Spotová Bitcoin ETF nashromáždila 300 tisíc BTC, čistý příliv stoupl na 6 miliard dolarů

5
(4)
Šimon Černík
Šimon Černík
Velký fanoušek Bitcoinu, filmový nadšenec, student vysoké školy v Brně, tvůrce audiovizuálního obsahu.

Pod vlivem silného přílivu kapitálu do Bitcoin ETF dosáhla cena bitcoinu nového dvouletého maxima. Dostala se přes úroveň 63 000 dolarů a jeho tržní kapitalizace překonala 1,2 bilionu dolarů.

Devět nových burzovně obchodovaných Bitcoin ETF fondů obchodujících se spotovými bitcoiny nashromáždilo za necelé dva měsíce od svého veřejného debutu 11. ledna 300 000 bitcoinů v hodnotě 17 miliard dolarů. Čistý příliv přesáhl však pouze 6 miliard dolarů, jelikož se velká část prostředků z Grayscale Bitcoin Trustu pouze přesunula do nových ETF.

Bitcoin v rukou těchto devíti spotových ETF tvoří téměř 1,5 % celkové nabídky bitcoinů. V prostředí rostoucí poptávky a omezené nabídky cena BTC 28. února překročila nové roční maximum přesahující 63 000 dolarů. Bitcoin je nyní jen o 11 % níže od svého historického maxima, které v listopadu roku 2021 dosáhlo téměř 69 000 USD. Tehdy jeho tržní kapitalizace překonala hranici 1,1 bilionu dolarů.

Spotová Bitcoin ETF pokračovala ve svém býčím tempu a v pondělí 26. února zaznamenala čistý příliv o hodnotě vyšší než půl miliardy dolarů. ETF tak zaznamenala nejvyšší den obchodování s objemem 2,4 miliardy dolarů. Překonala tak předchozí rekord 2,2 miliardy dolarů z prvního dne obchodování, 11. ledna.

Bitcoin ETF pohlcují nabídku bitcoinů na trh

V žebříčku objemů se na prvním místě umístil iShares Bitcoin Trust společnosti BlackRock s 1,29 miliardy dolarů. Na druhém místě se umístil Wise Origin Bitcoin Fund společnosti Fidelity s 576 miliony dolarů. Zatímco příliv do spotových bitcoinových ETF nadále dosahuje nových maxim, fond Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) zaznamenal nejnižší den odlivu. Z fondu odešlo pouhých 22 milionů dolarů, což znamená třetí po sobě jdoucí obchodní den zpomalujícího čistého odlivu.

GBTC je jediným fondem, který od svého spuštění zaznamenává nepřetržitý čistý odliv v důsledku intenzivního prodeje akcií GBTC ze strany FTX a dalších investorů. Do konce ledna zaznamenal fond GBTC výběry ve výši 5,64 miliardy USD. V únoru se však odliv snížil a zatím dosáhl 2 miliard dolarů. Celkem od přeměny GBTC na ETF odešlo 7,6 miliardy amerických dolarů.

Neustálý čistý příliv a pokles odlivu GBTC naznačují silnou poptávku trhu po spotových Bitcoin ETF. To by mohlo zvýšit poptávku na trhu v situaci, kdy se nabídka bitcoinů snižuje a do halvingu zbývají necelé dva měsíce.

V současné době těžaři denně přidávají do nabídky celkem 900 nových BTC. Spotová ETF na bitcoin však zaznamenávají každý obchodní den čistý příliv téměř 8 000-9 000 BTC, čímž se nabídka dále snižuje, zatímco poptávka stále roste, což je považováno za býčí momentum pro cenu BTC.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img