Tuzemská zářijová inflace je nejvyšší od roku 1993

5
(1)

Zprávy a souhrny

Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako jsou Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Více jak čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat fundamentální analýzu. Zaobírám se makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.

Tuzemská zářijová inflace zase mírně akcelerovala a dosahovala meziročních 18 %. Což je nejvíce od roku 1993. Oproti srpnovým číslům máme meziměsíčně růst o 0,8 procentního bodu. V létě inflace svou akceleraci zastavila, ale stále se držela na velmi vysokých úrovních. Na první pohled je tu proto jistá podobnost s minulým rokem, kdy růst cenové hladiny začal výrazně zrychlovat na podzim.

Nejvyšší inflace od roku 1993

Tuzemská inflace po víceméně celý letošní rok akcelerovala, ale během léta došlo k útlumu. Řečený útlum se připisoval restriktivní měnové politice, kterou Česká národní banka více jak rok realizuje v podobě růstu základní úrokové sazby. Viditelný efekt restrikcí má ovšem jisté zpoždění, které je zhruba jeden rok.

Vzhledem k tomu, že nová data ukazují zrychlení vzestupu cenové hladiny, dosavadní restrikce nestačily. Navíc bankovní rada v novém složení už během dvou posledních měnově-politických jednání růst sazeb pozdržela. Respektive si radní díky hlasování zvolili tzv. stabilitu sazeb.

Dvojciferná inflace má sama o sobě důležité implikace. Držet větší množství peněz zkrátka nedává smysl. A vzhledem k základní úrokové sazbě to spořicí účty a nejrůznější repo fondy nezachrání. Jelikož reálná úroková míra, při referenční repo sazbě, je cca -11 %.


Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Reklama: