Tento graf ukazuje, že cena bitcoinu vzroste o 132 % během 12 měsíců!

2.8
(17)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Bitcoin se ustálil kolem úrovně 92 000 dolarů, takže trh možná získal zpátky jednu z klíčovou úrovní ve svůj prospěch. Což by minimálně krátkodobě mohlo pomoci.

Zatím to ale není jisté, protože technická analýza není v tomto ohledu úplně dokonalá. Možná onen boj pořád probíhá a myslím si, že se rozhodne až ve středu 10. prosince večer. Bohužel bitcoin po technické stránce nevypadá úplně nejlépe.

Pořád se každopádně hraje ta hra, zdali máme nebo nemáme medvědí trend. Čili si na rozuzlení ještě počkáme. V dnešní analýze každopádně zahrneme i nějaké ty pozitivní signály, které nasvědčují tomu, že k medvědovi možná ani nedojde nebo nebude tak vůbec tak dlouhý. Které to jsou?

Vzroste cena bitcoinu o 132 %?

Významný býčí signál pro bitcoin? Podle Metcalfeova modelu se bitcoin poprvé po dvou letech propadl pod svou „férovou hodnotu“ a historie v podobných situacích naznačuje, že během následujících 12 měsíců může dojít ke zhodnocení až o 132 %.

Tento model se zaměřuje na vztah mezi velikostí sítě a její celkovou hodnotou. Vychází z předpokladu, že propojení mezi uživateli roste podle vzorce n², takže každým novým uživatelem nevzniká jen lineární přírůstek hodnoty, ale nelineární efekt síťového růstu.

Čím více uživatelů síť využívá, tím rychleji bobtná i její hodnota. Logika modelu je tudíž jednoduchá. Síť bitcoinu je prostě závislá na počtu účastníků.

Proto je bitcoin typickým příkladem technologie, kde dává síťový efekt obrovský smysl – více uživatelů znamená větší poptávku, vyšší aktivitu na blockchainu a celkově robustnější ekosystém.

Uvedený rámec navíc dobře zachycuje dlouhodobé trendy, byť krátkodobé výkyvy trhu mohou cenu odhadované férové hodnoty výrazně odchýlit.

Zajímavé je, že Metcalfeův model doposud fungoval relativně konzistentně. Ve chvílích, kdy cena bitcoinu klesla hluboko pod modelově odhadovanou férovou hodnotu, následoval nejen návrat zpět k této úrovni, ale dokonce výrazné „přestřelení“ směrem nahoru. To znamená významně nad férovou hodnotu.

Trh se tak často pohyboval z jednoho extrému do druhého, což je pro bitcoin samozřejmě typické. Pokud by se tento vzorec měl opakovat i nyní, může být současná odchylka zase signálem, že dlouhodobý potenciál zůstává silný a trh má prostor k výraznějšímu růstu, jakmile se vše kolem stabilizuje.

Polopaticky řečeno, opětovně se dostáváme ke konceptu „regrese k normálu“, kdy v tomto případě je tím normálem férová hodnota Metcalfe modelu. Čím níž pod tu hodnotu cena BTC půjde, tím víc bych nakupoval. Protože chce těžit z toho „návratu k normálu“. To je samozřejmě akademické, nikoliv doporučení.

Bitcoin konsoliduje před dalším cenovým pádem o 22 %

Bitcoin je v posledních dnech z cenového hlediska nejklidnější od začátku října. Trh se nachází v konsolidační fázi a pohybuje se uvnitř rostoucího klínu, což je učebnicová formace, která obvykle vede k poklesu.

Pokud by se tento technický vzorec naplnil, nabízí se jako logická cílová oblast cena kolem 71 000 USD. Z pohledu technické analýzy tak trh vyčkává, zda dojde k prolomení struktury, nebo ke snaze býků formaci prolomit nahoru.

S novým obchodním týdnem by se za běžných okolností měla dostavit dynamika. Aktivita většinou roste již během pondělí nebo úterního dopoledne. Aktuální situace je však specifická a trochu odlišná od standardního tržního chování.

Důvod je jednoduchý. Ve středu zasedá americká centrální banka (Fed) a jde o událost, která dokáže zcela změnit očekávání trhu. Je běžným jevem, že kryptoměny i akcie před rozhodnutím Fedu „zamrznou“ a volatilita klesne na minimum. Investoři si jednoduše nechtějí vzít na triko riziko, že vstoupí do pozice těsně před zásadním rozhodnutím o měnové politice.

Trh navíc očekává, že Fed pravděpodobně oznámí snížení úrokových sazeb. Samotný fakt snížení však není to nejdůležitější – klíčové je, zda půjde o „jestřábí“ nebo „holubičí“ krok. Jestli řeč centrálních bankéřů vyzní vskutku opatrně, může to znamenat menší podporu pro riziková aktiva.

Naopak holubičí tón, naznačující ochotu snižovat úrokové sazby dál, může být impulzem pro výraznější oživení ceny bitcoinu. Aktuální fáze klidu tak může být jen tichou předehrou před dynamickým pohybem oběma směry.

Závěrem: Ekonomická projekce Fed rozhodne!

Jak jsem psal výše, Fed s největší pravděpodobností oznámí snížení úrokových sazeb o 0,25 procentního bodu, což je scénář, který už delší dobu signalizuje derivátový trh. Samotné snížení však nebude tím nejdůležitějším momentem této kratochvíle.

Mnohem větší pozornost budou investoři věnovat ekonomické projekci a následné tiskové konferenci předsedy Fedu Jeroma Powella. Právě tam se může ukázat, zda jde o izolovaný krok, nebo o začátek delšího cyklu změn v měnové politice.

V posledních týdnech se totiž stále častěji objevují názory, že by mohlo jít o poslední snížení sazeb v dohledné době.

Pokud by Fed skutečně naznačil, že další uvolňování už není na pořadu dne, mohlo by to přepsat současná tržní očekávání. A není úplně jisté, zda tato varianta byla trhem plně propsána – osobně si myslím, že nikoliv.

De facto tak půjde o to, zda onen cut v sazbách přijde v rámci „holubičího“ nebo „jestřábího“ tónu. Investoři tak budou hledat nuance v Powellově rétorice, protože i menší změna tónu dokáže trhy výrazně ovlivnit.

Do středečního večera lze proto jen stěží čekat zvýšenou dynamiku na trzích. Bitcoin i akciové indexy se nejspíše udrží v režimu vyčkávání, typickém před klíčovými makroekonomickými událostmi. Tento klid však obvykle netrvá dlouho.

Jakmile Fed zveřejní rozhodnutí a začne Powellova tiskovka, může přijít skokové zvýšení volatility. Trhy tak přejdou z pasivního pozorování do aktivní reakce, která často nastaví sentiment pro následující týdny.

Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 2.8 / 5. Počet hlasujících 17

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Jitka

132% mi tedy nevychází. Já v grafech vidím rostoucí klín od roku 2021 s tím, že máme za sebou dva dotyky nahoře a právě jsme v druhém dotyku dole. Vychází mi z toho růst do 130k a v případě nějakého utržení až do horní hranice rostoucího klínu od roku 2013 a to by už bylo zajímavých 300k.

Zeptej se AI na cokoliv

Chatuj si s AI

Ahoj! Jsem nový Kryptomagazín rádce! Co tě zajímá?
BitcoinLIVE
$--,---
--.--%
Market Cap$2.37T
Fear & Greed12Extreme Fear
Silný strach mezi investory. Trh může být podhodnocen.
Načítám...