Stane se Bitcoin významným platidlem budoucnosti?

4.4
(7)
Redakce Kryptomagazin
Redakce Kryptomagazinhttps://kryptomagazin.cz/
Redakce kryptomagazín je tým autorů z našeho portálu kryptomagazin.cz Tento tým publikuje především návody a vzdělávací články.

Svět online plateb se rychle vyvíjí a s ním i metody, které se k nim používají. Zatímco kreditní karty byly dlouho preferovanou metodou pro placení za zboží a služby na internetu, mnoho lidí se nyní obrací k bitcoinu jako k životaschopné alternativě. Zde se podíváme na to, proč se tak děje, jaké výhody má Bitcoin oproti tradičním platebním metodám a zda je pravděpodobné, že se stane vaším preferovaným způsobem nakupování na internetu nebo placení za věci.

Bitcoin je digitální platební prostředek, který si získal popularitu díky své schopnosti fungovat mimo jurisdikci jakékoli vlády.

To lze považovat za důležitou výhodu pro mnoho lidí, kteří chtějí skrýt své online aktivity před vládní kontrolou. Bitcoin také poskytuje větší anonymitu než tradiční platební metody, jako jsou kreditní karty a hotovost, protože umožňuje uživatelům utrácet peníze, aniž by odhalili svou totožnost.

Bitcoin vytvořil v roce 2009 anonymní programátor pod pseudonymem Satoshi Nakamoto, který ho i pojmenoval. K vytvoření bitcoinů a ověření transakcí v síti byla použita kryptografie, díky níž je obtížné je padělat; každá jednotka existuje pouze elektronicky, nikoli fyzicky. Nabídka BTC je omezená: v současné době je v oběhu přibližně 16 milionů bitcoinů, přičemž celkový počet bitcoinů je podle návrhu omezen na 21 milionů (i když někteří očekávají, že tento limit nebude nikdy dosažen). Uživatelé BTC drží svou digitální měnu tak dlouho, jak chtějí, bez jakéhokoli data vypršení platnosti nebo jiných omezení uložených bankami nebo vládami – na rozdíl od papírových měn, které mají tendenci k inflaci v důsledku “tisknutí”.

Bitcoin funguje bez jakéhokoli centrálního orgánu: místo toho všechny transakce probíhají mezi dvěma jednotlivci, kteří si vyměňují hodnotu přímo prostřednictvím šifrovaných klíčů, které znají pouze samotní účastníci transakce.

Bitcoin se do značné míry spoléhá na kryptografii a je těžce vystopovatelný, protože nevyžaduje osobní údaje jednotlivce.

Bitcoin je digitální měna, kterou lze používat k nákupu a prodeji zboží a služeb. Není kontrolována žádnou vládou ani centrálním orgánem. Bitcoin není krytý žádnou fyzickou komoditou. Nové bitcoiny vznikají jako odměna za platební transakce prováděné v jeho systému, v němž uživatelé nabízejí svůj výpočetní výkon k ověření a zaznamenání plateb do veřejné účetní knihy. Blockchain umožňuje provádět síťové transakce peer-to-peer bez třetích stran nebo jakýchkoli prostředníků, čímž se lze vyhnout vysokým poplatkům účtovaným finančními institucemi, jako jsou banky, společnosti vydávající kreditní karty a Paypal (populární online platební služba).

Jeho široká akceptace, decentralizace a vysoká likvidita z něj činí klíčový způsob platby a uchovatele hodnoty.

Velkou výhodou bitcoinu je také to, že platby lze provádět bez třetí strany.

Bitcoin je v současnosti významnou platební metodou v Evropě. Odhaduje se, že od roku 2009, kdy Bitcoin vytvořil Satoshi Nakamoto (pseudonym osoby nebo osob, které vyvinuly technologii stojící za Bitcoinem), si jej koupilo více než 5 milionů Evropanů.

Může se bitcoin v budoucnu stát hlavním způsobem online i offline plateb?

Zatím je příliš brzy na to, abychom mohli říci, zda se bitcoin stane hlavním platebním nástrojem budoucnosti. Pokud se však chcete do kryptoměn zapojit, stojí za to věnovat vývoji této technologie pozornost.

Hlavní výhoda bitcoinu spočívá v jeho schopnosti poskytnout uživatelům anonymitu a bezpečnost při provádění transakcí online i offline. To znamená, že tyto digitální mince mohou používat lidé, kteří chtějí zachovat důvěrnost svých obchodů. Zároveň nabízejí úplnou ochranu proti podvodům a krádežím, protože všechny transakce jsou zaznamenávány do veřejné účetní knihy známé jako blockchain, se kterou nemohou hackeři ani jiné třetí strany manipulovat bez souhlasu účastníků sítě (těžařů).

Jednou z nevýhod však je, že vlády často zavádějí přísné regulace pro podniky pracující s kryptoměnami, protože některé země je považují za nelegální platidlo kvůli chybějící regulaci nebo mechanismům výběru daní; mnoho podnikatelů proto raději neuzavírá smlouvy zahrnující digitální peníze z obavy před hrozbami ze strany úřadů (tj. pokutami).

Závěr

Je těžké předpovědět, zda se Bitcoin v budoucnu stane významnou platební metodou, ale lze říci, že mnoho lidí věří v jeho potenciál. Tento článek se zabýval některými z těchto optimistických předpovědí a tím, co z nich vyplývá pro Bitcoin jako globální měnu. Probrali jsme také, proč je Bitcoin mezi Evropany tak oblíbený a jak mohou uživatelé z používání této technologie těžit již dnes.

Moc vás poprosíme o hodnocení tohoto článku a nějaký komentář jak se vám líbil, později vám řekneme proč a uvedeme jednu zajimavost.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
10 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Zdeněk

proti této technologii je hodně věcí ( nepraktické pro běžné placení, neustále být online, skladovatelnost, poplatky, nemožnost fyzické kontroly, velmi lehká manipulace-je možnost že někdo koupí všechny mince),
největší problém kryptoměn obecně je že se tváří jako neovlivnitelné ale ve skutečnosti jsou ovlivnitelné velmi lehce – vždycky se najde jedinec, skupina která zradí ostatní – chce mít víc než ostatní

Standa

Argumenty uvedené ve tvém textu jsou buď úplně mimo (skladovatelnost, nemožnost fyz. kontroly – toto je naopak předností BTC), nebo jsou to argumenty již úspěšně (vy)řešené. A ovlivnitelnost postupně klesá – spolu s přibývající adopcí. A že někdo koupí všechny mince BTC je asi tak reálné, jako že např. Donald Trump koupí všechny české koruny..

Zdeněk

trochu to upřesněním,,skladovatelnost a fyz.kontrola- myšleno v reálném čase vím jakou mají věci hodnotu nebo je fyzicky vlastním bez použití virtuálního světa okamžitě. U blockchainu to není. Žadnou adopci nevidíme nebo snad jde koupit rohlík v Lidlu ???(už to trvá nějak dlouho) a samozřejmě je možné koupit všechny mince( klasicka hra s čísly )

Fantom

Skladovatelnost – HW peněženka, v budoucnu v mobilu (jsou už i dnes).
Fyz. kontrola – na blockchainu dohledatelné v každém okamžiku. (asi nechápu jak je myšleno – virtuální měnu jinde než na blockchainu neuvidím 🙂 )
Adopce zatím skutečně není, to je pravda.
Vykoupení všech mincí – proč by to mělo vadit? Je ale nepravděpodbné že by se to stalo – znamenalo by to nárůst hodnoty a pro toho kdo by se o to snažil by to bylo drahé a asi i nevýhodné – co by s těmi coiny potom chtěl dělat? Stáhnout z oběhu? – lidé by si osvojili jinou kryptoměnu.

Zdeněk

žijeme v kapitalismu a to znamená oškubat ostatní, chyba je žít online a upínat se k PC světu, teď je to vidět na cenách zboží, firmy vidí do osobních financí každému a proto se větsina věcí zdražuje ( každý zanechává velkou datovou stopu- všechny transakce na účtech,platby, útraty, převody jsou data která získaji firmy a vědí kolik můžeme utratit ) , blockchain je jen další mantra jak z lidí vytáhnout peníze ( pravidelné ukládání do krypta – měsíčně ) protože to běží na nějakém systému ( Linux, WN,…) a na nějakých serverech ( uzly v Cloudu- Amazon, Microsoft, – ), dále PC stroje, tablety, mobily je tady 3 strana která sbírá data. V okamžiku přijetí masově ( stovky milionů lidí) pokud by se nějaký coin ujal tak za provozování krypta budou chtít zaplatit a to zaplatí uzivatel na konci. Když vlastním fyzicky( zlato, nemovitosti, starožitnosti, ….) pravděpodobnost ztráty hodnoty v čase je menší než u SW nebo HW( náhradí jiná technologie) ,, hlavnní rozdíl je že není třeba se denně připojavat a sledovat hodnotu majetku, peněz a stav finnancí. Ještě k vykoupení mincí – úplně v pohodě by to vykoupil třeba Microsoft nebo Apple už dávno pokud by to mělo finanční smysl.

