Skandál Coinbase insider tradingu – bývalý zaměstnanec přiznal vinu

4.7
(3)

Bývalý zaměstnanec velké kryptoměnové burzy Coinbase se přiznal k insider tradingu, čímž se jedná o první případ insider tradingu souvisejícího s kryptoměnami v USA.

Ishan Wahi, bývalý produktový manažer společnosti Coinbase, se přiznal ke dvěma případům spiknutí za účelem spáchání podvodu v souvislosti se schématem, jehož cílem bylo spáchat insider trading s kryptoměnovými aktivy pomocí důvěrných informací o kryptoměnách, uvedlo americké ministerstvo spravedlnosti v úterý v tiskové zprávě.

Jak bylo uvedeno, obvinění proti Wahimu byla poprvé vznesena v červenci loňského roku u federálního soudu v jižním okrsku New Yorku. “Wahi je prvním insiderem, který přiznal vinu v případu zneužití důvěrných informací v obchodování na trzích s kryptoměnami,” uvedl Damian Williams, americký státní zástupce pro jižní okres New York, a dodal:

“Ať už k tomu dochází na akciových trzích nebo na trzích s kryptoměnami, krádež důvěrných obchodních informací za účelem vlastního zisku nebo zisku jiných osob je závažným federálním trestným činem.”

Wahi má být odsouzen 10. května. Za každý z bodů obžaloby mu hrozí maximální trest 20 let odnětí svobody, ačkoli v rámci dohody o přiznání viny mu podle agentury Reuters hrozí trest odnětí svobody v délce 36 až 47 měsíců.

Podle oznámení ministerstva spravedlnosti začal Wahi pracovat v listing týmu Coinbase kolem října 2020. Díky tomu měl přístup k informacím o tom, která digitální aktiva se plánují na platformě listovat.

1,5 mln dolarů na klik

Wahi pak tyto informace vyzradil, aby pomohl svému bratrovi Nikhilu Wahimu a příteli Sammeru Ramanimu nakoupit tokeny těsně před jejich uvedením na burzu, čímž společně vytvořili “realizované a nerealizované zisky v celkové výši nejméně přibližně 1,5 milionu dolarů”, uvedlo loni ministerstvo spravedlnosti.

Ramani nebyl zadržen. Nikhil Wahi se v září přiznal k obvinění ze spiknutí za účelem podvodu a minulý měsíc byl odsouzen k 10 měsícům vězení.

V oblasti kryptoměn bývá listování na významné burze velmi důležité, protože vede ke skokovému nárůstu ceny tokenu. To samozřejmě vytváří obrovskou motivaci i pro zaměstnance kryptografických burz.

Generální ředitel Coinbase Brian Armstrong činí rázné kroky

Po incidentu s insider tradingem se generální ředitel Coinbase Brian Armstrong zabýval obavami souvisejícími s listováním tokenů na své burze. Oznámil opatření zaměřená na zlepšení postupů při listingu tokenů a zajištění toho, aby nedocházelo ke zneužívání.

Konkrétně uvedl, že se pokusí odstranit možnost analyzovat data na on-chainu jako způsob, jak odhadnout, které tokeny mají být podle plánu listovány. Ačkoli jsou tato data veřejně dostupná, Armstrong uvedl, že je mohou zneužít pouze zapálení a pokročilí uživatelé.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img