Varování z USA – Fed raději sníží sazby pozdě než příliš brzy

4.1
(9)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Včera večer došlo ke zveřejnění zápisu z posledního jednání Federálního rezervního systému (Fed). Vyplývá z něj, že většina členů požaduje jasnější důkazy o zdravém vývoji ekonomiky USA. Pak teprve chtějí přistoupit ke snížení sazby. Raději pozdě než příliš brzy. Obávají se zastavení poklesu inflace.

Ryan Sweet, hlavní americký ekonom z Oxford Economics, se ale obává, že postoj Fedu může proměnit měkké přistání v hrbolatější. Jasné signály o jakékoliv změně ekonomiky totiž přichází většinou se zpožděním a reakce na ně již jen hasí vzniklý požár. Podle zápisu jeho názor někteří členové komise sdílejí. Držení restriktivního postoje příliš dlouho je pro ekonomiku velmi riskantní. Zatím to ale vypadá, že většina vidí možnost zastavení poklesu inflace jako větší hrozbu.

Ekonomové odhadují termín možného snížení

Ještě v prosinci velká část trhu předpokládala první snížení sazeb nejdéle v březnu. Tisková konference Jerome Powella po lednovém zasedání Fed posunula jejich očekávání na květen. A dnes? Téměř tři čtvrtiny jsou přesvědčeny, že sazby zůstanou beze změny i v květnu. Sazba by se tedy mohla poprvé snížit až po červnovém zasedání. Ne že by se Fed tímto průzkumem řídil, ale cca deset dní před zasedáním jej již můžeme brát jako poměrně přesný.

Máme tu ale zajímavý paradox. Trhy jako by si stále nechtěly přiznat chybu a vystřízlivět. Fed totiž v prosinci oznámil předpokládané tři snížení, celý leden jasně ukazuje odpor k ukvapeným akcím, a i včera zveřejněný zápis rozhodně nenahrává podpoře nějaké změny. Přesto je trh stále přesvědčen, že do konce roku dojde ke čtyřem snížením.

To by mohlo nahrávat spekulacím o přílišném optimismu na trhu a potenciální blížící se korekci, která bude spojená s vystřízlivěním. I když trošku se to již změnilo. Ještě nedávno si dokonce mysleli, že dojde k šesti snížením. Vývoj musíme i nadále pečlivě sledovat. Ekonomika USA je největší na světě a její případná ekonomická krize by rozhodně nezůstala jen jejich.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.1 / 5. Počet hlasujících 9

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Čumsem

Tak logicky, když sníží moc brzy, dá(me) si to celé ještě jednou…

spot_img