Zamyšlení nad způsobem obchodování, aneb psychologie trochu jinak

5
(4)
Vít Horák
Vít Horák
Aktivnímu tradingu se věnuji 9 let a zaměřuji se na obchodování chování ceny a časování obchodů podle tzv. footprintů. Mojí silnou potřebou je pomáhat lidem, proto v komunitě Crypto Kingdom pořádám workshopy, kde se můžete naučit technickou analýzu, řízení peněz a použití objemových indikátorů v praxi.

Vzdělání v oblasti psychologie mi potvrdilo obecně citovanou věc. A to fakt, že zkušenost je nepřenosná. V předchozích článcích jsem se vám snažil předat obecné základy propojené s mými vlastními zkušenostmi v oblasti psychologie a money managementu.

Tentokrát to pojmu trochu jinak. Vyzdvihnu pár témat, která pro úspěch v tradingu považuji za klíčová. Jsou spolu úzce propojená. Nelze dát konkrétní návod, co a jak dělat, protože každý obchodník má jiné psycho. Mým cílem je, abyste se na tato témata podívali z trochu jiného úhlu pohledu a dospěli k rozumným očekáváním, na kterých byste měli stavět svou tradingovou kariéru.

Očekávané zhodnocení

Začnu u toho, co lidi obvykle nejvíce zajímá. Jistě, kolik na té burze vydělají. Spousta začínajících obchodníků přichází na trh motivovaných brokery. Jsou to skutečně brokerské společnosti, které investují nemalé částky do marketingu, aby stále lákaly na trh „čerstvé maso“. Proč to dělají? Protože žijí z poplatků obchodníků, nehledě na to, zda vydělávají či prodělávají. Stále platí léta opakovaná čísla o tom, že přibližně 80 % obchodníků prodělává. Tito obchodníci trh dříve nebo později opustí a brokeři už z nich nemohou inkasovat poplatky. A tak stále rekrutují nové a nové. Při tomto lákání jim dávají krásné marketingové slogany, které se budou vyznačovat jednoduchostí obchodování a možností vydělat neskutečně velké peníze. Bohužel, realita je úplně jiná, trh je nemilosrdné prostředí, kde většina obchodníků o své peníze přichází.

TIP: Nepřehlédněte můj předchozí článek na toto téma – Money management

Nemyslete v nominále, ale v procentech

Pokud jste podnikatelé a máte vlastní firmu, tak dobře víte, jak velkou průměrnou roční marži vyděláte. Ale mnohem důležitější ukazatel než marže je objem. Můžete mít marži 120 %, ale když prodáte tři kusy čehokoliv, tak zjistíte, že nepokryjete ani vaše náklady. Nebo možná pokryjete náklady, ale za půl roku skončíte. Lepší kombinace bude 20 % marže a stovky prodaných kusů.

Stejně tak byste měli přemýšlet o tradingu. Pokud se dostanete na úroveň průměrné roční ziskovosti 20 % a budete obchodovat velký účet, tak si budete žít skvěle nad poměry. Přestavte si, že obchodujete účet s kapitálem 10 milionů korun, při zhodnocení 20 % ročně vyděláte 2 miliony korun. Je opravdu naivní myslet si, že budete riskovat stovky korun a vydělávat statisíce. To je něco jako sportka. A jaká je pravděpodobnost, že vyhrajete ve sportce?

Ale to neznamená, že bych chtěl odradit obchodníky malých účtů. Naopak, pokud dosáhnete konzistentního zisku 15 a více procent ročně a budete mít tyto výsledky doložené výpisy z reálného účtu, tak vám garantuji, že by po vás „sáhli“ instituce zabývající se správou kapitálu. Díky tomu se můžete dostat k vyššímu kapitálu, kdy obdržíte procenta z vašeho zisku. Tímto způsobem můžete budovat vlastní kapitál a v budoucnu se osamostatnit. Existují také společnosti, které vám poskytnou kapitál a vy se s nimi budete dělit o zisk. Samozřejmě jim nejdříve musíte ukázat, že vaše obchodní strategie je zisková a projít zkušebním procesem.

TIP: Přihlaste se na workshop: Psychologie a money management, kde si ukážeme spoustu užitečných dovedností, které vám pomohou ochránit kapitál a pracovat s ním jako profesionální obchodníci.

Komfortní zóna

Vaším cílem by první rok mělo být přežití a získání zkušeností. Největší část úspěchu je ve vašem psychu. Jako první byste si měli dát za úkol neztratit obchodní kapitál. To zajistíte především tím, že budete obchodovat rozumně veliké pozice k velikosti vašeho účtu. Budete držet malé ztráty na jednotlivé obchody a také držet nízký propad celkového kapitálu na účtu.

