Soud stanovil datum líčení Grayscale vs. SEC! Důležitý den pro bitcoin?

5
(3)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Nadějí Grayscale po problémech mateřské společnosti DCG je návrat důvěry investorů s lepším produktem pro instituce. Kvůli bariéře SEC teď zamíří k soudu.

Soud stanovil termín Grayscale vs. SEC

Jendím z největších rizik pro kryptotrh, který se aktuálně nadechuje po dlouhých měsících v sevření medvědů, je riziko pádu bitcoinového fondu GBTC společnosti Grayscale s více než 630 000 BTC.

Poplatky za jeho správu společně s rizikem aktuálně trh vyhodnocuje velkou slevou oproti ceně podkladových aktiv. Důvěru investorů by přitom mohlo obnovit, kdyby došlo k převodu GBTC na burzovně obchodovaný fond (ETF) podložený 1:1 bitcoinem.

Problém je, že SEC opakovaně odmítá schválit spotové ETF na BTC či jinou kryptoměnu a cituje přitom obavy z manipulace s trhem a ochrany investorů. Grayscale to považuje za diskriminační a škodlivé pro investory a chce se bránit u soudu.

Odvolací soud stanovil termín jednání mezi Grayscale a SEC. Podle soudního příkazu z 23. ledna bylo datum líčení stanoveno na 7. března v 9:30 ET. Datum slyšení tak přichází po téměř devíti měsících od chvíle, kdy společnost Grayscale v červnu 2022 podala žalobu na SEC.

Proč je to důležité

Insolvence společnosti Genesis a s tím související nejistota ohledně budoucnosti mateřské společnosti Digital Currency Group (DCG) náladu na trhu s bitcoiny v posledních týdnech určitě nezlepšila.

Po bankrotu Genesis se investoři ptají, co to znamená pro DCG a její dceřinou společnost Grayscale. V nejhorším scénáři by poskytovatel kryptopůjček mohl stáhnout svou mateřskou společnost a tím pádem i Grayscale dolů. Další bolestí pro společnost je ztracená důvěra v GBTC, který se obchoduje s diskontem k hodnotě čistých aktiv kolem 41 %.

Kvůli problémům již DCG pozastavila čtvrtletní dividendu a zvažuje prodej krypto mediální společnosti CoinDesk, aby získala tolik potřebnou likviditu.

Nemalou částku by společnost získala prodejem akcií GBTC, kterých vlastní asi 10 % z celkové nabídky. Kvůli předpisům o cenných papírech však DCG nesmí prodat více než 1 % GBTC a navíc by jejich prodejem ještě zvýšila tlak na diskont.

V tomto ohledu se žaloba proti SEC zdá jako záblesk naděje, že DCG a Grayscale naberou ztracený vítr do plachet s prvním bitcoinovým spotovým ETF schváleným na americké půdě.

Závěr

Zatímco úspěch u soudu by přinesl lepší nástroj pro institucionální investory v USA, zamítnutí žaloby Grayscale by mohlo mít neblahý dopad na budoucnost DCG.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img