Trhy pod lupou: Centrální banky dál zvedají sazby a Apple nadějí všech

5
(8)
Dr. Matěj Široký
Dr. Matěj Široký
O investování jsem se začal prvně zajímat v roce 2013, kdy jsem si poprvé koupil akcie. Díky studiu filosofie jsem se dostal k otázkám politiky. Právě tento zájem o politické dění mě dovedl k pochopení toho, co se děje na finančních trzích. Své úvahy jsem publikoval v různých českých (Euro, Česká pozice, Ekonom, Hospodářské noviny, Novinky) i zahraničních médií. Rozumět světu financí a dokázat ho interpretovat je dnes klíčové pro pochopení nejen tohoto světa, ale i toho kolem nás. Dávat věci do souvislostí a analyzovat dění z více úhlů je mojí vášní. Ve volném čase se věnuji popularizování filosofie na YouTube kanálu Přátelé filosofie.

Uplynulý týden na finančních trzích byl bezesporu makroekonomickým vrcholem měsíce května. Hned několik centrálních bank mělo své zasedání: Fed, ECB i naše ČNB. Samozřejmě začneme u té nejdůležitější pro finanční svět. Fed nikoho nepřekvapil a rozhodl se zvednout své sazby o 25 bazických bodů. Nic na tomto rozhodnutí nezměnil ani pád další regionální banky First Republic Bank. Tato banka nakonec skončila pod křídly JP Morgan, která jen upevnila svoji pozici největší americké banky. Rozhodnutí Fedu o zvýšení sazeb bylo jednomyslné. Bankovní krize tak nechává vedení Fedu naprosto chladným. Je zvláštní, že ke krachu banky dochází vždy několik dní před zasedáním Fedu. Tuto teorii budeme moci ověřit 14. června.

V každém případě Jerome Powell potvrdil kurz boje s inflací a odhodlání přivést inflaci zpět pod 2 %. Samozřejmě jeho další rozhodnutí bude záviset na makroekonomických datech, ale už teď je jasné, že další velké zvedání sazeb se nechystá. Powell si sice nechal volnou ruku pro další možné zvednutí sazby, ale byla to spíš jeho povinnost.

Rozhodnutí Fedu nemůžou být přesně nalinkována, protože by to dalo velký prostor spekulacím. I když stoprocentně další zvednutí sazeb nelze vyloučit, Jerome Powell nám dal jinou jistotu. Sazby se nepohnou směrem dolů minimálně dalších šest měsíců. Powell jde tak proti očekávání trhů, kde se spekulovalo o tom, že v září by mělo dojít k prvnímu snížení. Je evidentní, že Powell chce zabránit zbytečným spekulacím. Na druhou stranu se můžeme oprávněně ptát, kde bere tuto jistotu? Vždy se přece může přihodit velká finanční katastrofa, která donutí úrokové sazby poslat dolů.

Amerika bude premiantem v inflačním boji?

Bezpochyby nejdál s bojem s inflací je americký Fed. Úrokové sazby se nyní pohybují mezi 5 – 5,25 %. Inflace v březnu byla 5 %. Web truflation.com zobrazuje podle své metodiky aktuální inflaci okolo 3,88 %. Takže americká ekonomika nyní funguje v režimu již reálně kladných úrokových sazeb. Uložit si peníze, tedy oddálit svoji spotřebu, je nyní výhodnější než věci okamžitě spotřebovávat. A ještě méně se vyplatí si na svoji spotřebu půjčit, jelikož úroky na půjčky jsou veliké. Pokles inflace by se tak měl v následujících měsících v USA ještě zrychlit.

Optimismus na trhy přinesl další americký údaj, a to tvorba nových pracovních míst. Nových pracovních míst vzniklo v dubnu 253 000, což bylo výrazně víc než očekávaní analytiků (180 000). Právě silný pracovní trh dává Fedu velkou šanci na měkké přistání. Sice americký bankovní systém může zažívat problémy s likviditou, ale nedojde k velkým krachům společností. Lidé budou mít dostatek peněz, aby pokryli současné závazky, a to především hypotéky. A to je v každém případě dobrou zprávou.