Fantom

Stejně tak byste mohl zavrhnout i internet. Také za provozování někdo platí – SW, HW, a poskytovatel připojení. Při obchodování na internetu to nakonec zaplatí také koncový uživatel. I tak se to ale většinou vyplatí – internetové obchody mají stále obrovské tržby. Smartplatformy budou v budoucnu jistě úspěšné, ty mají co nabídnou a zakazovat je nikdo nebude. Naopak privátním mincím v čele s Monerem zákaz hrozí, v totalitní Asii (včetně Japonska a J. Korey které jsou svobodné jen teoreticky a proti nám se jedná o “diktatury”) je Monero už dávno zakázané (je delistované z burz).
Vykoupení mincí nedává smysl – k čemu?
Představte si že by někdo vykoupil veškeré zlato, stáhl ho z oběhu a držel.
Přestalo by existovat jako prostředek směny. Jako technický kov a ve šperkařství či zdravotnicví by bylo nahrazeno nebo se používalo v naprosto minimálním množství (pravděpodobně vůbec).
Jako prostředek směny by se začalo používat něco jiného. Ten kdo by ho vykoupil by na tom extrémně prodělal.

Martin Burdik

Kdyby jsem musel Fantome někdy vyměnit FIAT do krypta tak to MONERO je pro mě jasný favorit,protože na rozdíl od bitcoinu který není anonymní tak je vybudován na vlastním anonymním protokolu cryptonote takže je plně anonymní a zaměnitelný proto se ho narozdíl od bitcoinu skoro všechny vlády světa snaží zakázat a zničit!

Fantom

Pro mě je Monero jasná jednička jakožto krypto platební prostředek. Kdyby Satoshi Nakamoto mohl zvolit mezi BTC a XMR, tak si jistě vybere XMR. Problém je, že se vládám skutečně může podařit Monero zničit. Tedy ne doslova, ale zakázat ho na burzách a zakázat placení s ním v běžném životě. Potom bude ilegální a lidé ho nebudou moci jakožto běžný platební prostředek používat. 🙁

Urgent
Hodnocení článku :
     

Dneska se na stream těším jak na vánoce..

LeošH
Hodnocení článku :
     

BTC určitě ne, i když to někde zavádějí, je to dle mého spíše přechodné. BTC by se musel hodně stabilizovat a stát se měnou jako takovou, aby zde určitá šance byla.

Jednodušeji spíš vidím použití technologií v platebním styku na principu blockchainu.
Máte jednotné číslo účtu, který je Váš a spravujete si ho i sami odkudkoliv. K běžnému užití nepotřebujete banku a její číslo účtu.
Domnívám se, že platební/bankovní ekosystém ještě dlouho zůstane. Potřebujete terminály pro rychlé zaplacení, chcete úvěry, spoření, či investice.
Tedy instituce, banky, burzy Vám mohou pomoci s Vaším účtem uživatelsky lépe pracovat pro daný segment, poskytovat přidružené účty pro zhodnocení anebo úvěry a obchodování třeba na burze. Případně Vám zajistí vydání platební karty, ze zvyku lidí pro zjednodušení plateb.
Účet si budete moci přiřazovat k jakým institucím chcete, ale jako takové nemají právo s prostředky jakkoliv nakládat.
Ošetření přístupu bych viděl třeba po vzoru HW peněženek.
Pokud by instituce krachla, nikdo by nemusel řešit ručení za uložené peníze, ani by člověk neztratil přístup ke svým prostředkům.
Pokud tedy převedu bankovní systém na princip blockchainu a lidi budou mít svoje číslo účtu s výhradním přístupem napříč celým bankovním systém, BTC se buď udrží jako akcie anebo se po něm jaksi slehne zem.
Je to jednoduché, lidem je jedno jak se peníze jmenují (EURO,USD,Kč….) chtějí stabilitu, spolehlivost a dostupnost.

spot_img