Trhy pod lupou: Každodenní změna nálad na trzích. Trump, sektorová rotace, Čína a problémy v IT

5
(6)
Dr. Matěj Široký
Dr. Matěj Široký
O investování jsem se začal prvně zajímat v roce 2013, kdy jsem si poprvé koupil akcie. Díky studiu filosofie jsem se dostal k otázkám politiky. Právě tento zájem o politické dění mě dovedl k pochopení toho, co se děje na finančních trzích. Své úvahy jsem publikoval v různých českých (Euro, Česká pozice, Ekonom, Hospodářské noviny, Novinky) i zahraničních médií. Rozumět světu financí a dokázat ho interpretovat je dnes klíčové pro pochopení nejen tohoto světa, ale i toho kolem nás. Dávat věci do souvislostí a analyzovat dění z více úhlů je mojí vášní. Ve volném čase se věnuji popularizování filosofie na YouTube kanálu Přátelé filosofie.

Kdo doufal, že si tradeři a investoři přes léto odpočinou, musí být zklamán. Děje se přesný opak klidného léta – prakticky každý den má své velké téma, které situaci na trhu naprosto změní. Investoři zapomenou, co bylo včera, nevědí, co bude zítra, a řeší pouze jedinou věc. Je fascinující pozorovat, s jakou rychlostí trhy dokážou změnit téma.

Kromě toho, že nejednomu investorovi se z tak rychlých změn motá hlava, to má za následek nárůst indexu strachu. Zvýšená volatilita zvyšuje nebezpečí, že se trhy vymknou kontrole. Období zvýšené volatility přichází pro trhy v nejméně vhodnou dobu, a to zrovna během výsledkové sezony.

Reakce trhů na výsledky jsou naprosto nepředvídatelné, což se během týdne potvrdilo hned několikrát. Dobré výsledky společnosti neznamenají růst ceny jejích akcií, pokud ji zasáhne uragán politických událostí. Situace začíná být nepřehledná. Velké společnosti nemají právo dopustit se chyby. Nervozita investorů roste. Není se čemu divit. Proto si shrňme trochu schematicky všechny události uplynulého týdne.
Pondělí: Trump unikl o centimetr hrobníkovi z lopaty

Video analýza: Rotace na akciových trzích, bitcoin roste

Pondělí: Trump unikl o centimetr hrobníkovi z lopaty

Začátek na trzích byl velmi ostrý. K atentátům na americké prezidentské kandidáty nedochází každý den. Právě tento druh nepředvídaných událostí burzovní obchodníci milují. Normálně mělo v pondělí dojít k poklesu trhů vzhledem o obecné nejistotě, kterou útok způsobil.

Z historie můžeme připomenout atentát na J. F. Kennedyho, který byl úspěšný a kdy se trhy bezprostředně poté propadly. O dva dny později už však byly na svých předchozích hodnotách. Kennedyho zavraždění tak jen dokazuje, do jaké míry jsou špatné nepředvídatelné události pro obchodníky vítanou příležitostí přijít bez velké námahy k penězům.

To se však nyní nestalo, protože došlo k úplně jiné reakci. Trhy rostly, protože interpretovaly neúspěšný atentát na Trumpa jako jasnou známku toho, že je o novém americkém prezidentovi prakticky rozhodnuto. Jak jsem psal letos již několikrát ohledně vztahu trhů a politiky, trhy mají rády jistotu a předvídatelnost. Již před touto události rostly Trumpovy preference každým dnem úměrně s tím, jak se množily přešlapy stárnoucího Joea Bidena.

Jedinou komplikací pro trhy může být Bidenovo odstoupení z boje o prezidentské křeslo. Otázkou je, zda ho může někdo rychle nahradit pár měsíců před volbami. Na druhou stranu není nic vyloučeno. Političtí marketéři by byli schopni vytěžit vše z „wow vlny“ nového demokratického kandidáta, kdyby byl opravdu silný. Zatím se však nezdá, že by měla demokratická strana v zásobě hodně charismatických osobností.

Pro úplnost dodejme, že nejlépe na nepovedený atentát reagovaly akcie společnosti Donalda Trumpa, Trump Media & Technology. V jednu chvíli se její akcie obchodovaly na 40 dolarech. Tato akcie bude zajímavou příležitostí pro ty, kdo věří, že Trump zasedne v Bílém domě.

Úterý: reakce luxusního sektoru na slabá data z Číny

Americkou politiku vzápětí vystřídal jiný světový region. Čína publikovala svůj HDP za druhé letošní čtvrtletí. Analytici očekávali meziroční přírůstek ve výši 5,1 %, který by odpovídal plánu tamní Komunistické strany. Čínští soudruzi očekávají, že tuzemská ekonomika poroste pětiprocentním tempem. Výsledek však byl mnohem horší, čínský HDP dosáhl pouze 4,7 %.

