Trhy pod lupou: Vstupují trhy do klidnějších letních vod?

5
(10)
Dr. Matěj Široký
Dr. Matěj Široký
O investování jsem se začal prvně zajímat v roce 2013, kdy jsem si poprvé koupil akcie. Díky studiu filosofie jsem se dostal k otázkám politiky. Právě tento zájem o politické dění mě dovedl k pochopení toho, co se děje na finančních trzích. Své úvahy jsem publikoval v různých českých (Euro, Česká pozice, Ekonom, Hospodářské noviny, Novinky) i zahraničních médií. Rozumět světu financí a dokázat ho interpretovat je dnes klíčové pro pochopení nejen tohoto světa, ale i toho kolem nás. Dávat věci do souvislostí a analyzovat dění z více úhlů je mojí vášní. Ve volném čase se věnuji popularizování filosofie na YouTube kanálu Přátelé filosofie.

Uplynulý týden jsme se dozvěděli jeden z nejdůležitějších makroekonomických údajů, který bude hrát roli při zasedání amerického Fedu 14. června. Nová statistika z USA sdělila dva v podstatě protichůdné údaje. Prvním je nezaměstnanost. Ta v USA konečně stoupla a dosáhla 3,7 % oproti původně očekávaným 3,5 %. Jde o paradox současnosti. Růst nezaměstnanosti se vždy vnímal jako velmi negativní. Zatímco v kontextu zvedání úrokových sazeb byla právě nezaměstnanost posledním makroekonomickým údajem, který vzdoroval současné snaze Fedu ochladit americkou ekonomiku. Skok na 3,7 % může znamenat změnu trendu.

Aby to ovšem nebylo tak jednoduché. Druhý makroekonomický údaj z trhu práce byl opačný. Zatímco americká ekonomika vytvořila v květnu 339 000 nových pracovních míst, trh jich očekával mnohem méně (190 000). Jde tedy o signál, že tamní hospodářství nestagnuje. A zde nastává velmi zajímavá situace. Velkou otázkou bude, zda nárůst nových pracovních míst nezpomalí růst nezaměstnanosti. Trhy v každém případě situaci interpretovaly tak, že nezaměstnanost stoupá. To je dobře, protože Fed nebude muset na dalším zasedání znovu zvedat sazby. Pomyslný barometr jasně ohlašuje první přestávku v restriktivní měnové politice.

Je vůbec přestávka důležitá?

Jak často opakuji, nejde ani tak o to, zda se zvednou sazby o dalších 25 bazických bodů. Hlavním tématem je, jak dlouho zůstanou na restriktivních hodnotách. Posledním kamínkem do skládačky budou čísla o květnové inflaci, která se dozvíme den před zasedáním Fedu. Téměř s jistotou se očekává další pokles inflace. Tyto údaje můžou v podstatě jen pozitivně překvapit. Víme, že inflace klesne, ale nevíme o kolik. I při desetinném poklesu to trhy budou chápat jako sestupnou tendenci a je to dobře. Pokud se pokles zrychlí, mohou trhy to vnímat coby pozitivní impulz.

Rychlost poklesu inflace může mít vliv na to, jak dlouho Fed ponechá sazby na restriktivní úrovni. I to je však zavádějící, protože čím víc se bude inflace přibližovat nižším hodnotám, tím pomaleji bude klesat. Na webu truflation.com, který aktuální inflaci vypočítává, můžeme vidět dvě věci.

Jednak je evidentní její sestupná tendence a za druhé jsme ještě stále daleko od dvouprocentní hranice. Na ni si budeme muset počkat minimálně ještě dva nebo tři měsíce. I když jsou metodiky rozdílné, předpokládejme, že jde vše podle očekávání a srpnová inflace by se tak mohla dostat ke 2 %. Oficiální čísla budou však známa až v půlce září. Fed na ně bude moci reagovat teprve na své zářijové schůzce, přičemž další je v plánu až 1. listopadu. Jinak řečeno, pravděpodobnost, že Fed nechá sazby vysoko do konce roku, je veliká. A investoři dnes s touto variantou musejí počítat.

