Začněte s AI promptováním i bez znalosti programování

4.2
(11)
Denisa Falta
Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi.

Pro čím dál atraktivnější práci s AI (umělou inteligencí) nepotřebujete mít vzdělání v oblasti počítačových věd nebo znalosti programování. Můžete se stát prompt specialistou například i po absolvování studia filozofie, logiky nebo lingvistiky, stačí doplnit některé specifické technické dovednosti. 

Prompty na AI nejsou jen pro programátory

Generativní umělá inteligence je spojována s informatikou, programováním a vůbec s technickými obory, ale ve skutečnosti je zde velmi důležitý také lingvistický až filozofický prvek.

Díky tomu je zadávání promptů (dotazů na AI, například ChatGPT) ideální práce i pro osoby, které nemají technické vzdělání, ale mají vzdělání například v oborech jako jsou filozofie, matematická logika, formální logika a lingvistika. Dále také pro lidi, kteří vystudovali nebo studují práva, etiku a další příbuzné obory.

Co je důležité pro dobré prompty

Pro zadávání dobrých promptů je důležité získat hluboké pochopení toho, jak používáme jazyk. Být dobrým specialistou na prompting zahrnuje například hledání nejlepších vstupů, které lze použít v daném software tak, aby uživatelé dostali nejlepší odpovědi na své požadavky.

Vstupní dotaz může například zahrnovat i požadavky na rozšíření textu, shrnutí něčeho na určitý počet slov nebo nalezení a začlenění klíčového důkazu na podporu tvrzení a další.

Co je třeba se doučit, pokud nejste programátoři

Zbývá se pak naučit, jak fungují velké jazykové modely (LLM, large language models). Zásadní je pochopit, že když dáváte podněty velkému jazykovému modelu, určitým způsobem s ním komunikujete.

Mnoho problémů, se kterými se lidé setkávají při používání generativních nástrojů, je způsobeno tím, že uživatel předpokládá, že modely automaticky rozumí intuitivním sociálním, kontextovým a záměrným signálům.

Tři základní požadavky na dobrý prompt na AI

Tři hlavní požadavky na dobrý prompt jsou: Prompt musí být jednoznačný, přímý a relevantní.

Například příkaz “zlepši tento odstavec” totiž automaticky předpokládá, že jazykový model ví, zda to znamená delší, kratší, jasnější nebo méně nudný. Ačkoli to pro vás může být intuitivní, pro jazykový model to jednoznačné není. Lepší by bylo říci: “vylepši výše uvedený odstavec odstraněním všech gramatických chyb“.

Porozumění jazyku je užitečným základním nástrojem pro práci s prompty, ale k vytvoření skvělých promptů je nutné i určité technické porozumění jazykovému modelu a jeho architektuře.

Závěr

V Silicon Valley může nyní specialista na zadávání promptů dostat plat až 300 000 dolarů ročně. Zadávání promptů je jednou z nových prací, které se objevily v neustále se měnícím online světě, a je to práce, pro kterou už možná máte nyní dovednosti, jen je zatím nevyužíváte.

Chcete se dozvědět více o AI a promptování? Napište do komentářů, co vás zajímá a v příštím článku se na to podíváme. Nezapomeňte se přidat také na náš oficiální Discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.2 / 5. Počet hlasujících 11

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img