Tuzemská zářijová inflace je nejvyšší od roku 1993

5
(1)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Tuzemská zářijová inflace zase mírně akcelerovala a dosahovala meziročních 18 %. Což je nejvíce od roku 1993. Oproti srpnovým číslům máme meziměsíčně růst o 0,8 procentního bodu. V létě inflace svou akceleraci zastavila, ale stále se držela na velmi vysokých úrovních. Na první pohled je tu proto jistá podobnost s minulým rokem, kdy růst cenové hladiny začal výrazně zrychlovat na podzim.

Nejvyšší inflace od roku 1993

Tuzemská inflace po víceméně celý letošní rok akcelerovala, ale během léta došlo k útlumu. Řečený útlum se připisoval restriktivní měnové politice, kterou Česká národní banka více jak rok realizuje v podobě růstu základní úrokové sazby. Viditelný efekt restrikcí má ovšem jisté zpoždění, které je zhruba jeden rok.

Vzhledem k tomu, že nová data ukazují zrychlení vzestupu cenové hladiny, dosavadní restrikce nestačily. Navíc bankovní rada v novém složení už během dvou posledních měnově-politických jednání růst sazeb pozdržela. Respektive si radní díky hlasování zvolili tzv. stabilitu sazeb.

Dvojciferná inflace má sama o sobě důležité implikace. Držet větší množství peněz zkrátka nedává smysl. A vzhledem k základní úrokové sazbě to spořicí účty a nejrůznější repo fondy nezachrání. Jelikož reálná úroková míra, při referenční repo sazbě, je cca -11 %.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img