Unikly osobní údaje 533 milionů uživatelů Facebooku

5
(2)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Podle Business Insider byly na hackerském fóru zveřejněny osobní informace o více než 533 milionech uživatelů Facebooku. Informace uživatelů z celkem 106 zemí obsahovaly: Facebook ID, celé jméno, telefonní čísla, umístění, data narození, životopisy a v některých případech i e-mailové adresy.

Data se shodují

Novináři z Insider prozkoumali uniklé údaje a potvrdili, že data několika uživatelů Facebooku se shodují s uniknutými daty na seznamu.

Též došlo ke kontrole vzorku uniklých dat a ověření několika záznamů porovnáním telefonních čísel známých uživatelů Facebooku s ID uvedenými v datové sadě. Testy e-mailových adres u funkce resetu hesla také souhlasily.

Alon Gal, technický ředitel zpravodajské firmy, která se zabývá počítačovou kriminalitou, Hudson Rock, byl jedním z prvních, kdo zveřejnil informace o úniku informací. V sobotu ráno tweetoval:

Řekl, že údaje obsahovaly:

“Telefonní číslo, Facebook ID, celá jména, bydliště, předešlá bydliště, data narození, někdy e-mailové adresy, data vytvoření účtů, vztahy, životopisy. Hackeři určitě využijí informace pro sociální inženýrství, podvody, hacking a marketing.”

Nejedná se o první únik

Gal zveřejnil částečný seznam počtu uživatelů zasažených hackerským útokem podle zemí.

„Databáze takové velikosti, která obsahuje soukromé informace, jako jsou telefonní čísla mnoha uživatelů Facebooku, by jistě vedla k tomu, že využijí data k provádění útoků sociálního inženýrství nebo pokusů o hackování“

-řekl Gal a dodal, že poprvé se objevil únik v lednu na hackerském fóru.

Není to poprvé, co se Facebook potýká s hackery, kteří odhalují osobní informace uživatelů. V průběhu let byly ze serverů Facebooku zcizeny miliony osobních údajů lidí.

Gal varoval, že Facebook v tomto okamžiku nemůže udělat mnoho.

„Jednotlivci, kteří se přihlásí ke společnosti, jako je Facebook, jí důvěřují se svými daty a Facebook má s údaji zacházet s maximálním respektem. Uživatelé, u kterých došlo k úniku jejich osobních údajů, jsou oběťmi obrovského porušení důvěry a mělo by se s nimi odpovídajícím způsobem zacházet.“

Opětovné monumentální selhání Facebooku by naznačovalo, že se bude v budoucnu konat další slyšení Kongresu.

Závěr

Jen z České Republiky uniklo přes 1,3 milionu dat. Jedná se o velký problém s uniknutím údajů a další selhání tak velké společnosti, jakou je Facebook.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img