ECB má před sebou ještě dalekou cestu

ECB nemá tak dobrou pozici jako americký Fed. S utahováním měnové politiky začala mnohem později. Kroky Fedu neznamenaly žádné překvapení, ale rozhodnutí ECB zvýšení sazeb o 25 bazických bodů přece jenom trochu překvapením bylo. Právě s ohledem na zpoždění v procesu utahování měnové politiky a inflaci, která v dubnu dosáhla 7 %, se čekalo, že ECB zrychlí krok a zvýší rovnou sazby o 50 bazických bodů.

Nestalo se tak. Sice Christine Lagardová otevřeně řekla, že to není poslední zvedání sazeb, ale při tomto tempu růstu sazeb se nemůžeme dočkat toho, že sazby na euro se tento rok vyrovnají těm americkým. Pokud nedojde k žádné nepředvídané události, měla by se tato skutečnost brzo odrazit na měnovém páru euro dolar, kdy euro by mělo začít oslabovat.

ECB je v mnohem těžší situaci, protože každým zvedáním sazeb se ukazuje rozdíl mezi různými typy ekonomik Evropské unie. Vysoké sazby jinak snáší portugalská, španělská, německá nebo holandská ekonomika. Připomeňme, že problémy amerických bank začaly v době, kdy úrokové sazby dosahovaly 4 %. Samozřejmě eskalaci problému amerických bank způsobilo i rychlé tempo zvedání sazeb Fedem. Pro Evropu bude právě kritická hranice 4 %. ECB jistě nasadí strategii, kdy se bude snažit oddalovat tak vysokou úroveň sazeb. I bez toho na euru jsou nyní nejvyšší sazby od roku 2008.

Změna v politice ČNB na obzoru?

Naše ČNB taktéž nepředvedla žádné velké překvapení a sazby zůstaly na stejné úrovni – 7 %. Novinkou však bylo, že tento krok již nebyl jednomyslný. Hlasovali pro něj 4 bankéři proti 3. Česku totiž hrozí inflační spirála. Inflace už není pouze nákladová. Ropa, plyn a elektřina se obchodují nyní na burze za rozumné ceny, ale pokles těchto klíčových komodit se neodráží na pultech obchodů. Ceny potravin rostou dále.

Jelikož inflace trvala v Česku dlouhou dobu, vznikl velký tlak na mzdy. Poněvadž v Česku je nezaměstnanost velmi nízká, mzdy musí růst, tím se však roztáčí kola inflace. Navíc guvernér Michl upozorňuje, že velký schodek veřejných financí působí silně proinflačně. Jestli mzdy porostou nebo stoupne daňová zátěž obyvatel, tak se můžeme dočkat na dalším zasedání zvednutí sazeb. Investory do bitcoinu nebo do zahraničních akcií potěšila zpráva, že ČNB bude pokračovat v podpoře silné koruny. Nákup zahraničních devíz při silné koruně a prakticky rozvrácených státních financích je nejjednodušší obrana v této nejisté době.

Korekce na trhy nepřichází

Zvedání úrokových sazeb se prvně projevuje u zadlužených firem. Čím déle trvá období vyšších úrokových sazeb, tím více se zpomaluje spotřeba zboží. Tento efekt zpomalení pak prorůstá celou ekonomikou. Dnes i po skoro ročním utahování měnové politiky máme světové indexy na velmi dobrých hodnotách.

Korekce nepřichází, i když všude vidíme zpomalování trhů a přibývání krachů amerických regionálních bank. Proč tomu tak je? Jedno z možných vysvětlení je, že indexy drží velké společnosti. U nich se zatím žádná velká krize nepozoruje. Výsledky Amazonu a Googlu velké nadšení nepřinesly. Za to však Microsoft a Meta byly neseny na křídlech umělé inteligence. Velmi se očekávalo, jak v těžkém makroekonomickém prostředí obstojí Apple. Připomeňme, že i v indexu Nasdaq má Apple váhu 12,5 %. Jeho silný růst nebo pád ovlivní celý index.

Apple potvrzuje svoje dominantní postavení

Apple své investory a fanoušky nezklamal. Výsledky byly lepší než očekávání trhů. Tržby dosáhly 94,8 miliard dolarů oproti očekávaným 92,9 miliard. Zisk na jednu akcii taktéž překonal odhady (1,43 dolarů) a byl na úrovni 1,52 dolarů. Meziročně tržby klesly o 2,51 %, což však v současném ekonomickém kontextu a vzhledem k celkovému objemu tržeb je zanedbatelný pokles.