Tamní statistické údaje bývají často zpochybňovány, a to do jisté míry oprávněně. Čínský statistický úřad je pod tlakem, aby čísla co nejvíc odpovídala přání strany. Právě proto budí výsledek obavy, protože 4,7 % je za stranickým cílem. Jinak řečeno, realita ukazuje, že se nedaří plnit plán. To vedlo investory k domnění, že situace je ve skutečnosti ještě horší. Tento zveřejněný údaj je tak v přiznání čínských ekonomických problémů jakousi první vlaštovkou. Kromě nemovitostní krize zemi dlouhodobě sužuje nezaměstnanost mladých lidí.

Čínské akcie na tento výsledek moc nereagovaly. Je to tím, že překvapivě příliš nekorelují s růstem HDP, jak to bývá zvykem například u zámořských trhů. Silná reakce však byla na evropských trzích, a to zejména ve Francii, v Itálii a Švýcarsku. Podle těchto tří zemí je jasné, že to odnesl sektor luxusního zboží.

Nejvíce padal francouzský Kering, který ztratil přes 5 % za jeden den. Ušetřeny nebyly ani francouzské firmy jako LVHM nebo Hermès. Ve Švýcarsku byla situace obdobná, ztrácely společnosti jako například Richemont. Výrobce hodinek Swatch si nevybral dobrou dobu na zveřejnění svých výsledků. Firma oznámila, že ji trápí nadprodukce, která nyní dosahuje 14 %. Swatch velkou část výrobků vyváží do Číny, jeho akcie si proto vedly bídně. Propad luxusního sektoru jen prohloubil depresivní náladu v Evropě, protože šlo právě o jeden z posledních sektorů, v němž kontinent drží krok s konkurencí.

Středa: Problém sektorové rotace

Od luxusu se finanční trhy hned posunuly k technologickému sektoru. Prakticky od zveřejnění jádrové inflace minulý týden investoři vybírají zisky na akciích Magnificent 7. Kromě jejich vysoké ceny si trhy vybírají své peníze, protože spekulace jim vyšla. Blížící se snížení úrokových sazeb mělo pozitivní vliv na cenu těchto akcií. Jádrová inflace za červen potvrdila, že má dobré směřování. Americký Fed tak v nejbližší době oznámí snížení sazeb.

Je jedno, zda to bude v září, nebo v říjnu, přestože trhy dnes berou prakticky jako jisté, že k tomu dojde v září. Objevují se spekulace, že Fed sníží sazby celkem třikrát, případně jen dvakrát, z toho by však jedno snížení mělo být rovnou o 50 bazických bodů. Trhy se vždy dívají několik měsíců dopředu a nyní je jasné, že snížení je už na dohled. A tudíž i doba vybrat zisky.

Ty nejsou malé. Od zveřejnění jádrové inflace odepsaly akcie ze skupiny Magnificent 7 přes 1 100 miliard dolarů ze své burzovní kapitalizace. Nejdříve se zdálo, že budou z tohoto pohybu profitovat akcie z indexu Russell 2000 a defenzivní tituly typu Johnson & Johnson. Závěr týdne však ukázal, že situace nebude jednoduchá – akcie klesaly napříč celým spektrem.

Čtvrtek: Američtí prezidenti znovu na scéně

Burza tyto dny úspěšně ignoruje výsledkovou sezonu. Během týdne výsledky zveřejnily obě společnosti klíčové pro celý sektor polovodičů: TSMC a ASML, dosáhly výborných výsledků. Daly tak zapomenout na to, že jejich zástupci ještě minulé čtvrtletí mluvili o tom, že konec roku může být ekonomicky nejistý. Nyní se už nedívají do budoucnosti s obavami, ale naopak jsou si jistí, že své cíle do konce roku naplní. Bohužel pro akcionáře tyto výsledky nebyly žádnou velkou raketou, cena akcií obou společností se propadala. Proč?

Můžou za to oba američtí prezidentští kandidáti. Joe Biden se nechal slyšet, že zvažuje rozšíření embarga na vývoz čipů do Číny. Důvodem je, aby Peking nedohnal své technologické zpoždění. V oblasti umělé inteligence totiž znatelně zaspal.

Trump, který se již vidí v Bílém domě, prohlásil v rozhovoru pro americká média, že Tchaj-wan ukradl USA technologický pokrok v oblasti polovodičů. Pod jeho vedením budou Spojené státy dělat vše pro to, aby se výroba a vývoj odehrávaly co nejvíc na jejich půdě. Což je možná dobrá zpráva pro Intel, ale velmi špatná pro zbytek sektoru. Navíc Trump uvedl, že Tchaj-wan si bude muset za svou ochranu značně připlatit.

