Wall Street se bojí pokračování medvědího trhu

4.9
(8)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Zatímco ve světě kryptoměn se říjen historicky oslavuje jako Uptober, tak ve světě akcií moc příznivý nebývá. A vypadá to, že letošní rok nebude výjimkou. Rostoucí výnosy dluhopisů, kurz dolaru a cena ropy znamenají, že investoři přecházejí na hotovostní nástroje. Jen za minulý týden do nich přidali téměř 71 miliard USD. Mají strach.

Zhruba před rokem se mluvilo o dosažení dna indexu S&P 500. Ten se v současné době pohybuje kolem 4 400 bodů a více než 180 akcií se obchoduje za ceny nižší než před rokem. Index sice také od počátku roku rostl, ale za poslední dva měsíce smazal více než třetinu letošních zisků. A mezi investory panuje strach, že pokles ještě nekončí.

Obchodníky drží v nejistotě síla americké ekonomiky. Nejprve délkou trvání postpandemické inflace a nyní zase odolností vůči nejagresivnějšímu zvyšování sazeb Fedu za posledních 40 let. Dává tím centrální bance důvod, aby držela vysoké sazby déle. Tím se ale zvyšuje pravděpodobnost, že nakonec něco nevydrží. Některé části ekonomiky by mohly prasknout a místo očekávaného měkkého přistání přijde recese.

Investiční poradci doporučují se akcií zbavit

Podle aktuálního průzkumu mezi poradci 125 investičních společností se lidé výrazně zbavují expozicí do akcií. Aktuálně se jejich portfolia skládají z akcií kolem 36 %, což je méně než loni. Vyčkávají na zprávy o zisku technologických společností. Ty ukážou, zda se síla ekonomiky ukazuje i v zisku těchto firem. Bloomberg Intelligence ale předpokládá, že společnosti v indexu S&P 500 budou mít pokles zisku již ve čtvrtém čtvrtletí po sobě.

Závěr

Na druhou stranu je vidět, že investoři sedí na velkém množství peněz, které mohou okamžitě využít k nákupu v momentě, kdy se sentiment obrátí. To může znamenat, že by obrat mohl být případně velmi rychlý a obchodníci čekají jen na ten správný signál z trhu. Zatím ale dostávají spíše medvědí signály. Je potřeba to stále sledovat.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Sam

Trh je totálně nevyzpytatelný. Nikdo vůbec nic neví kam to půjde. Je to jen hádání… Beztak hraji jen rizikové akcie a u těch je to úplně jedno kam trh směřuje… Za velké riziko hodně muziky a i ztráty… 🙂

spot_img