USA má nové pokyny k danění kryptoměn – v přiznání se přímo ptají na krypto

0
daně, daň, USA, IRS, krypto,

Americká Interní daňová služba (IRS) zveřejnila nové pokyny pro výpočet daně z kryptoměn v USA. V aktualizovaném daňovém přiznání navíc přibude přímá otázka na jakékoli použití virtuální měny.

USA a nové pokyny – daně z kryptoměn

IRS – Interní daňová služba, což je americký finanční úřad, vydává po 5 letech nové pokyny k danění kryptoměn. Dlouho očekávaný dokument nese název „Často kladené dotazy na virtuální měnové transakce.“ A jak už sámotný název napovídá, řeší se zde zejména různé nejasnosti.

Pokyny řeší třeba FORK a airdrop. Stanovují, že již okamžikem zapsání na blockchainu jsou Američané povinni platit daň. To se samozřejmě setkává s kritikou. Odpůrci tohoto přístupu namítají, že takto vám někdo může způsobit daňovou povinnost bez vašeho souhlasu či dokonce bez vašeho vědomí.

Přišel vám nevyžádaný airdrop? Zaplaťte okamžitě daň!

Problém je právě v tom, že se tím daňový poplatník dostává do nebezpečí. Někdo mu zašle airdrop, nebo dojde k forku, on si toho nevšimne a za půl roku může klidně zjistit, že má zaplatit vyšší daň, než je současná hodnota získané kryptoměny.

James Mastracchio, partner společnosti Eversheds Sutherland, vysvětluje, že:

“Jedním z nešťastných důsledků těchto pokynů je, že třetí strany mohou nyní pro vás vytvořit povinnost podávat daňové zprávy pouhým rozvětvením sítě, jejíž mince vlastníte, nebo převedením na vás nežádoucího airdropu.”

V daňovém přiznání bude nová otázka

Kromě nových pokynů mají v USA také aktualizovaný formulář, který jednotliví američtí daňoví poplatníci používají k vykazování svých příjmů. Daňové přiznání nově zahrnuje otázku o kryptoměnách.

IRS začalo rozesílat návrh nového formuláře 1040, Dodatek 1, Dodatečné příjmy a úpravy příjmů. Návrh byl rozeslán e-mailem daňovým softwarovým společnostem a také předán novinářům. Obsahuje násl. otázku:

„Kdykoli během roku 2019 jste obdrželi, prodali, poslali, vyměnili nebo jinak získali finanční podíl v jakékoli virtuální měně?“

Závěr

Američtí občané, firmy, účetní a daň. poradci mohou nyní studovat nové pokyny, které v podstatě doplňují ty, které byly vydány před 5 lety. Nalznou zde odpovědi na některé záludnosti, např. forky a airdropy. Zajímavostí je, že ani drobné platby se nedočkaly osvobození a rozdíl mezi pořizovací cenou kryptoměny a každou kávou či pivem, které si za ně poplatníci koupí, musí být zdaněn.

Co číst dále

12.10.19 Technická analýza komodity zlato – zlato se připravuje na brzký breakout!

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na