Těžaři BTC zatím v klidu – těžební výkon zůstává stabilní

4.8
(4)

Zprávy a souhrny

V době, kdy se bitcoin (BTC) snaží udržet svou cenu nad klíčovou úrovní 20 000 dolarů, to vypadá, že se těžební výkon tohoto digitálního aktiva stabilizoval. To nám říká, že volatilní cenové pohyby těžaře BTC jen tak nerozhodí.

Jak vyplývá z údajů společnosti Coin Metrics z 29. června, tak na základě 30denního klouzavého průměru zůstává mining hash rate (neboli celkový výpočetní výkon použitý ke zpracování transakcí) poměrně stabilní. Aktuálně se pohybuje na úrovni přibližně 215 EH/s poté, co v květnu dosáhl rekordní hodnoty 220 EH/s.

Před červnovou stabilizací byla hash rate na vzestupné trajektorii, což je faktor, který se promítl do zesílení konkurence bez ohledu na nízkou cenu bitcoinu. Pozoruhodné je, že obtížnost těžby BTC zaznamenala v roce 2022 druhý největší pokles, a to o 2,3 %.

BTC_mining_hash_rate
Zdroj: CoinMetrics

Bitcoin se potýká s problémy nad hranicí 20 000 dolarů

Obecně platí, že hash rate se zvyšuje, když hodnota bitcoinu prudce stoupá. Na základě historické analýzy můžeme také říct, že hash rate na druhou stranu také tendenci klesat společně s cenou. Za posledních 30 dní si však bitcoin z velké části udržel svou hodnotu, lehce nad 20 000 $.

Nízká cena do jisté míry ovlivnila spotřebu energie při těžbě bitcoinu, která nedávno klesla na nová minima. V současném prostředí se většina těžařů rozhodla zastavit provoz a čeká na růst cen spolu s přechodem na obnovitelné zdroje energie. Podle údajů webu finbold, klesla 26. června spotřeba energie k těžbě BTC na minimum 133,27 TWh. Na začátku roku se přitom vyšplhala až na 204,5 TWh.

Pokles zisků z těžby

Pokud bude ziskovost i nadále klesat, těžaři pravděpodobně pozastaví činnost, což povede k deficitu hash rate. V takovém případě se obtížnost těžby upraví směrem dolů.

Ačkoli cenová korekce neměla na hash rate výrazný vliv, změnila strategii, kterou těžaři používají při správě svých vydělaných bitcoinů. V tomto směru zaznamenali těžaři v květnu více než 100% míru prodeje svých bitcoinů (byli nuceni prodávat své dříve vytěžené bitcoiny), což změnilo předchozí strategii HODLování zisků.

Závěr

Dnes končí měsíc a dá se tudíž na bitcoinu očekávat zvýšená cenová volatilita. Pak to většinou bývala letní nuda a v září se opět obchodníci na trhy vraceli. Pozitivní na aktuální situaci je, že nejdůležitější metrika, která vypovídá o bezpečnosti sítě – míra hash rate – je víceméně stabilní.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Reklama: