Money management

5
(3)
Vít Horák
Vít Horák
Aktivnímu tradingu se věnuji 9 let a zaměřuji se na obchodování chování ceny a časování obchodů podle tzv. footprintů. Mojí silnou potřebou je pomáhat lidem, proto v komunitě Crypto Kingdom pořádám workshopy, kde se můžete naučit technickou analýzu, řízení peněz a použití objemových indikátorů v praxi.

Cílem Money managementu je maximalizace zisků a zároveň maximální omezení rizika, což dovolí obchodníkovi účastnit se a mít možnost zobchodovat příští důležitý tržní pohyb.

Obchodník může svými vědomými rozhodnutími dosáhnout toho, že jej rizika vyplývající z obchodování „nezničí“. Nejdříve obchodník musí seřadit možné obchodní příležitosti podle jejich příslušného ziskového potenciálu. Tady obchodník určí, které příležitosti zobchoduje a které prostě oželí.

V dalším kroku obchodník musí stanovit část kapitálu, kterou je ochoten riskovat do jednoho obchodu a jak rozdělí (alokace, diverzifikace) toto množství do různých obchodních příležitostí.

Před vstupem do obchodu musí obchodník určit velikost ztráty, kterou je ochoten riskovat na trhu, než přizná, že je obchod špatný a obchod ukončí.

Nakonec obchodník stanoví, velikost pozice, kterou bude obchodovat v jednotlivých vybraných obchodních příležitostech, tak aby nepřekročil velikost ztráty určenou na jednotlivý obchod.

Je třeba si pamatovat, že v obchodování není žádná věc předem jistá. Před vlastním otevřením obchodu musí obchodník zhodnotit důsledky z možného špatného vývoje tohoto obchodu. Jestliže ztráta vyplývající z nejhoršího možného scénáře nějakým způsobem ochromí obchodníka, finančně nebo duševně, obchodník musí snížit nesená rizika například tím, že sníží velikost obchodované pozice.

Obchodování je hra, kde vyhrává ten, kdo nejlépe kontroluje své ztráty. Chybná rozhodnutí jsou v obchodování nevyhnutelná. Úspěšný obchodník nesmí připustit, aby se mu jedna chyba stala osudnou. Jedno chybné rozhodnutí obchodníka nesmí zničit jeho obchodní účet.

TIP: Nepřehlédněte můj předchozí článek na toto téma – Pět klíčových principů správné tradingové psychologie

„5 časem prověřených“ pravidel, že Money management zajistí dlouhodobé přežití na trhu

  1. Vždy ochraňujte kapitál. Obchodníci by měli limitovat ztrátu na jednu pozici na maximálně 2 % celkového kapitálu.
  2. Vždy používejte Stop-loss. Krátkodobí obchodníci by měli limitovat ztráty k maximu 2 % pro každou pozici. Dlouhodobí obchodníci a investoři by měli limitovat ztráty k 10 % na svých pozicích.
  3. Vždy vystupte ze ztrátových pozic před uzavřením trhu, což platí hlavně pro obchodníky na krátkodobý horizont. Dlouhodobí obchodníci by měli taky nastavit Stop-loss. Časový, vhodný k cyklu, který zkoušejí obchodovat, aby se vyhnuli uvázání kapitálu v pozicích, které nejsou tak ziskové, jak obchodník čekal.
  4. Vždy zvažujte vsazenou velikost a diverzifikujte. Použijte na jednu pozici maximálně 5 % celkového kapitálu.
  5. Vždy přestaňte obchodovat na nějaký čas, když ztratíte 10 % kapitálu. To dá čas klidně vyhodnotit situaci. Několik dnů mimo pomůže vyčistit hlavu. Zoufalý pokus rychle napravit ztráty vždy vede k vytvoření ještě větší ztráty.

Existuje základní pravidlo obchodování a investování. Kapitál vyžaduje čas na růst, ale může rychle mizet, jestliže nejsou respektována obchodní pravidla. Hlavně začátečníci by si měli vzít tato pravidla k srdci. Začít obchodovat jen malou část kapitálu a použít minimální velikost pozic do okamžiku, než získají praktické znalosti a zkušenosti.

TIP: Přihlaste se na workshop: Psychologie a money management, kde si ukážeme spoustu užitečných dovedností, které vám pomohou ochránit kapitál a pracovat s ním jako profesionální obchodníci.

Další pravidla Money managementu

Kupujeme sílu – prodáváme slabost. Veřejnost kupuje, když ceny klesají. Profesionál kupuje, protože se ceny uzdravují. Pravidlo přežití není „koupit minimum a prodat maximum“, ale „koupit vysoko a prodat ještě výš“.

Když vybereme obchod a vstoupíme do něj, bereme ho, jako by měl mít potenciál stát se nejlepším obchodem roku. Do obchodu nevstoupíme, dokud není dobře promyšlen a dokud nejsou připraveny všechny varianty, včetně výstupu z obchodu.

Buďte trpěliví, jestliže obchod zmeškáme, raději počkáme na korekci, než otevřeme další obchod.

Zůstaňte trpěliví, jestliže jednou vstoupíte do obchodu, dejte mu čas, aby se mohl vyvíjet a vytvářet očekávané zisky. Zavírat malé zisky je nejjistější cesta ke konečné ztrátě. Kvůli vybírání malých zisků jim nedovolíme rozvinout se do obrovských zisků. Musíte se naučit trpělivě a co nejdéle zůstávat v ziskových obchodech. Hezky se to řekne, ale těžko realizuje. Proto do růstu postupně zavírejte pozice, ale vždy mějte aspoň malou část, ze které se může stát velký obchod.

