Wikipedie zakazuje krypto dary

5
(1)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Nadace Wikimedia, nezisková organizace, která stojí za Wikipedií a dalšími projekty Wikimedia, podle nedávného oznámení přispěvatelky Molly White zastavila dary v kryptoměnách.

Wikipedie: Zpětná vazba od komunity

Rozhodnutí bylo učiněno na základě zpětné vazby od komunity. Nadace začala přijímat bitcoiny (BTC) již v červenci 2014, aby dárcovství bylo “co nejjednodušší a nejširší”. Zpočátku se při zpracování transakcí spoléhala na burzu Coinbase, než přešla na BitPay. Organizace také přidala na seznam dostupných kryptoměn ethereum (ETH) a bitcoin cash (BCH).

Jak bylo informováno dříve, redaktoři Wikipedie se na začátku tohoto měsíce drtivou většinou vyslovili pro pozastavení dárcovství v kryptoměnách. Návrh předložený přispěvatelkou White argumentuje tím, že bitcoin (BTC) a ethereum (ETH), dvě největší proof of work kryptoměny, představují hrozbu pro cíle nadace v oblasti ekologické udržitelnosti. Největší kryptoměna spotřebuje ročně 204,5 terawatthodin elektřiny.

V návrhu také tvrdil, že podpora extrémně rizikových investic představuje pro nadaci reputační riziko.

Žádný dopad

Dary v kryptoměnách tvořily v roce 2021 pouze 0,08 % celkových příspěvků, a proto zákaz nebude mít na nadaci žádný významný dopad. Přesto si zřejmě ponechala otevřené dveře pro to, aby v budoucnu mohla dary v kryptoměnách znovu vyzkoušet, a dodala, že “bude tuto problematiku nadále sledovat”.

Podle informací nadace Mozilla, která dary v kryptoměnách pozastavila na začátku roku 2022 kvůli silnému odporu, se je rozhodla obnovit v dubnu. Bude však přijímat pouze ekologicky šetrné kryptoměny proof of stake, což znamená, že uživatelé Mozilly nebudou moci darovat bitcoin (BTC).

V únoru britská organizace na ochranu zvířat nedávno oznámila, že již nebude přijímat kryptoměny kvůli obavám souvisejícím s klimatem.

Závěr

Společnosti hodně berou ohled na to, zda kryptoměny jsou proof of work nebo proof of stake a jaký mají jednotlivé kryptoměny dopad na životní prostředí. Nicméně hodně závisí na tom, jak se na to člověk dívá. Jak to vidíte vy? Jsou jejich obavy o zelenost daných kryptoměn neoprávněné nebo na tom něco bude?

Neváhejte se přidat také na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Zdroju.today
Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Alenn

Čas pro KLIMA-Toucan offset ke každé transakci.

spot_img