Jistě, větší pozice znamená i vyšší potenciál zisku. S tím se asi vyrovnáte psychicky lépe, ale co budete dělat, až přijde série ztrát a budete mít propad kapitálu 30 %? Budete v pohodě? To je přesně jeden z důvodů, proč musíte na trhu přežít, abyste mohli vůbec zjistit, co s vámi ve skutečnosti udělá taková ztráta. To, kolik kapitálu a jak rychle ho ztratíte, závisí na vašem vzdělání.

Pokud přicházíte jako úplní nováčci, tak je velmi důležité, jaké informace budete vstřebávat. Ano, můžete využívat veřejná videa a články a získávat informace zdarma. Ale měli byste vědět, zda lidé, kteří tam přispívají, skutečně obchodují. Vždy máte možnost jaksi zkrátit cestu svého vzdělání a zúčastnit se seminářů, či osobního mentoringu se zkušeným obchodníkem. Tady máte výhodu, že dostanete pouze prověřené informace a při mentoringu navíc můžete obsah předávaných znalostí na míru přizpůsobit vašim potřebám.

Jakmile budete mít jasno v tom, kolik je maximální ztráta vašeho účtu, kterou jste ochotni přijmout, tak můžete vypočítat, kolik budete riskovat v jednotlivých obchodech a kolik ztrátových obchodů vás může potkat. Obzvláště na začátek doporučuji riskovat v každém obchodě co nejméně. Vůbec to není ostuda. Naopak. Získáte tak manévrovací prostor a prostor pro to, abyste studovali vaše emoce a objevovali vaši komfortní zónu.

Musíte otevírat reálné obchody a riskovat reálné peníze a pozorovat, co to s vámi dělá. Kde je hranice emocionální bolesti, kdy uzavřete pozici s velkou ztrátou? Můžete říkat, já bych snesl to a to, ale dokud to sami neprožijete, tak jsou to jenom slova. Možná zjistíte, že snesete více, než říkáte. Možná ale snesete méně.

Moje jednoduchá rada pro hledání vaší komfortní zóny je váš spánek. Pokud jdete spát a máte před očima otevřenou ztrátu nebo se v noci budíte a kontrolujete vaše otevřené pozice, tak je nanejvýš jasné, že obchodujete příliš velkou pozici a jste za hranicí vaší komfortní zóny. V této situaci je nejhorší, že vaše uvažování a analýza jsou ovlivněny emocemi a je velká pravděpodobnost, že uděláte chybu.

Obchodování demo účtu

Trading nabízí ohromnou výhodu v tom, že si můžete vše vyzkoušet nanečisto. A to ještě ke všemu prakticky zdarma. Jediné, co budete investovat, bude váš čas. Jak už jsem psal, tak vaše psycho je velká část úspěchu v tradingu. Teď jsem psal o komfortní zóně a tu objevíte pouze s reálnými penězi. Nechci říct, že obchodování na demo účtu je zbytečné. Rozhodně ho doporučuji, abyste se seznámili se všemi nástroji a funkcemi platformy. Ale nezapomeňte po načerpání potřebných znalostí přejít na reálný účet.

Jako první krok by si měl každý umět nastavit všechny grafy a případně indikátory, které bude pro svoje trhy používat. Jako druhý krok by se měl každý začínající obchodník naučit používat nástroje, kterými si do grafu zobrazí supporty a rezistence. Jako poslední krok na demo platformě byste se měli naučit vkládat objednávky do trhu a pracovat s různými typy prodejních nebo nákupních příkazů.

Jakmile všechny 3 výše uvedené kroky zvládnete, tak je přidaná hodnota obchodování na demo účtu minimální. Dále se posunete pouze tím, že si založíte (klidně malý) reálný účet s reálnými penězi a vyzkoušíte své první obchody. Začnete sledovat svoje reakce na zisky, ztráty a hledat hranice své komfortní zóny.

Stop lossy

Já osobně preferuji diskreční obchodování a z toho vychází i můj náhled na stop lossy. Umisťuji je podle technické analýzy grafu k supportům/rezistencím na časovém rámci, na jehož základě otevírám obchod. Pokud by umístění stop lossu znamenalo, že jeho možné zasažení znamená pohyb ceny proti mně, který zasáhne do mé komfortní zóny, tak musím buď snížit obchodovanou pozici nebo stop loss umístit na základě nižšího časového rámce na některý bližší support nebo rezistenci.

