Pět klíčových principů správné tradingové psychologie

4.3
(6)
Vít Horák
Vít Horák
Aktivnímu tradingu se věnuji 9 let a zaměřuji se na obchodování chování ceny a časování obchodů podle tzv. footprintů. Mojí silnou potřebou je pomáhat lidem, proto v komunitě Crypto Kingdom pořádám workshopy, kde se můžete naučit technickou analýzu, řízení peněz a použití objemových indikátorů v praxi.

Princip 1.: Trading je aktivita zaměřená na výkon

Stejně jako hraní na koncertní nástroj nebo sportování, i trading zahrnuje aplikaci znalostí a dovedností s důrazem na výkon. Úspěch v tradingu závisí jako ostatní výkonnostní disciplíny na procesu rozvoje, ve kterém dlouhodobé intenzivní, strukturované praktikování a získávání zkušeností vytváří kompetenci a odbornost. Mnoho tradingových problémů jde přičíst snahám uspět v tradingu ještě před tím, než tímto učebním procesem projdeme. Sebedůvěra ve svůj styl tradingu vychází z jeho ovládání, ke kterému dospějeme prostřednictvím učebního procesu a rozvoje.

2.: Úspěch při tradingu je otázkou vloh a dovedností

V tomto smyslu trading není odlišný například od šachů, olympijských her či herectví. Vrozené schopnosti (vlohy) a rozvinuté schopnosti (dovednosti) určují míru vašeho úspěchu. Ať už jde o rockové kapely, baletní tanečníky nebo golfisty. Všude platí, že pouze malé procento účastníků v jakémkoliv výkonnostním oboru je dostatečně dobrých na to, aby se tím mohlo živit. Klíčem k úspěchu je najít hladký průnik mezi vlohami/dovednostmi jedince a specifickými příležitostmi, které jsou v daném oboru dostupné. Pro tradery to znamená nalézt perfektní průnik mezi jejich schopnostmi a specifickými trhy a strategiemi, které budou obchodovat.

TIP: Nepřehlédněte můj předchozí článek na toto téma – Jakým způsobem nastartovat správnou cestu k úspěchu?

3.: Klíčovou dovedností v tradingu je rozpoznání cenových formací

Ať už trader vizuálně zkoumá grafy nebo analyzuje signály statisticky, rozpoznávání formací leží v jádru tradingu. Trader se snaží identifikovat změny v poptávce a nabídce v reálném čase a reaguje na formace, které takové změny indikují. Tradeři budou nejvíce profitovat z takových metod, které dobře odpovídají jejich stylu poznávání a jejich silným stránkám. Osoba, která zpracovává nejlépe zrakem a má skvělou vizuální paměť, by mohla při studiu formací nejvíce profitovat z využívání grafů. Někdo, kdo je silně analytický, pravděpodobně dokáže nejlépe pracovat se statistickými studiemi a mechanickými signály.

4.: Správné rozpoznávání formací je závislé na implicitním studiu

K implicitnímu studiu dochází, když lidé opakovaně prozkoumávají komplexní formace a nakonec si je osvojí. I když nedokáží zformulovat pravidla, která se za těmito formacemi skrývají. Je to způsob, jakým se děti učí jazyk a gramatiku a jak se např. my učíme manévrovat v prostředí komplexních sociálních interakcí. Implicitní učení se projevuje jako „cit“ pro danou výkonnostní aktivitu (tedy i trading) a napomáhá urychlovat rozpoznávání formací. I tradeři využívající systémy, kteří se při tradingu spoléhají na jednoznačné signály, uznávají, že jejich častá práce s daty jim dává cit pro to, které proměnné v průběhu testování pravděpodobně poskytnou slibné výsledky, a které je naopak neposkytnou.

TIP: Přihlaste se na workshop: Psychologie a money management, kde si ukážeme spoustu užitečných dovedností, které vám pomohou ochránit kapitál a pracovat s ním jako profesionální obchodníci.