Pro investory to znamená jediné. Ať se do Bílého domu dostane kdokoliv, bude se napětí mezi USA a Čínou stupňovat. Ekonomická válka se zintenzivní a bude probíhat hned v několika rovinách. Sektor polovodičů je pouze jedním z mnoha bitevních polí. Napětí a stupňovaní sankcí však nevěstí nic dobrého.

Prozkoumejte akcie na platformě XTB

Pátek: problém kyberbezpečnosti

Závěr týdne přinesl téma z naprosto jiného soudku. Celosvětový výpadek sítě způsobený chybnou aktualizací v operačním systému Windows. Kolaps počítačových sítí patří ke klasickým scénářům podobně jako riziko pandemie. Všichni vědí, že k němu může dojít. Jenže když pak opravdu nastane, všichni se diví.

V prvních chvílích, kdy ještě nebylo jasné, co je přesná příčina výpadku, rostl v premarketu silně celý sektor kyberbezpečnosti. Nebyla totiž ještě vyloučena možnost velkého hackerského útoku.

Jakmile se však ukázalo, že je za tím lidská chyba z dílny CrowdStrike, odepsaly akcie této společnosti specializující se na IT zabezpečení přes 10 %. Oproti tomu konkurence v podobě Palo Alto zaznamenala růst akcií o více než 2,4 %. Celá událost ukazuje, že pro správnou diverzifikaci portfolia bychom měli myslet i na akcie z tohoto sektoru. Firmy budou muset vynakládat čím dál víc prostředků na IT zabezpečení.

Akciové indexy: Ve světě převážila červená barva

V zelených číslech zůstaly paradoxně pouze čínské indexy, a to navzdory nižšímu HDP. Burza v Šanghaji přidala 0,75 %. Co platí o Číně, nedá se vztáhnout na hongkongský Hang Seng, který výrazně oslabil a ztratil přes 4,79 %. Stejně tak se do ztráty propadl japonský Nikkei, jenž následoval pohyby amerických technologických trhů (-2,67 %).

V Evropě panuje špatná nálada. Politická situace ve Francii zůstává zablokovaná a evropské firmy nemají důvod k většímu růstu. Když se k tomu připočte skutečnost, že ECB nesnížila sazby, hledají se důvody k optimismu opravdu těžko. Francouzský index CAC 40 přišel o 2,46 %. Ztráta německého Daxu přesáhla 3 % (-3,07 %). Nejlépe odolával britský index FTSE 100 se ztrátou -1,18 %.

V zámoří pokračovala sektorová rotace. Technologický Nasdaq odepsal výrazných 3,65 %, index S&P 500 přišel o 1,97 %. Oproti tomu v zelených číslech zůstaly indexy Dow Jones (0,72 %) a Russell 2000 (1,68 %).

Kryptoměny: bitcoinový Trump

Nejznámější kryptoměně svědčí vzestup nadějí na znovuzvolení Donalda Trumpa, který se tak stal symbolem bitcoinu. V době psaní článku se jeho hodnota pohybovala na 67 160 dolarech. Za posledních pět dní si tak bitcoin připsal zisk 3,22 %.

Krátká paměť, o níž jsem psal na začátku v souvislosti s akciovými trhy, platí o to víc u bitcoinu. Ještě 8. července, tedy asi před dvěma týdny, se mluvilo o tom, že má otevřenou cestu k propadu. Spekulovalo se o tom, že bitcoiny ze zkrachovalé burzy Mt. Gox srazí cenu až pod 50 000 dolarů. Za dva týdny je všechno jinak. A už se začaly rojit články, které tvrdí, že bitcoin bude na konci roku za 100 000 dolarů.

Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB

Závěr: Budou investoři konečně sledovat výsledkovou sezonu?

Zatím se zdá, že tolik očekávaná výsledková sezona nemá na dění na finančních trzích příliš velký vliv. Investoři by se tak mohli konečně začít zajímat o fundamenty.

Tento týden se totiž již dozvíme výsledky některých společností ze skupiny Magnificent 7, představí je Alphabet a Tesla. Zejména u Tesly se můžeme dočkat silné volatility, protože Elon Musk by měl oznámit opětovný odklad zahájení služby robotaxi.

Před třemi měsíci mluvil o tom, že se tento projekt spustí v srpnu. Jelikož ještě ani nepožádal patřičné úřady o povolení, lze předpokládat, že robotaxi není zdaleka na pořadu dne.

Výsledková sezona nabídne taktéž mnoho zajímavých čísel jiných firem. Dozvíme se, jak si stojí hospodaření těchto společností: Verizon, Visa, Coca-Cola, Texas Instruments, Qualcomm, IBM, AbbVie a AstraZeneca.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img