O tomhle si musíte udělat jasno dávno před vstupem do obchodu. Pokud vím, že jsem mimo komfortní zónu, když konkrétní pozice tvoří ztrátu 5 % celkového kapitálu a spočítám si, že umístění stop lossu na 1 denním grafu znamená riziko 7 %, tak buď na obchod zapomenu nebo jdu na nižší časový rámec. Tam hledám support/rezistenci blíže ke vstupu, tak aby můj stop loss byl pod 5 % možné ztráty nebo pozici zmenším na polovinu a můžu tak použít původně zamýšlený stop loss.

Ředění pozice

Pro ty, kteří nevědí, co to znamená, tak jde o to, že mám již otevřenou jednu pozici a cena se vyvíjí proti mně. Pokud ředím, tak původní pozici navýším. Tím pádem mám novou (větší pozici), ale průměrná vstupní cena je lepší.

Osobně ředím, jen pokud obchoduji na spotovém účtu. Pokud mě trh překvapí a přijde propad, tak dokupuji již držené mince na nižších cenách. Snažím se dokupovat stejné množství mincí, které již držím a tím se má vstupní cena zprůměruje doprostřed nákupních cen. Je to velmi dobrý způsob, než čekat až se trh vrátí po propadu na vaše vstupní ceny.

Uvedu příklad. Nakoupil jsem mince Cardana na ceně 1.5 USD, potom přišel propad na cenu okolo 1 USD. Zde jsem tedy zředil svou pozici a nakoupil stejné množství Cardana, což znamená, že se moje průměrná nákupní cena dostala na 1.25 USD. Při pohybu nahoru mohu na této ceně ukončit pozici bez ztráty. Pokud bych neředil, musel bych čekat až na pohyb k ceně 1.5 USD, kde nyní už mohu vybírat zisky.

Hedging neboli zajištění

Tento způsob zajištění využívám na Futures účtu, kde obchoduji s pákou. Pokud se stane, že se dostanu na hranici komfortní zóny, tak ještě není vše ztraceno. Jedna možnost je vzít plnou ztrátu, nebo jen ztrátu z části otevřených pozic. Pokud nechci brát ztrátu, tak ještě mohu hedgovat, zajistit.

Jsou dva případy, kdy tuto techniku používám. Za prvé, pokud chci zajistit svůj HODL kapitál. Když identifikuji, že na trhu dojde k propadu, což ovlivní hodnotu mého kapitálu na dlouhodobý horizont. Otevřu Shortovou pozici, která je ve stejné velikosti jako můj HODL. Pokud na trhu dojde k 20% propadu, tak můj HODL ztrácí svou hodnotu v USD, ale já mezitím vydělávám na shortové pozici. Díky tomu je hodnota mého kapitálu v USD pořád stejná a já mohu v klidu spát.

Druhý případ, kdy tuto techniku používám, je při denním obchodování Futures. Pokud otevřu pozici a trh jde proti mně. A já nechci vzít ztrátu. Mohu otevřít stejně velkou pozici proti té původní. První otevřená pozice byla shortová, ale trh se pohybuje směrem nahoru, tak otevřu long. Dokud trh roste, moje longová pozice je v zisku a tím se snižuje moje ztráta ze shortu. Počkám, až trh najde svůj vrchol, a při korekci směrem dolů postupně ukončuji obě pozice. Samozřejmě je potřeba počkat na potvrzení, kterým může být třeba medvědí svíčková formace.

Závěr

Možná je pro vás tento článek studenou sprchou. Možná jásáte a v duchu mi děkujete, že jsem vám otevřel oči. Ať už jsou vaše pocity jakékoliv, tak je důležité si udělat vlastní realistická očekávání. Pokud budete od začátku mít reálné představy a očekávání, tak nebudete frustrovaní, když po prvním půlroce nebudete mít zhodnocený účet o 50 %.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Mirek
Hodnocení článku :
     

Dobry den.Pro me zajimavy clanek a dost mi poradil.Takze Vam dekuju,ale zajimalo by me,kde si jej muzu nasdilet?

LHTS

Zdravim! Jak to myslite? ctrl+c ctrl+v.

Pavel
Hodnocení článku :
     

V pravo nahoře tečky a dáš sdílet…😉
Jinak dobrej článek..

LHTS

na pocitaci tecky? na mobilu ano. jinak na pocitaci je to ctrl+c nebo

comment image

Azgard
Hodnocení článku :
     

Dík za článek a psychickou vzpruhu, člověk potřebuje někdy slyšet (nebo si přečíst), že není jediný “lůzr”, který když otevře long, tak automaticky začne cena padat….. 😝😄

spot_img