Nezadrhl se čínský ekonomický motor?

Na burze často platí, že důležité věci se dějí mimo mediální fokus. Nyní jsou zraky investorů stále upřeny na americkou ekonomiku a Fed. Všichni se ptají, zda se povede měkké přistání, či nikoliv. Každý nový americký makroekonomický údaj se zkoumá s pečlivostí hodináře. O co více však sledujeme situaci v USA, tím méně se soustředíme na jejich rivala Čínu. Její znovuotevření po covidu bylo hlavním impulzem pro růst trhů na začátku letošního roku. Všichni očekávali, že se tamní ekonomika rozběhne. Čínští turisté znovu zaplaví svět a především v Evropě budou utrácet horentní sumy za luxusní zboží. Jenomže to se neděje.

Otevření Číny nepředstavovalo takový ekonomický boom, jak se čekalo. Tato země se dostala do zajímavé situace. Její měnová politika je založena na stabilitě a ani za pandemie nesáhla k velkému snížení sazeb. Je sice pravda, že během posledních dvou let trochu klesly: z 4,35 % na současných 3,65 %. Tento pohyb je ale ve srovnání se západními ekonomikami minimální. Jelikož Čína své sazby nijak neupravovala a vždy si zakládala na tom, aby byly stabilní a zároveň reálně kladné, dostala se do situace, kdy jsou sazby nižší než v USA. Právě v porovnání se Spojenými státy vyplývá, že Čína svou ekonomiku stimuluje, zatímco USA se ji snažit omezit. A ani přesto v Číně nenastává žádný velký ekonomický boom.

Čína jako slabé místo současného systému?

Problém je domácí inflace, a to v opačném směru než na Západě, protože dosahuje 0,1 %. To se nám může zdát jako nesplnitelný sen. Jenomže takto nízká inflace je známkou ekonomického chladnutí.

Čína se nemusela potýkat s energetickou krizí. Konflikt na Ukrajině využívá především ve svůj prospěch, kdy od Ruska nakupuje ropu a jiné suroviny za diskontní ceny a tím uměle podporuje vlastní ekonomiku. I přes tyto dva faktory se čínské ekonomice nedaří, jak by mělo.

Zde se dostáváme k zajímavé myšlence. Opravdová krize nepřichází z míst, kde ji čekáme, protože samotné očekávání nás již na ni připravuje. Pravá krize přichází odtud, kde ji nepředpokládáme, a je hrozná právě proto. Krizi na americkém realitním trhu očekávají všichni, zatímco problémy přicházející z Číny dnes nepředpokládá skoro nikdo. Proto buďme připraveni a nezapomínejme, že pro světovou ekonomiku jsou dnes zprávy z Asie stejně důležité jako z USA.

Špatná čísla HP potvrzují silný pokles zájmu o nové počítače

Jednou z posledních firem, která odtajnila své hospodaření za 1Q 2023 byl americký výrobce počítačů HP. Celý obor se nyní potýká s poklesem poptávky, který je z velké části způsobený tím, že většina lidí i firem už své počítačové vybavení obnovila během pandemie. S nynějším příchodem inflace se všichni snaží šetřit a oddálit nákup nové výpočetní techniky na později.

Společnost HP měla tržby ve výši 12,91 miliard amerických dolarů, což znamená meziročně pokles o 21,7 %. Také v předchozím čtvrtletí zaznamenala pokles 19 %. Podle vyjádření jejího generálního ředitele Enriqua Lorese by mělo být další čtvrtletí lepší. Právě optimistický výhled do budoucna odvrátil větší propad akcie HP.

