Trading boti – fungují opravdu tak, jak čekáte?

0
trading bot

O tzv. „trading bots“, robotech pro obchodování, se nyní hovoří v kryptokomunitě poměrně často. Například Bitfinexed vidí za vším boty a obchodníci s kryptoměnami se chlubí tím, kolik jim který bot vydělal. Není pochyb o tom, že činnost botů je velmi reálná. Ale vyplatí se?

Jak tzv. trading boti fungují?

Existuje několik typů trading botů, kteří využívají rozdílů v cenách mezi burzami. Cena Bitcoinu se obvykle liší dle burzy. Například Bitstamp typicky vykazuje o něco nižší cenu než Bittrex. Pohyby Bitcoinu a dalších kryptoměn jsou vždy burzami vzájemně zrcadleny, takže pokud například cena BTC vzroste v důsledku masivní objednávky na Binance, můžete se vsadit, že ostatní burzy budou brzy následovat. Boti pracují tak, že profitují ze zpoždění, jenž je způsobeno potřebou aktualizace cen na všech burzách.

Mohlo by vás zajímat: Jak si vybrat burzu

Jak používat boty?

Abyste však získali jakýkoliv hmatatelný zisk z obchodování s boty, v ideálním případě potřebujete vlastnit nějaké množství dané kryptoměny. Pokud chcete používat boty, budete potřebovat mít například BTC uložené na více burzách, které jsou připojeny k vašemu botu pomocí rozhraní API. A i když máte zdravé portfolio tokenů, návratnost může být velmi malá. Zkušený vývojář a obchodník s kryptoměnami například uvádí, že Hass bot, který používá, může za den vydělat až 0,26 BTC (2 tis. USD) s použitím 9 BTC, a to například pouhým využíváním pohybu trhu. Poté však dodává, že nepoužívá standardního bota, ale  nějaké úpravy a varuje, že je to „jen pro zkušené obchodníky“.

Pozor na podvodné projekty

Došlo k tomu, že se objevilo množství projektů, které slibují „inteligentnější obchodování založené na algoritmech a poskytované prostřednictvím AI a strojového učení“ nebo něco v tomto smyslu. Tyto systémy také využívají roboty, ale jejich tvrzení o ziskovosti musí být ještě prokázáno. Pokud by jedna z těchto nových platforem poskytovala trvale vysoké výnosy, kryptoobchodníci by se na takový projekt slétali jako vosy na med, což se zatím ještě nestalo.

Dávejte si ale pozor, pokud chcete některého bota vyzkoušet, většina je buď velmi zaspamovaná, nebo jde rovnou o podvod. Pro obchodníky, kteří hledají pasivní příjem nebo „jednoduché peníze“, doopravdy není vhodný žádný.

Tip redakce: Kryptoměny s pasivním příjmem – seriál

Jsou boti opravdu pro vás?

Realita je taková, že boti jsou obchodními nástroji spíše než pracovními silami, které provádějí ziskové obchody ve vašem zastoupení. Při používání botů se také odkrýváte hackerům a podvodným vývojářům a jste více zranitelní během bleskových změn cen, z čehož vše může snadno zlikvidovat celé vaše porftolio.

Chcete-li vidět výnosy, musíte být podle vyjádření zkušených traderů již před tím pohodlně v zisku a mít povědomí o různých strategiích.

Lze říci, že nejlepší boti jsou takoví, o kterých jste nikdy neslyšeli a nikdy vám nebudou nabídnuti. Pokud máte zájem o vyzkoušení nějakého trading bota, zkuste to nejprve s velmi malou částkou v BTC nebo s tzv. „shitcoins“. Buďte skeptičtí, obzvlášť pokud někdo bude tvrdit, že bot poskytne zaručené výnosy, a buďte nejvíce skeptičtí v případě, kdy obchodník tvrdí, že dosáhl svého zisku jen s pomocí tohoto bota.

Závěr

Dokonce i když najdete bota, který přináší skromné výnosy, můžete se zkusit zeptat sami sebe: Co byste měli raději – bota, který může každý týden udělat z 5 BTC celkem 5.1 BTC, nebo svobodu mít 5 BTC pro investování, například v rámci jednodenní obchodní strategie? Boti mohou udělat hodně, ale nemohou vynahradit zpracování fundamentální analýzy, souhrn nejnovějších zpráv, znalosti z vnitřních zdrojů a nesčetné další faktory, které způsobují pohyby na trzích.

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na