Solana Foundation – náš token není cenný papír

5
(6)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Americká komise pro cenné papíry a burzy (SEC) označila token Solana (SOL) za cenný papír v žalobách podaných minulý týden proti kryptoburzám Binance a Coinbase. Případ je dostatečně mediálně propíraný a nyní se k němu vyjádřila i Solana Foundation. Výše uvedná klasifikace se jim nelíbí a nesouhlasí s ní.

Zároveň ale vítají proces tvorby regulace, která by ve finále mohla vést k vyjasnění právní klasifikace v oblasti digitálních aktiv. SEC označila token jako cenný papír z důvodu očekávání zisků odvozených z výkonu a také s ohledem na způsob, jakým se tokeny využívají a uvádí na trh.

Konkrétně Solana Foundation v minulosti prodávala tokeny soukromě za pomoci jednoduché smlouvy o budoucích tokenech (Simple Agreement for Future Tokens, SAFT). To lze brát jako způsob emise cenných papírů.

Využití ICO z tokenu cenný papír nedělá

Veřejně se začaly tokeny obchodovat teprve až v březnu 2020. V rámci počáteční nabídky mincí (initial coin offering, ICO) šlo do prodeje 8 milionů tokenů (1,6 % celkového objemu). Počáteční cenu nastavili na 0,22 USD. Nicméně samotný akt ICO by z tokenu neměl dělat cenný papír. To je názor právního experta Matta Levina. To, že se nyní tokeny obchodují veřejně a s méně zárukami pro investory, je podle něj sice nešťastné, ale zcela v souladu se současným právním rámcem.

Vývoj ceny tokenu Solana (SOL) v čase. Aktuální cena kolem 15 USD je na míle vzdálená svému ATH z listopadu 2021. Tehdy se prodávala téměř za 260 USD (zdroj: CoinMarketCap).
Vývoj ceny tokenu Solana (SOL) v čase. Aktuální cena kolem 15 USD je na míle vzdálená svému ATH z listopadu 2021. Tehdy se prodávala téměř za 260 USD (zdroj: CoinMarketCap).

Závěr

SEC celkem označila 68 kryptoměn jako cenné papíry. Ty se propadly a nyní přešlapují na místě. Možná by spouštěčem většího pohybu mohly být dnešní výsledky inflace ve Spojených státech nebo zítřejší zakončení zasedání Fed. Kromě možné změny sazeb se dozvíme i výhled jednotlivých členů na délku trvání sazeb (tzv. dot plot graf).

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Kenny

Nechci do toho SECu kecat, ale obavam se, ze oni nejsou ti co stanovi co je a neni cenný papír. To stanoví zakon. A pokud si to SEC vyklada po svem, je to jen a pouze nazor urednika. Finalni pravni vyklad/rozhodnutí poda nastesti soud. A vetsina tusi jak takovy soud dopadne 🙂

spot_img