Doufejme tedy, že CEO se neplete a situace se bude zlepšovat. Sektor počítačů a i smartphonů nicméně zažívá vleklejší krizi. Pokud se světová ekonomika ještě víc zpomalí a začne se víc propouštět a šetřit, může pro aktéry tohoto odvětví dnešní situace přerůst ve velkou noční můru. I když se při pohledu na světové indexy zdá, že se prakticky nic neděje, vidíme, že spousta odvětví má již dnes solidní problémy. Vysoko položené burzovní indexy by nás proto neměly mást.

Světové indexy se vezly na pozitivní vlně

Jak už jsme řekli, dohoda o navýšení amerického dluhového stropu se nakonec uskutečnila. To byl pro trh jasný signál. Rostoucí nezaměstnanost v USA zvýšila pravděpodobnost, že se sazby na příštím zasedání nebudou zvedat. Co víc si přát?

Burzy v Asii zůstaly převážně v zelených číslech. Šanghajská vzrostla o 0,81 %, hongkongský Hang Seng posílil o 1,08 %. Pozitivní týden zažila i japonská burza. Požehnání od Warrena Buffetta se ukazuje jako velmi silné, a japonský Nikkei tak vyrostl o 2,04 %.

V Evropě už situace tak jednoznačně pozitivní nebyla. Francouzský CAC ztrácel z obav ze zpomalení Číny a klesl o 0,66 %. Britský FTSE se zmenšil o 0,26 %. Jedině německý Dax zůstal z velkých evropských burzovních indexů v zelených číslech a přidal 0,42 %. Absolutním vítězem se však stal turecký BIST 100, který reagoval na znovuzvolení R. T. Erdogana prezidentem silným 11% růstem. Erdogan i nadále bude pokračovat v politice nízkých úrokových sazeb a velké inflace. Tato kombinace je pro turecký akciový trh pozitivní.

V zámoří panovala dobrá nálada. Průmyslový Dow Jones zaznamenal zisk 2,02 %, index S&P 500 měl přírůstek skromnější, ale taktéž velmi solidní: 1,83 %. Technologický Nasdaq rovněž vykázal solidní růst a přidal 2,04 %.

Bitcoin znovu bez výraznějšího pohybu

Bitcoin se obchodoval na úrovni 27 215 dolarů. V době psaní článku to znamenalo týdenní pohyb 0,13 %. Jako kdyby se u něj zastavil čas. Jde o známku toho, že se trhy připravují na klidné léto. Zatím platilo, že bitcoin je poměrně spolehlivým ukazatelem obecné nálady na finančních trzích. Podle jeho volatility šlo velmi dobře předvídat pohyby na akciovém trhu. Budeme-li se tohoto pravidla držet, čeká nás na světových trzích další klidný týden.

Závěr: Jak se připravit na léto?

Obecně platí, že jakmile se oteplí, lidé přestanou méně sledovat ekonomické zpravodajství. Ano, četba burzovních informací není příliš vhodná plážová aktivita. Jak napovídá vývoj bitcoinu, možná nás čeká klidnější období. V podstatě by to bylo dobře. Avšak nenechme se zmást. Jakkoliv se z pohledu nových zpráv nemusí nic velkého dít, grafy vstoupí do velmi důležitého období konsolidace. A zde právě nastává příhodná doba pro připravení pozic na velmi zajímavý podzim. V září se na trh může vrátit velmi silná volatilita. Investor, který bude chtít z tohoto pohybu profitovat, se musí připravit již v létě.

Vždy se však najdou události, které klidný příchod léta mohou narušit. Během víkendu probíhá velmi důležité zasedání OPECu ve Vídni. Další snížení těžby a tím pádem růst ceny ropy by mohly dát silný inflační impulz. Na druhou stranu Rusko potřebuje svou ropu prodávat stále ve velkých objemech, aby mohlo dál financovat válku na Ukrajině. Uvidíme, jak nakonec celé jednání skončí. Vývoj ceny ropy tak může být nejsledovanějším grafem dalšího týdne.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 10

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img