Začátek konce velkých bank a nástup velkých tech firem?

0
(0)
Denisa Falta
Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi.

O Facebooku a nové digitální měně Libra už toho bylo napsáno poměrně dost. Nyní ale odhlédneme od dohadů, jestli je Libra kryptoměna nebo není a spekulací o vlivu na kryptoměny a podíváme se na trochu širší obrázek. 

Tip: Více o Libře se dozvíte zde.

Libra Foundation

Nepřipadalo vám zvláštní, že mezi zatím potvrzenými 28 velkými společnostmi, které se chtějí podílet na nadaci Libra (Libra foundation), není ani jedna velká banka? A naopak tam najdete firmy jako jsou PayPal, Visa a MasterCard…

Jde o transakční poplatky

V téhle hře totiž jde o základní změnu nastavení toho, kam poplynou transakční poplatky. Dříve se technologické finanční produkty, jako je Google Pay a Apple Pay nesnažily obcházet marže bank na transakčních poplatcích. Kreditní a platební karty, které byly schváleny bankou, využívají sítě Visa a Mastercard. Dokonce i Ripple funguje na obchodním modelu, který pracuje se závislostí na finančních institucích (a nechává jim jejich poplatky).

Zdroj: Medium.com

Libra obchází banky (a jejich transakční poplatky)…

Libra společnosti Facebook je první, která se bude snažit přímo se vyhnout poplatkům za bankovní transakce a tak představuje vážnou hrozbu pro celý stávající obchodní model, protože banky a jejich poplatky úplně obchází.

Možný scénář vývoje

Jak budou banky reagovat? Existuje několik možností. Zaprvé by komerční banky okamžitě mohly zaměstnat spoustu drahých lobbistů, aby blokovali Libru prostřednictvím vládních nařízení v každé zemi, ve které hodlá působit. Za druhé by mezi sebou vytvořili konsorcia a partnerství, a přišli se sdruženími, která by konkurovala Nadaci Libra. Další možnost je investice do blockchainových platebních systémů, které by byly více pod jejich kontrolou. A také by mohly pozorně sledovat aktivity jiných velkých tech firem, jako jsou Google, Apple a Amazon, aby předvídali podobné budoucí produkty, jako je Libra. V neposlední řadě by se mohly poskusit způsobit Big Tech firmám ztráty síly a vlivu, například zvyšováním poplatků za transakce nebo jen tím, že by velkým firmám ztížily podmínky pro přesun peněz po celém světě na veřejných a soukromých trzích.

První možnost už se nejspíše realizuje, minimálně v USA a v dalších větších zemích, které se začínají ozývat proti Libře.

Jestli dojde i na ostatní možnosti, to se uvidí až časem.

Začátek konce bankovní éry?

Jedno je ale jisté už teď. Dochází postupně k přesunu vlivu od velkých bank k velkým technologickým korporacím. A to je něco, čeho by byla škoda si nevšimnout kvůli potyčkám o to, zda je nebo není Libra kryptoměna. Protože kryptoměny a digitální aktiva budou v té nové éře velkých tech firem hrát hlavní roli.

Co číst dál:

Blockchain Libra z pohledu geeka – rychlost transakcí, požadavky na node a fungování

 

Zdroj: Medium.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
pan.karel

A to by mohl byt duvod k tomu aby banky zacaly pouzivat treba ripplenet pripadne i xrp.

Begy

mám jinou ideu. Tyhle přímé platby by se mohly uskutečňovat pomocí “crypta” a banky se více zaměří na úvěry, hypotéky, spoření, pojistky a podobně.

Tomáš

Nemyslím si že banky v tomto případě budou ze hry, v jiném článku bylo napsáno že by Libra měla zpřístupnit online platby lidem ve třetích zemích kteří nemají účty u bank tak vycházím z toho že tito lidé disponují jen hotovostí a to zřejmě v malých objemech a nevidím důvod proč by tito lidé kteří hotovostí platí každodenní základní životní potřeby měli nakupovat Libru aby s ní mohli platit kraviny na internetu. Nebylo ani popsáno jak by se v tomto případě Libra distribuovala když chybí bankovní účet. Nedává mi ani v tomto případě smysl potom spolupráce s PayPal, Visa a Mastercard.

Begy

tím jsem myslel spíš to, že nějaký odliv plateb bude a bude přibývat. A proto se banky více zaměří na sektor kde crypto nemá smysl, tedy jako úvěry a podobně

spot_img