Šéf Binance, Jimmy Butler a další influenceři obžalováni z propagace neregistrovaných cenných papírů

4.8
(6)

Oblíbená kryptoměnová burza Binance a její generální ředitel Changpeng Zhao (CZ) čelí další sadě potíží v rámci prestižního soudního sporu. Žaloba viní burzu Binance a její přidružené společnosti z nezákonné propagace neregistrovaných cenných papírů a také z účasti na aktivitách pálení BNB tokenů (BNB burn).

Jen několik dní poté, co americká Komise pro obchodování s komoditními futures (CFTC) podala žalobu proti kryptoburze Binance, se objevila další hromadná žaloba, za kterou stojí úspěšné právnické firmy Moskowitz a Boies Schiller Flexner.

Žaloba za propagaci neregistrovaných cenných papírů

Žaloba míří na šéfa Binance Changpenga Zhaa (CZ) a další vlivné osoby, jako je třeba hvězda NBA Jimmy Butler. Obžalováni jsou za propagaci neregistrovaných cenných papírů.

Výše zmíněné advokátní kanceláře podaly na Floridě žalobu v celkové výši 1 miliardy dolarů. Žaloba tvrdí, že se společnost Binance podílela na obchodování s neregistrovanými cennými papíry a také na placení influencerům za nezákonnou propagaci. V žalobě se přímo uvádí:

Jedná se o klasický příklad centralizované burzy, která propaguje prodej neregistrovaných cenných papírů.

Mimochodem obě advokátní kanceláře (Moskowitz Law Firm a Boies Schiller Flexner) se již dříve spojily, aby podaly hromadnou žalobu proti společnosti Voyager Digital. Tehdy uvedly, že influenceři propagující “neregistrované cenné papíry” budou zodpovědní za ztráty zákazníků.

V návaznosti na toto tvrzení čelí Binance, influenceři (včetně hvězdy NBA Miami Heat Jimmyho Butlera) a známí youtubeři, jako je Ben Armstrong (BitBoy Crypto) či Graham Stephen obvinění za škody způsobené zákazníkům. A nejde o žádnou malou částku, ale o rovnou miliardu amerických dolarů. Moskowitz uvádí:

Ty samé problémy s neregistrovanými cennými papíry proti Binance vyšetřujeme již více než rok.

Miliony lidí mají nárok na odškodnění

Podle podané žaloby, kterou podali tři američtí občané, by na odškodnění mohly mít nárok “miliony” lidí. Právní kanceláře plánují v budoucnu do žaloby zahrnout další vlivné Binance influencery. Moskowitz k tomu sdělil:

Zákon jasně uvádí, že pokud influencer propaguje neregistrovaný cenný papír a má na tom finanční zájem, může být odpovědný všem, kteří si aktiva koupili. Odpovědnost by nesla i burza, která obchody zprostředkovává.

Je zajímavé, že stížnost ovlivňuje obojí – nativní token Binance BNB i její přidružený program. V žalobě se uvádí, že šéf Binance pálí nebo jiným způsobem eliminuje BNB. Tím snižuje nabídku (ve snaze zvýšit ceny), což je akce, která BNB definuje jako cenný papír.

Žaloba také uvádí podrobnosti o přidružených affiliate programech Binance, jejichž propagátoři měli zisky či odměny z obchodů investorů, které naverbovali, a ti „kliknutím na jejich odkaz“ nakupují a prodávají coiny na Binance platformě. Zde právě jsou jmenováni výše uvedení youtubeři Stephen a Armstrong. Ti jsou tak obvinění z nelegální propagace neregistrovaných cenných papírů.

Závěr

Jak celý spor dopadne, lze v tuto chvíli jen velmi těžko odhadovat. Dá se ale počítat s tím, že konečné rozhodnutí bude otázkou měsíců či let a bude mít na kryptoměnový průmysl nemalý vliv. Moskowitz k tomu uvedl:

Pokud vyhrajeme v neregistrované emisi cenných papírů, nebude pochyb o tom, že Binance a různí influenceři mají odpovědnost. Je ironické, že FTX měl být zachráncem Voyageru, dokud nebyl odhalen jejich podvod, a nyní má být Binance dalším zachráncem. Vzhledem k případům bankrotu to může být pro oběti poslední šance, jak se domáhat jakékoli náhrady za ztráty způsobené kryptografickými podvody.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img