[SVĚT] Velký filtr jako hrozící katastrofa

3.2
(5)

Protože se život netočí jen okolo kryptoměn, rozhodli jsme se v Kryptomagazínu, že se i my začneme zaobírat tématy z jiných oblastí. Určitě to však nebude na úkor světa kryptoměn, ze kterého vám i nadále budeme přinášet novinky, vysvětlení, pravidelné analýzy i spekulace. Otevřeme se však i novým odvětvím, a proto vám každý den přineseme jednu zajímavou zprávu, která se může i nemusí vztahovat ke kryptoměnám. Včera byla touto zprávu raketa Falcon Heavy, dnes to bude “Velký filtr”.

(tento článek byl přeložen ze slovenského originálu Marka Federa)

Mimozemšťané… jsou na začátek nejlepší!

Pokud bychom měli s takovým obohacením našich stránek začít, neexistuje snad lepší (a kontroverznější) téma na začátek, než jsou mimozemšťané. Nechceme vám předkládat naše názory nebo (ne)fakta k této problematice. Ani nechceme nikoho o ničem přesvědčovat, stejně jako nikoho nenutíme se věnovat kryptoměnám. Cílem tohoto článku je oddechnout si od coinmarketcapu a blockfolia a zamyslet se nad tím, jaké by mohly být důsledky objevení života v podobě, jakou známe, na jiné planetě.

“Existují pouze dvě možnosti. Buď jsme ve vesmíru sami, nebo nejsme. Obě jsou stejně děsivé.”

Tato slova Arthura C. Clarka jsou ve světě velmi známá. Není divu, vždyť pouze třemi krátkými větami vystihnul to, co si o tom může myslet každý člověk. Jsme opravdu ve vesmíru sami? A pokud ano, proč právě my? A pokud ne, kde ve vesmíru se ještě nachází život a jak vypadá?

Otázky, na které zatím neznáme odpovědi. Pokud by se však život ve vesmíru vyskytoval ve větší míře, než si myslíme, mohly by to pro nás být nepříliš pozitivní zprávy. Proč?

The Great Filter (Velký filtr)

Tzv. Velký filtr by mohl být definován jako překážka (pro lidstvo nebo jakýkoliv život ve vesmíru) tak náročná, že by úplně dokázala zničit formu tohoto života. Tato teorie možná není až tak známá nebo diskutovaná, ale i tak určitě stojí za zmínku. Představme si teď dva různé scénáře.

První je, že Velký filtr, který by eliminoval jakýkoliv život na naší planetě, jsme už přežili. Zní to poměrně fajn, že? My, lidé, jsme natolik výjimeční, že jsme dokázali tento Velký filtr přežít. Možná jsme jen měli štěstí, nebo jsme se uměli adaptovat lépe než kterékoliv jiné formy života před námi. To by byly pro lidstvo poměrně dobré zprávy. Jenže co když nás Velký filtr teprve čeká?

Druhý scénář je o mnoho děsivější: Velký filtr je teprve před námi. Formu může mít jakoukoliv. Mohla by to být nukleární válka, která zdevastuje planetu. Stejně tak nás může do záhuby přivést např. nanotechnologie či umělá inteligence, která by se rozhodla zničit svého stvořitele, lidi.

Tyto scénáře mají jeden stejný ukazatel, a tím je technologie v pokročilém stádiu. A právě ta může představovat jakýsi pomyslný Velký filtr. Stejně tak ho ale můžeme představovat my samotní, už jen tím, že si zničíme vlastní planetu (a zatím se nám to docela daří). Může jím být ale i faktor, který lidstvo nedokáže ovlivnit. Do této kategorie by patřil například náraz meteoritu do Země.

Co má Velký filtr společné s mimozemšťany?

Představme si, že se nacházíme ještě před Velkým filtrem. Pokud bychom v takové situaci našli život na jiných planetách, měli bychom našlápnuto na pořádně velký problém. Pokud by totiž život byl ve vesmíru “běžnější”, než si zatím myslíme a představujeme, naše výjimečnost by dostala pořádnou ránu. V případě, že by byl tento život stejně nebo méně rozvinutý než náš, možná bychom problémy ještě ustáli a Velkému filtru se vyhnuli nebo ho přežili.

Nejhorší, co by se mohlo stát, by byl objev pozůstatků života na jiné planetě. Naznačovaly by, že život na této planetě technicky kvetl ještě více než náš. A progres v technologiích by tedy mohl způsobit Velký filtr i na naší planetě.

Závěr

Ať už jsme nebo nejsme jedineční, sami to nejspíše nezjistíme. Objevování nových částí vesmíru nám k tomu ale může pomoci. Na druhou stranu však nesmíme zapomínat na naši planetu a neničit ji, ať už technologiemi, naší chamtivostí nebo nenasytností.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.2 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img