TOP 5 mýtů o Bitcoinu – část druhá

0
(0)
Dariusz Matuszyński
Dariusz Matuszyński
Jsem zakladatelem portálu Kryptomagazin.cz, o kryptoměnách na české scéně nebylo prakticky nic, a tak jsem se rozhodl to napravit. Mám rád myšlenku decentralizace, trochu toho cypherpunku a kryptoanarchie. Krypto odvětví je můj svět, kde se denně pohybuji a pracuji, nemohu to tedy již nazvat koníčkem nebo zálibou. Rád vás na vašem kryptomagazínu vždy uvítám :)

Máme zde druhou část naší série článků o blbostech, které si lidé spojují s Bitcoinem. My v Kryptomagazínu se snažíme podobné mýty a fámy uvádět na pravou míru. Pokud jste nečetli první část, najdete ji v tomto odkazu.

Bitcoiny se rozdávají zadarmo

Lidi, kteří nechápou princip těžby, si často myslí, že Bitcoiny se lidem rozdávají zadarmo. Ve skutečnosti je musíte těžit prostřednictvím intenzivního výpočtového procesu, který verifikuje transakce. Celý systém funguje díky distribuované databázi známé jako blockchain. Mineři, kteří ověřují transakce, dostanou odměnu – Bitcoiny. Pokud chcete vědět, jak funguje blockchain, přečtěte si náš článek. Tento proces samozřejmě stojí peníze. Jednak je nutné koupit si výkonný ASIC miner a elektrická energie také není zadarmo.

Bitcoin nemá žádnou skutečnou hodnotu

Z prvního mýtu hned vyplývá druhý. Pokud se BTC rozdává zadarmo, nemůže mít žádnou hodnotu, a tím pádem je to jen bublina.

Každopádně toto je celkem zajímavá otázka. Jaká je skutečná hodnota jednoho Bitcoinu? Při pohledu na stránku coincap.io (v čase psaní tohoto článku) svítí číslo a přibližuje se  k hranici 7500 $. To je však jen číslo, na kterém se dohodli lidé. Bitcoin přece není ničím krytý, takže může v pohodě padnout na nulu… Nebo ne?

Ne tak úplně. Bitcoin je krytý blockchainem. Jestli jeho hodnota padne pod jistou hranici (v čase psaní tohoto článku ~6000 $), nebude výhodné ho těžit a systém se začne rozpadávat. To se však nestane, protože velcí hráči a mineři v něm mají příliš peněz. Takže ano, Bitcoin je krytý. Než přejdeme k dalším mýtům, položím vám jednu otázku. Zkuste na ni odpovídat v komentářích pod článkem nebo na našem Facebooku.

Jaká je skutečná hodnota dolaru? A jaká je skutečná hodnota zlata? A co vlastně znamená slovní spojení „skutečná hodnota“?

Bitcoin je Ponzi schéma

Cena Bitcoinu roste pouze proto, že do něj investují další a další lidé. Ti, kteří investovali dřív, profitují na pozdějších investorech. To je přece Ponzi schéma, nebo ne?

Ne. Bitcoin je peer-to-peer open-source digitální měna. Neexistuje žádná centrální entita, uzel nebo šéf, který by řídil celou operaci. Ponzi schéma má své tvůrce, kteří stojí na vrcholu pyramidy a pod sebou mají první investory. Ti si hledají své sponzory, kteří zase vytvoří další poschodí pyramidy… Firma přitom nevytváří žádnou hodnotu. Ti nahoře benefitují na penězích, které do systému vložili lidé pod nimi. U Bitcoinu podobná hierarchie neexistuje. Samozřejmě dřívější investoři se těší krásným výdělkům, ale tyto výdělky nejsou na úkor ostatních.

Kvantové počítače zlomí kryptografii, na které Bitcoin funguje

Toto je pravda. Zčásti. Pokud by se ze dne na den objevil supervýkonný  a spolehlivý kvantový počítač, tak by bylo po Bitcoinu. Kvantové počítače se totiž těší exponenciální akceleraci výpočtů a v některých aspektech svým výkonem vysoce převyšují současné křemíkové čipy.

Avšak! Momentálně si ani nejsme jistí, zda je vůbec možné postavit velký kvantový počítač. Jedná se o neuvěřitelně složitou technologii, která je stále ještě v plenkách.

Navíc vývoj Bitcoinu dál pokračuje. Existují projekty ledgeru rezistentního vůči útoku kvantových počítačů (stačí vytvořit šifrování, které je asymptoticky složitější než exponenciálně náročné šifry, které využívá Bitcoin). Podívejme se  na příklad na kryptoměnu QRL.

V čase, kdy bude reálně hrozit útok kvantových počítačů, budeme připravení.

Kvantové počítače nepredstavujú pre Bitcoin žiadnu hrozbu

Až se vytěží všechny Bitcoiny, tak už nikdo nebude tvořit další bloky, a celá síť přestane fungovat

Lidé, kteří toto tvrdí, zapomínají na poplatky za transakce. Ty se, jak jinak, rozdávají minerům. V časech, kdy bude odměna za vytěžení nového bloku minimální, bude těžba profitabilní díky těmto poplatkům.

Navíc všechny Bitcoiny se nevytěží nikdy. Odměna za nové bloky limitně klesá k nule. Té se však nikdy nedotkne. Pokud jste se na střední nebo vysoké škole učili kalkulus, pravděpodobně rozumíte, o čem píšeme.

Napadají vás další mýty?

Napište nám je! Rádi připravíme třetí část mýtů o Bitcoinu. Kontakt najdete zde.

Sledujte nás na Facebooku a nepropásněte žádný náš článek. Pokud jste jednomu nebo více zmíněným mýtům až dodnes věřili, doporučujeme přečíst si náš článek – Všechno, co potřebujete vědět o kryptoměnách.

bitcoin funny mýty

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Lalalala

Jak může být těžba profitabilni pouze z poplatku? To by museli být ty poplatky tak velké, že by to začalo být pro uživatele až moc drahé, nepletu se?

spot_img