Tim Cook během prezentace výsledků několikrát zmínil jako hlavní problém Applu velmi silný dolar. Takže pokles tržeb jde spíš na vrub silnému dolaru, než že by ve světě klesal zájem o výrobky Applu. Dobré hospodaření firmy táhly především smartphony, které jako sektor rostly o 1,51 %. Rok od roku se nyní zmenšuje prodej smartphonů ve světě, avšak Apple si pořád drží svoje čísla. To jen potvrzuje, že i v době krizí se daří luxusnímu zboží.

Akcionáři Applu se nemusí bát, že by jejich akcie výrazně ztratily v následujících týdnech. Společnost si odsouhlasila obrovský balík peněz, přes 90 miliard dolarů, na zpětné odkupy akcií. Můžeme mít k takovému kroku výhrady a ptát se, proč Apple radši nekoupí nějakou firmu na trhu, aby rozšířil své portfolio. Za tak velkou částku se dá pořídit takový mastodont, jako je PayPal. Avšak vedení Applu raději bude držet cenu svých akcií nahoře. Jinak řečeno, jestli akcie Applu neklesne, tak oba indexy Nasdaq 100 a S&P 500 se budou držet nahoře. Na to dnes investor nesmí zapomínat.

Indexové přešlapování na místě

Zvedání úrokových sazeb není nikdy pro trhy dobrá zpráva. Taktéž dění kolem amerických regionálních bank na optimismu nepřidá. Avšak nebyli jsme svědky hektických výprodejů. Trhy obecně spíš hledaly směr. Poslední obchodní seance v týdnu pod vlivem dobrých výsledků Applu pomohla zahladit většinu výraznějších ztrát. Japonský index Nikkei se obchodoval se ziskem 1,04 %. Hongkongský Hang Seng přidal 0,70 %. I burze v Šanghaji se podařilo zůstat v kladných číslech a vzrostla o 0,34 %.

Evropské indexy už tak dobrých výsledků nedosáhly. Nejlépe dopadl německý Dax se ziskem 0,24 %. Francouzský CAC40 už ztratil 0,78 %. Britskému FTSE nepomohla ani blížící se korunovace krále Charlese III. a odepsal 1,17 %.

V zámoří se podařilo Applu vytáhnout index Nasdaq do zelených čísel. Ale i tak Nasdaq přidal za týden skromných 0,07 %. Index S&P 500 odepsal 0,8 %. Nejhůře zvládl zvedání sazeb na americkém dolaru Dow Jones, který připsal ztrátu 1,25 %.

Bitcoin bez velkých změn

V době psaní článku cena bitcoinu za posledních sedm dní zůstala prakticky nezměněna. Bitcoin se obchodoval na úrovni 28 922 dolarů, což představuje týdenní změnu pouhých 1,15 %. Bitcoinu k růstu nepomohla ani pokračující bankovní krize. Zároveň ani zvednutí sazeb nemělo katastrofické následky pro bitcoin. Zajímavou zprávou je nárůst počtu transakcí na nejvyšší úrovně od roku 2016. Historicky nárůst počtu transakcí byl doprovázen růstem ceny bitcoinu. Potvrdí se toto pravidlo i nyní?

Závěr: Měnová politika je nastavená pro další měsíc, co bude dál?

Obchodníci nyní mají před sebou minimálně dva až tří týdny, kdy nebude v centru dění měnová politika. Na obzoru se rýsují další témata. Jedním z nich bude dění kolem amerického dluhu. Sice nikdo opravdu nepředpokládá, že by se USA dostalo do platební neschopnosti, avšak politické tanečky okolo navýšení dluhu mohou americké trhy řádně vystrašit. V tomto případě by se jednalo o zajímavou spekulativní příležitost, ale nebudeme předbíhat.

I když výsledky Applu jsou za námi, tak festival výsledků firem bude pokračovat. Své hospodaření představí PayPal, Airbnb, Occidental, Walt Disney anebo JD.com. Na své si přijdou i investoři na pražské burze. Své výsledky představí Čez a Komerční banka. Zejména u Čezu se netrpělivě očekává, jaký bude návrh dividendy za rok 2022.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img