Unikla patentová žádost pro ChatGPT 5 – co obsahuje a kdy bude?

4.2
(10)
Denisa Falta
Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi.

Společnost OpenAI podala patent na GPT-5. Co patentová žádost obsahuje a kdy se dá očekávat nástupce ChatGPT 4?

1. Mysleli jste si, že ChatGPT 4 je chytrý…

Představte si parametry jako mozkové buňky umělé inteligence – čím více jich je, tím je umělá inteligence chytřejší. GPT2 = 1,5 miliardy. GPT3 = 175 miliard. Počet pro GPT4 zůstává utajen, odhady se pohybují od 1 bilionu do sta bilionů.

2. Patent ještě neznamená blížící se uvedení na trh…

Může to znamenat, že OpenAI se stává pohodlnější, protože lidé si stále ještě zvykají na velké jazykové modely (LLM), jako je ChatGPT. Vzpomínáte si na petici za zastavení veškerých aktivit v oblasti AI? Kde spoluzakladatel OpenAI Sam Altman ujišťoval, že na GPT-5 nepracují? Kdyby se tehdy objevil tento patent, dovedete si představit, jak by lidé ztratili rozum a začali se připravovat málem na roboapokalypsu.

3. S Code Interpreter to vypadá, že OpenAI už GPT5 tak trochu vydala. Nebo alespoň 4.5…

Code Interpreter znamenal obrovský skok vpřed při čtení a zpracování dokumentů oproti původnímu GPT4. Pokud jste Code Interpreter zatím nevyzkoušeli, pořiďte si předplatné ChatGPT Premium – stojí 20 dolarů měsíčně. Pokud čtete tento článek, vyplatí se vám to.

4. Multimodální cesta OpenAI pokračuje obrázky a zvukem…

Tento patent je prakticky totožný s předchozími patenty pro GPT – OpenAI stále nejspíš schovává esa v rukávu. Zmiňuje se sice o multimodálních modelech, které dokáží konverzovat a zpracovávat obrazy, ale bude to GPT5 stačit?

5. Ale OpenAI čeká ještě hodně práce před spuštěním…

I přes velké pokroky Sam Altman ještě v červenci zmiňoval, že jeho společnost čeká ještě dost práce: “Před GPT 5 nás čeká spousta práce. Zabere to hodně času. Rozhodně k tomu nejsme blízko. Je třeba provést více bezpečnostních auditů. Přál bych si, abych vám mohl říct, jaký bude časový plán příštího GPT.”

Závěr

I když se zdá, že OpenAI už je dost daleko s vývojem, nemusí to znamenat, že nová a  výkonnější verze ChatGPT bude brzy k dispozici. Podání patentové žádosti znamená sice další pokrok v rozvoji technologie umělé inteligence, zejména v oblasti zpracování přirozeného jazyka a strojového učení, ale ještě nejspíš bude nějakou dobu trvat, než bude tato verze k dispozici.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.2 / 5. Počet hlasujících 10

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img