Za první pololetí bylo z kryptoburz ukradeno 11 miliard Kč v kryptoměnách

0
(0)

Podle nové zprávy krypto zpravodajské firmy CipherTrace bylo jen za toto pololetí ukradeno v kryptoměnách (Bitcoin, ETH, XRP a dalších) 480 mil. USD, tedy asi 11 miliard Kč. V přepočtu k dnešním cenám by to navíc bylo ještě více.

11 miliard Kč bylo ukradeno z burz od začátku roku

Toto ohromné číslo vyplývá z odhadů zprávy CipherTrace. Společnost sleduje, kolik investoři a burzy ztratili v důsledku krádeží, podvodů a dalších zločinů v roce 2019. Citovaná zpráva se jmenuje „Q2 2019 Cryptocurrency Anti-Money Laundering Report.” Česky lze přeložit jako: „Zpráva o praní špinavých peněz v kryptoměnách.”

Ze zprávy plyne, že zatímco v prvním čtvrtletí bylo z kryptoburz a směnáren odcizeno něco přes 350 mil. dolarů, v tom druhém zatím “jen” něco přes 124 mil $. Celkových ohromujících 11 miliard korun, neboli cca 480 mil. dolarů, za ani ne půl roku přitom představuje jen čísla z burz (směnáren). Navíc společnost uvádí, že se jedná o výpočty dle kurzů v době hacku a pouze v případech, které sami ověřili. Ve skutečnosti to tedy může být k dnešnímu dni ještě více, a to především v důsledku růstu Bitcoinu.

Krádeže v kryptoměnách dosahují ohromující výšky

O tom, že v kryptosvětě je na prvním místě bezpečnost, vás jistě nemusíme dlouze přesvědčovat. Situace opravdu není moc veselá a nebezpečí číhá na každém rohu. Pokud jste tu noví, než se začnete zajímat o to, jak nakoupit, neprve se zaměřte na to, jak se ochránit.

Výše uvedená čísla se týkají burz. K nim je třeba přičíst ještě podvody a krádeže přímo od investorů. Pouze v případě aplikace „jihokorejský Plus Token” zpráva hovoří až o 2,9 mld. USD! Nezbývá, než doufat, že tyto smutné údaje povedou k vyššímu důrazu na bezpečnost.

Z burz můžeme zmínit třeba hack Binance, či nedávno oznámený sofistikovaný pokus o proniknutí do systémů Coinbase. Hackery láká vidina obrovského zisku v pseudoanonymní či zcela anonymní kryptoměně a dá se očekávat, že budou přicházet se stále sofistikovanějšími metodami.

Závěr

Zatímco v roce 2018 zpravodajská firma CipherTrace vyhodnotila krádeže kryptoměn na 1,7 miliardy dolarů celkově, letos toto číslo zřejmě ještě naroste. Zpráva odhaduje 4,3 miliard dolarů do konce roku. To je v přepočtu téměř ohromujích 100 miliard korun. Po zpracování této negativní informace musíme uznat, že kryptoměny mohou sloužit ke zločinům, avšak nikoli jako prostředek k praní špinavých peněz, nýbrž povětšinou coby terč častých krádeží a hacků.

Co číst dále?

Brave Browser je v kurzu

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img