Díky novému zákonu CLOUD budou mít USA možnost získávat informace o všem, co děláte na internetu

0
(0)
Denisa Falta
Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi.

V Americe byl právě schválen tzv. Zákon o zámořském užívání dat (CLOUD) a to skoro tajně – ukryt byl hluboko uvnitř rozsáhlého balíčku výdajů přesahujícího bilion USD. Žádná debata se o něm nevedla. Žádný hlas nezazněl v rozporu se záměrem CLOUDu.

Kvůli tomu by zákonodárci museli odmítnout celý rozpočet, přečíst tisíce stránek a riskovat vládní kolaps, aby vůbec mohli podniknout jakékoliv opoziční kroky. CLOUD znamená rozšíření pravomocí pro mezinárodní vymáhání práva, pokud jde o on-line činnost a mohlo by se to velmi citelně dotknout i kryptokomunity po celém světě.

Tip: Přehled regulací ve světě – mapa

Na stránce 2 201 dokumentu s rozsahem 2 232 stránek najdete tzv. “Objasnění zákonného zámořského použití části dat”, běžně označované jako zákon CLOUD. Je to kombinovaný výplod právnických mozků v technologických gigantech jako Apple, Facebook, Microsoft, Google a Yahoo! a podán byl senátorem Orrinem Hatchem (84 let), který je ve funkci již od roku 1977 (rok prvních Star Wars a spuštění Atari 2600).

Mohlo by vás také zajímat: SEC prošetřuje desítky kryptoměn

Co je zákon CLOUD?

Společné prohlášení všech pěti společností uvádí:

“Nový zákon CLOUD odráží rostoucí konsenzus ve prospěch ochrany uživatelů internetu po celém světě a poskytuje logické řešení pro řízení přeshraničního přístupu k datům. Zavedení této dvoustranné legislativy je důležitým krokem k posílení a ochraně individuálních práv na soukromí, snižování mezinárodních konfliktů a udržení všech ve větším bezpečí.”

Už jen taková věta spolu s formou, jakou byl zákon schválen, musí nutně vzbudit podezření.

Co CLOUD znamená v praxi?

Podle EFF (Electronic Frontier Foundation), která se jediná postavila veřejně proti tomuto zákonu, to bude znamenat mimo jiné následující:

“Americká a cizinecká policie bude mít nové mechanismy ke zmocnění se osobních dat po celém světě. Vaše soukromé e-maily, vaše online chaty, vaše fotografie z Facebooku, Googlu, Flickru, vaše videa na Snapchatu, váš soukromý život online, vaše chvíle sdílené digitálně mezi těmi, kterým důvěřujete, to vše bude nyní otevřeno a vydáno k zahraničnímu vymáhání práva bez soudního příkazu a bez omezení při používání a sdílení vašich informací.”

A co to znamená pro kryptokomunitu?

EFF uvádí jako příklad toto: Londýnští vyšetřovatelé chtějí soukromé zprávy ze služby Slack od Londýňana, kterého podezřívají z bankovních podvodů. Londýnská policie by nyní mohla jít přímo za americkou společností Slack, aby si tyto zprávy vyžádala a shromáždila. Londýnská policie nemusí nutně potřebovat předchozí soudní příkaz k této žádosti. Londýnská policie by o této žádosti navíc ani nemusela podezřelého vyrozumět. A dokonce by londýnská policie ani pravděpodobně nepotřebovala sdělovat důvody a důkazy pro tento požadavek.

Je velmi snadné soukromé zprávy ze služby Slack nahradit například soukromou transakcí s kryptoměnou, nebo na burze, které mají sídlo v Americe. A Londýňana nahradit například Čechem nebo Slovákem…

Závěr

Jak bude aplikace tohoto zákona vypadat v praxi, ještě teprve uvidíme. Nicméně je jasné, že je to velmi nebezpečný precedent, který navíc během procesu schvalování obešel jakoukoliv veřejnou diskuzi – metoda, která nevěstí nic dobrého.

Zdroje:
EFF.org
Bitsonline.com
Fxstreet.com
Bitcoin.com

 

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img