Znovuzvolení Donalda Trumpa prezidentem USA bylo z počátku pro miliardáře obrovským finančním přínosem. Už k 7. listopadu 2024 vzrostlo bohatství deseti nejbohatších lidí světa o 64 miliard dolarů.
Mezi největšími vítězi byl Elon Musk, jehož majetek se zvýšil o 26,5 miliardy dolarů. Mezi 8. listopadem a 20. lednem 2025, kdy Trump složil prezidentskou přísahu, vzrostlo Muskovo bohatství z 304 na 486 miliard dolarů.
Trumpovo prezidentství se však pro nejbohatšího muže planety ukázalo jako mnohem méně výnosné. Jeho jmění nejenže kleslo zpět na původní úroveň, dokonce se propadlo. K 10. březnu 2025 byl odhadovaný majetek Elona Muska 301 miliard dolarů, což je o více než 150 miliardy méně, než když se účastnil Trumpovy inaugurace.
Největší ztráty souvisejí s Teslou
Hlavní příčinou Muskova finančního propadu je vývoj akcií automobilky Tesla, která je jeho hlavním zdrojem bohatství. Po jeho poslední transakci, darování 268 000 akcií na charitu, vlastnil Musk 410,8 milionu kusů. V ten den měl tento podíl hodnotu 171,5 miliardy dolarů a do inaugurace 20. ledna vzrostl na 175 miliard dolarů.
Od té doby však cena Tesly výrazně klesla. Momentálně se akcie obchodují kolem 230 dolarů, což představuje pokles o 40 % od začátku roku. Muskův podíl v Tesle tak nyní dosahuje hodnoty zhruba 94,5 miliardy dolarů, což znamená ztrátu 80,5 miliardy dolarů.
Zatímco dlouhodobé důsledky Trumpova druhého prezidentského období se teprve ukážou, už nyní je zřejmé, že ekonomice zatím příliš neprospělo. Jeho stupňující se obchodní válka vyvolala nejistotu a zhoršila vztahy USA s tradičními spojenci.
Ani v oblasti kryptoměn Trump zatím nenaplnil očekávání. Jeho postoje k možnosti vytvoření strategických rezerv jsou nejasné a spíše vlažné. Například Bitcoin, který při jeho nástupu do úřadu stál 102 194 dolarů, se nyní obchoduje nad úrovní 80 000 dolarů.
Může si Musk za propad svého bohatství sám?
Kromě celkového ekonomického klimatu ovlivnily Muskovo bohatství i jeho vlastní kontroverzní kroky. Jeho Ministerstvo pro efektivitu vlády (DOGE) se sice chlubí úsporami pro americké občany, ale jejich výpočty jsou často zpochybňovány.
Navíc drastické zásahy do federálních agentur přinesly nejen chaos, ale i řadu přešlapů, které oslabily důvěryhodnost celého úřadu. Jedním z nejkřiklavějších příkladů bylo propuštění a následné urychlené znovuobsazení týmu jaderných inženýrů odpovědných za americký jaderný arzenál.
Tesla však paradoxně neutrpěla největší ztráty v USA, ale v Evropě. V některých zemích poklesly prodeje až o 70 %. Jedním z důvodů je Trumpova konfrontace s Evropskou unií, ale i Muskova vlastní politická angažovanost.
Jeho podpora německé krajně pravicové strany AfD vyvolala v Evropě odpor, přičemž největší pobouření způsobila jeho výzva, aby se Německo přeneslo přes svou nacistickou minulost. Kombinace těchto faktorů Muskovi přinesla nejen miliardové ztráty, ale i špatnou pověst. Vozy Tesla si v Evropě vysloužily přezdívku „swasticars“ a kromě poklesu prodejů čelí firma i vlně vandalismu.
O nejnovějších tržních pohybech se dozvíte ze včerejšího záznamu streamu, kde Jaroslav Jarolím vedl rozhovor s hlavním analytikem XTB.
Prozkoumejte akcie Tesla na platformě XTB
Od jake častky clovek realne nemuze poznat jak je bohaty? od jedne miliardy? 🙂
To záleží na životním stylu. Pokud žije v montovaném domku na letišti jako svého času Elon, tak mu asi miliarda dolarů k danému pocitu stačí. Pokud potřebuje několik zámků, jachet a tryskáčů, tak je miliarda dolarů fakt málo…