 bilionů dolarů je špatnou zprávou pro ekonomiku

1.4
(5)
Šimon Černík
Šimon Černík
Velký fanoušek Bitcoinu, filmový nadšenec, student vysoké školy v Brně, tvůrce audiovizuálního obsahu.

Investiční bankéři v oblasti pákového financování, měli tento měsíc na krátký okamžik vzácný důvod k radosti. Ocenění společností bylo pro tvůrce obchodů lákavě nízké. Dále se zdálo, že se americký Fed přiblížil ke zrušení trestajícího zvyšování úrokových sazeb. A také se uzavíraly půjčky.

Uvědomění si, že předseda Federálního rezervního systému Jay Powell ještě není připraven na obrat, položilo tyto naděje Wall Street k ledu. Finanční balíčky se opět zadrhávají. Odvětví CLO, které zažilo boom v éře levných peněz, se zdá být vůči zmrazení obzvláště zranitelné.

Úvěry s pákovým efektem

Během desetiletí nízkých úrokových sazeb bankéři proměnili CLO ze sekuritizací, které byly jen výklenkem, v pilíř kapitálových trhů a jeden z nejžhavějších finančních produktů. Nyní se většina tohoto odvětví zmenšuje, protože na skomírajícím trhu fúzí a akvizic nemá k dispozici obvyklou surovinu v podobě úvěrů. Poptávka velkých amerických komerčních bank po největší tranši CLO se také snížila. Lepší výnosy se totiž nabízejí jinde.

Podle údajů společnosti Citigroup Inc. 40 % emitentů cenných papírů letos ještě neocenilo žádnou novou transakci.

Trh s CLO je už nějakou dobu zahlcený

– Andrew Lennox, investor ze společnosti Federated Hermes Limited. Zdroj: finance.yahoo.com

„Nižší tvorba CLO povede k nižší poptávce po úvěrech s pákovým efektem,” říká Wayne Hosang, portfolio manažer alternativní úvěrové společnosti Crescent Capital. „To znamená, že upisující banky budou obtížněji umisťovat nové papíry pro odkupy s pákovým efektem a pro dlužníky bude obtížnější refinancovat.

V příštích třech letech budou mít společnosti splatné úvěry s pákovým efektem v hodnotě zhruba půl bilionu dolarů. CLO ovládají přibližně 70 % amerického trhu s podnikovými úvěry. V Evropě je to ještě více procent.

Trh s CLO musí přidat na tempu

Na obzoru nejsou ani známky záchranářů. Bankovní poptávka se začíná vracet a trh s úvěry s pákovým efektem je otevřený, ale pro „kvalitnější emitenty. Tvrdí Dan Hayward, manažer portfolia likvidních úvěrů v USA ve společnosti Ares Management. CLO jsou většinou tvořeny rizikovějšími úvěry.

Trh s CLO je nyní jako starý rodinný kombík, který se plahočí dál

– Scott Macklin, vedoucí strategie pro úvěry s pákovým efektem ve společnosti AllianceBernstein LP. Zdroj: finance.yahoo.com

„Aby se stroj na vytváření CLO posunul zpět do rychlého pruhu, bude zapotřebí oxidu dusného v podobě podstatného zpřísnění spreadů AAA a/nebo rozšíření spreadů úvěrů.“ dodal Scott Macklin. Stručně řečeno, prémie u ostatních dluhopisů investičního stupně vypadají lépe.

Mnoho firem spravujících CLO také trpí. Klesající poptávka ztěžuje refinancování jejich stávajících cenných papírů. V dobách, kdy byli někteří manažeři šťastnější, doufali, že jejich schopnost „resetovat” stávající úvěrové balíky a prodloužit tak jejich splácení do budoucna je přivedla na cestu k investičnímu svatému grálu: trvalému kapitálu. Nový trend je opačný: investoři CLO uzavírají.

Mohlo by to začít vypadat jako před finanční krizí, kdy bylo povolování CLO normou. Po roce 2008 začali manažeři provádět více resetů prodlužujících životnost cenných papírů a využívat prostředí nízkých úrokových sazeb. Nyní už to ale není tak snadná cesta.

Simon Gold, vedoucí obchodník s dluhopisy ve společnosti Chenavari Investment Managers. Zdroj: finance.yahoo.com

Podle údajů agentury Bloomberg klesl celkový objem emisí nových obchodů a refinancování starých obchodů v USA v letošním roce na zhruba 102 miliard dolarů. Pro srovnání, ve stejném období loňského roku to bylo zhruba 134 miliard dolarů. V roce 2021, kdy vrcholil odkupní boom, to bylo téměř 350 miliard dolarů.

Pozor na kupující

CLO jsou rozděleny do tranší, přičemž seniorní část je hodnocena investičním stupněm. Pod ní se nachází mezaninová část a nejrizikovější vrstvu tvoří kapitálová část. V poslední době se velcí kupci seniorní tranše, která tvoří více než 60 % struktury nástroje, stáhli. V době normalizace úrokových sazeb centrálních bank se spokojili s výnosy, které mohou získat z jiných, více jednoduchých aktiv.

Hlavními nabyvateli této seniorní části s ratingem AAA byly americké komerční banky včetně JPMorgan Chase & Co, Citi, Wells Fargo & Co. V menší míře pak Bank of America Corp. Ty přestaly nakupovat, nebo nákupy omezily na minimum. V souvislosti s novými kapitálovými pravidly v USA a po selhání Silicon Valley Bank a Credit Suisse se zdá, že se v dohledné době vrátí.

Zástupci bank JPM, Citi, Wells Fargo a BofA se odmítli vyjádřit.

Nedostatečná tvorba CLO je důsledkem nedostatečné poptávky po AAA. Velká část poptávky po AAA pochází od amerických bank, které měly velkou přebytečnou likviditu. V současné době již nejsou kupci vzhledem ke svým bilančním problémům

– Joshua Easterly, spoluzakladatel Sixth Street Partners. Zdroj: finance.yahoo.com

Soukromí spasitelé

Jedním z drobků útěchy pro firemní dlužníky jsou soukromé úvěrové firmy. Ty ochotně vstoupily do hry, aby zacelily mezery po neochotných investorech do úvěrů s pákovým efektem.

Myslím, že trh CLO je spíše ocasem a trh půjček je spíše psem. Potřebujete, aby trh s úvěry fungoval více než trh s CLO.

– Ian Smith, Haywardův kolega ze společnosti Ares. Zdroj: finance.yahoo.com

Soukromé úvěrové firmy také vytvářejí vlastní verze CLO. Jedná se o další hrozbu pro stroj na peníze bankéřů z oblasti pákového financování. Přes veškerou jejich rostoucí sílu se však teprve ukáže, zda přímí věřitelé dokážou zaplnit veškerý prostor po odcházejících CLO a jejich podporovatelích z řad amerických bank.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 1.4 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Jack

Bany za google prekladac… aspon by bylo dobre si to po sobe precist… 🙄

spot_img