Solana bojuje s rezistencí 190 USD, podaří se prorazit skrz?

4.7
(3)

27. května zaznamenala cena Solany 5% růst. Oproti předchozímu dnu se z 161 USD vyšplhala na 171 USD za minci. Tento nárůst podnítil naděje investorů na pokračující růst. Jedním z významných faktorů pro vzestupný pohyb SOL je návrh, který má zvýšit výnosy pro validátory.

Solana již nebude pálit 50 % poplatků za prioritní transakce

Validátoři Solany schválili dne 27. května návrh SIMD-0096. Ten eliminuje 50% míru pálení na prioritních transakcích a nastavuje ji na 0 % V důsledku toho budou od epochy 621 všechny transakční poplatky přidělovány producentům bloků. Tento posun má za cíl motivovat validátory k upřednostňování bezpečnosti a efektivity sítě před zapojením do arbitrážních strategií, které zahrnují přeskupování nebo vylučování transakcí.

Maximální extrahovatelná hodnota (MEV) se týká zisků, které producenti bloků získávají určováním pořadí zpracování transakcí v blockchainu. Vzhledem k tomu, že každý blok obsahuje omezený počet transakcí, mohou si validátoři vybrat, které čekající transakce zahrnout. Dělají to často na úkor běžných uživatelů, kteří jsou tak nuceni se poprat s horšími cenami za provedení transakce v DeFi.

Návrh SIMD-0096 by však mohl mít na síť Solany i negativní dopad. Síť by se tak stala více inflační. Efektivní míra inflace by se vrátila na přibližně 9,9 % ročně.

Někteří analytici se domnívají, že nedávná korekce ceny SOL je reakcí na schválení spotových ethereových ETF. Díky tomu vystřelila cena ETH až na 3 975 dolarů (27. května). To je jen těsně pod maximem 4 090 dolarů v roce 2024.

Analytik a investor ‘gumshoe’ naznačuje, že obchodníci se stali pesimistickými ohledně SOL po schválení Ether spot ETF. Ty popisuje jako “jedinečný býčí katalyzátor”.

Aktivita sítě Solana v uplynulém týdnu stagnovala

Navzdory různým interpretacím dopadu odstranění mechanismu pálení aktivita na síti Solany neroste. To je vidět zejména ve srovnání s Ethereem a jeho řešeními druhé vrstvy.

Podle zveřejněných dat zaznamenaly decentralizované aplikace (DApps) na Solaně za poslední týden pouze 5% nárůst objemu. To je výrazně méně, než 52% růst na Ethereu a 22% růst na BNB Chainu.

Pokud jde o aktivní uživatele, týdenní pokles unikátních aktivních adres Solany o 6 % se blíží 4% poklesu Etherea. Konkurenti jako BNB Chain a Polygon zaznamenaly nárůst aktivních uživatelů o více než 25 % Druhá největší decentralizovaná burza Solana, Raydium, zaznamenala tento týden 16% pokles uživatelů. Její NFT tržiště Magic Eden pak zaznamenalo 22% pokles.

Závěr

Je nejasné, do jaké míry byl nedávný pokles SOL na 161 dolarů způsoben spekulacemi kolem schválení spotových Ethereových ETF. Neví se ani, jak dlouho potrvá, než se tyto nástroje začnou obchodovat v USA.

Vzhledem ke stagnující aktivitě na řetězci a značné kritice inflačních změn v důsledku odstranění mechanismu spalování se zdá nepravděpodobné, že SOL brzy získá zpět své předchozí maximum 188,90 USD.

Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img