Buďte netrpěliví, malé ztráty a rychlé ztráty jsou nejlepší ztráty. Ztráta peněz není důležitá. Když držíte ztrátový obchod, je spotřebován cenný duševní materiál.

Při dosažení velké ztráty na účtu zastavte obchodování. Zavřete všechny obchody a přestaňte obchodovat na několik dní. Touha získat peníze zpět je „neovladatelná“- a to vede k dalšímu odevzdávání peněz.

Při navyšování pozic navyšujte jen v množství ¼ a ½ toho, co držíme. Jestliže držíme 400 mincí, nekoupíme na další stanovené úrovni více než 100 nebo 200 dalších. To nezmění průměrnou cenu držených pozic tak, že to dovolí i případnou 50% korekci přežít bez ataku naší průměrné ceny.

Toto nejsou žádná geniální pravidla. Je to jen zdravý rozum a nic jiného. Obchodování vyžaduje zdravý rozum. Když obchodujeme proti zdravému rozumu, prohrajeme. Ne vždy hned, ale nakonec zcela jistě.

Kdy začít používat Money Management?

Jednoduše a krátce – včera. Money management strategie by měla být připravena a naplánována již před prvním obchodem. Každý obchodník, který udělal alespoň jeden obchod v jakémkoliv trhu, má jednu věc společnou s každým dalším obchodníkem. Všichni už zcela určitě provedli Money management rozhodnutí. A to, když se rozhodli, kolik kontraktů nebo kolik trhů zobchodují, a jaké riziko přijmou. V každém obchodě dělá obchodník tato rozhodnutí, i když většinou bohužel nevědomě.

Jestliže již obchodujete, je čas reorganizovat a změnit plány a strategie. Nezáleží na tom, jak velké pozice obchodujete, potřebujte se naučit aplikovat správné techniky Money managementu.

Jestliže teprve začínáte obchodovat, můžete být v pokušení postavit Money management stranou a nezajímat se o něj. Hodně obchodníků se o toto téma začne zajímat až poté, když pochopí, že ovládnutí této techniky jim pomůže dlouhodobě ziskově vydělávat.

Zopakuji vám skutečný příběh R. Jonese (autora knihy Money management fixed ratio metody), který dokazuje, že nezajímat se od počátku obchodování o Money management není ten správný postoj.

Jeden obchodník si zakoupil jeho software – program s aplikovaným Money managementem. Obchodník byl překvapen, jaké má aplikace v obchodování účinky. Nicméně až po jednom roce se obrátil na autora programu, že tedy již chce ve svém obchodování aplikovat Money management techniky. Autor chtěl vědět proč až po roce? Protože obchodník se chtěl ujistit, že jeho obchodní systém pracuje a je ziskový. Ze zajímavosti autor přepočítal jeho obchodní výsledky, kdyby obchodník pracoval již od počátku s MM technikami. V tomto případě by byly jeho výsledné zisky skoro 9x vyšší. Jen díky aplikaci MM, se stejným obchodním systémem.

Dedukce z toho je jednoduchá, řízení peněz, pozic a rizika je stejně důležité a pro přežití na burze klíčové, jako samotná metoda a psychologie. To prosím mějte neustále na paměti.

Závěr

Cílem tohoto článku je, abyste Money management rozhodnutí dělali vědomě a zároveň, abyste si uvědomili, že Money management rozhodnutí musí být prioritou ve vašem obchodování.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Libor

Klasický klišé článok o money managemente, ako napr. tvrdenie ” Obchodování je hra, kde vyhrává ten, kdo nejlépe kontroluje své ztráty “. V podstate je to blbosť. Money management slúži iba na to, aby sa hra neplánovane a neočakávane predčasne neskončila a aby hra vydržala čo najdlhšie. Dĺžka hry však nezabezpečuje pre tradera celkovú ziskovosť. Ziskovosť zabezpečí ak pomer ziskových obchodov ku stratovým v USD bude ziskový. Čím dlhšie hráte, tým viac poplatkov obchodnej platforme odovzdáte. Takže trader so super money managementom ale s veľmi nízkou ziskovosťou bude hrať veľmi dlho a nakoniec celý svoj kapitál prešustruje na poplatkoch a celý ho nakoniec odovzdá platforme. Money management sám osebe je super hlavne pre platformy práve kvôli tomuto efektu. Vylepšuje im to príjmy z poplatkov, ak traderi na ich platforme dlho hrajú s dobrým money managementom. Pri rýchlej veľkej strate sa totiž kapitál jej klienta presúva na účet obchodnej protistrany, čo môže byť klient konkurenčnej obchodnej platformy, ktorý pri ďalších obchodoch bude platiť poplatky konkurencii. Preto obchodné platformy tak usilovne “nezištne a zadarmo” vzdelávajú svojich klientov o money managemente…

Libor

Poznámka : platí to hlavne pre forexové obchodné platformy, pri kryptoburzách sa kapitál nepresúva, lebo účet protistrany je na rovnakej kryptoburze. Zisk si však klient môže vybrať a v krypto / stable coin / okamžite presunúť na inú kryptoburzu – ale to je málo pravdepodobné.

spot_img