VanEck spustil prodej spotového ETF na Bitcoin v Austrálii

5
(6)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Půl roku po startu spotových bitcoinových fondů ve Spojených státech a sedm týdnů po jejich debutu v Hong Kongu přišla i největší australská burza cenných papírů ASX s nabídkou spotového ETF na Bitcoin. Fond sice není v Austrálii první a dokonce ani nedrží mince napřímo, ale i tak se jedná o dobrou zprávu pro kryptoměny.

Nově spuštěný burzovně obchodovatelný fond VanEck Bitcoin ETF (VBTC) nedrží bitcoiny přímo, ale poskytuje expozici BTC formou investování do společnosti Bitcoin Trust (HODL). Jedná se tak vlastně o investice do jejich vlastního ETF běžícího ve Spojených státech. Za první den se jim podařilo zobchodovat 99 791 akcií a cena fondu vzrostla přibližně o 1 %. Na konci dne se obchodoval za 20,06 australského dolaru (cca 13,4 USD). Denní objem přesáhl 1,3 milionu USD.

Konkurence byla rychlejší a drží bitcoin přímo

VanEck ale není v Austrálii první. Konkureční Monochrome Bitcoin ETF (IBTC) běží již od 4. června na konkurenční menší burze Cboe Australia. Ten drží mince napřímo a od svého startuje obchoduje kolem 55 000 jednotek denně při denních průměrných objemech asi 550 000 australských dolarů (cca 366 tisíc USD). V porovnání s jejich americkými protějšky to sice není tak vysoký objem, ale alespoň rostou. Ty americké poslední dobou spíše klesají.

Pro kryptoměny dobrá zpráva

Při porovnání s prvními dny prodejů spotových ETF ve Spojených státech se mohou zdát jejich objemy poměrně malé, ale přesto lze tyto údaje označit za dobrou zprávu pro kryptoměny. Svědčí totiž o rostoucí celosvětové adopci kryptoměn a akceptaci jejich existence ze strany tradičních financí. I přes relativně krátkou historii bitcoinu si evidentně dokázal prosadit své místo. A další kryptoměny budou jistě brzy následovat.

Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img