5.: Emocionální, poznávací a fyzické faktory přerušují přístup k formacím, které jsme si implicitně osvojili

Jakmile si člověk rozvinul dovednosti a posunul se na své cestě směrem ke kompetentnosti a odbornosti, stává se psychologie, pokud jde o konzistentnost výkonů, významným faktorem. Snížení výkonnosti je často způsobeno tím, že změny v našem poznávacím, emocionálním nebo fyzickém stavu zamlžují naši intuici a citové vnímání, které jsou jádrem implicitního učení. To se nejčastěji stává jako důsledek nespokojenosti s výkonností. Náš strach ohledně výsledků naší činnosti se plete do cesty přístupu ke znalostem a dovednostem, jež potřebujeme ke zlepšení našeho výkonu. Takové snížení výkonnosti se také často objevuje, když trader obchoduje pozice, které jsou příliš velké pro jeho účet. Což neumožňuje aplikaci zdravého risk managementu.

Obchodní moudrost

 • Pokud používáte metodu nebo systém, které mají prokazatelné problémy, protože všichni ostatní dělají to samé, musíte je změnit. Není však třeba vylévat dítě i s vaničkou a hned osvojovat úplně nový systém. Prostě jen pozměňte to, co zrovna děláte.
 • Obchodujte pouze s penězi, o které si můžete dovolit přijít. Nikdy neobchodujte s penězi, které potřebujete pro běžné živobytí. Při tradingu musíte být disciplinovaní. Nemůžete obchodovat na základě emocí, ale v souladu s pevně stanovenou strategií.
 • Přidáváním kontaktů do ziskových pozic riskujete ztrátu svých zisků, pokud bude vrchol nebo dno dosaženo příliš brzy. Když přidáte další kontrakty, vytváříte vlastně úplně novou pozici. A s touto novou pozicí jsou spojena další nová rizika.
 • Nejprve musíte pokrýt náklady a pak jít po malém zisku. Jakmile to máte zajištěno, můžete se daným obchodem v klidu nechat unášet dál, jde-li vaším směrem. Měli byste obchodovat pouze to, co vidíte. Své obchodování musíte izolovat od emocí.
 • Trend je váš přítel! Následujte ho, avšak s vědomím, že to není jednoduché. Problém je, že musíte mít dostatečně volné stopy, které vám umožní v trendu zůstat, ale ne příliš volné, abyste nemuseli trhu vrátit příliš velkou část již dosaženého zisku.

Abyste posílili svou osobní schopnost dosáhnout svých cílů, dělejte následující

 • Sepište si všechny důležité oblasti svého života včetně zdraví, těla, vztahů, rodiny, své práce a svých financí.
 • Zhodnoťte u každé z těchto oblastí, čeho byste opravdu chtěli dosáhnout a jak budete postupovat. Buďte kreativní, pečlivě zjistěte, co je pro vás opravdu důležité a co vás bude nejvíce naplňovat.
 • S tímto seznamem v ruce určete, v jaké oblasti se vám moc nedaří. Co děláte špatně, že to podkopává vaše záměry a sny? O čem si lžete, co před sebou schováváte, před čím se chráníte? Prozkoumejte vše, co vás zadržuje, i kdyby šlo pouze o jednu jedinou oblast. Protože takové chování se promítá nebo brzy promítne i do ostatních oblastí vašeho života.
 • Začněte s jednou z napsaných oblastí, promyslete si změny, které můžete udělat a které přivedou vaše sny a záměry do reality. Dávejte velký pozor na to, co, kdy a proč vás brzdí. Pochopení špatného vzorce chování v jedné oblasti zvýší vaše povědomí a náhled na ostatní oblasti a ukáže, na čem potřebujete zapracovat.
 • Zapomeňte na výmluvy. Uvědomte si, že vaše mysl se bude různě vymlouvat, protože přesně to mysl dělá. Výmluvy jsou však mocnými zabijáky a měly by být odkázány do patřičných mezí.
 • Udělejte něco, na co budete opravdu pyšní a riskněte možnost neúspěchu. To vás zaváže ke snaze zvítězit a jít po tom na sto procent a se vším co máte.

Závěr

Pamatujte si také, že nic není jasně dané. Máte svobodu změnit směr svého života jako tradera, kdykoliv najdete jinou cestu, která by pro vás mohla fungovat lépe. A je to osobní schopnost něčeho dosáhnout, která vám ve vašem úsilí pomůže.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img