Sam Bankman-Fried popírá přispívání na politické kampaně, ale připustil své velké chyby

3
(2)
Šimon Černík
Šimon Černík
Velký fanoušek Bitcoinu, filmový nadšenec, student vysoké školy v Brně, tvůrce audiovizuálního obsahu.

Sam Bankman-Fried vypovídal tento týden u soudu a popřel jakékoli pochybení mezi společnostmi FTX a Alameda Research, přestože připustil velké chyby.

Sam „SBF” Bankman-Fried tento týden vypovídal v probíhajícím trestním procesu u okresního soudu Spojených států pro jižní okres New York.

Jeho oficiální výpověď začala 27. října po slyšení, které proběhlo předchozího dne bez přítomnosti porotců. Během slyšení se Bankman-Fried snažil odpovídat na otázky vládních právníků. Následující den, kdy stál před porotou, se však zdál být mnohem lépe připraven.

Mezi nejdůležitější body Bankman-Friedova svědectví z tohoto týdne patří tyto:

  • Popření, že by řídil svůj vnitřní tým, aby v roce 2021 poskytl milionové politické dary
  • Tvrzení, že termín FTX se vztahoval na transakce mezi Alamedou a kryptoměnovou burzou
  • Bývalý generální ředitel navíc uvedl, že v průběhu let 2021 a 2022 požadoval pro společnost Alameda další zajišťovací strategie, které však nikdy nebyly realizovány

Očekává se, že obhajoba ukončí Bankman-Friedův výslech 30. října. Poté bude následovat křížový výslech obžaloby a závěrečné argumenty obou stran. Žalobci rovněž naznačili, že příští týden bude vyslechnut kontradiktorní svědek, což je někdo, kdo má prokázat, že výpověď jiného svědka je nepravdivá nebo nepřesná.

Pokud bude Sam Bankman-Fried shledán vinným ve všech bodech obžaloby týkajících se podvodu a spiknutí, hrozí mu 115 let vězení.

SBF vyvrací tvrzení o politických darech

Bankman-Fried popřel, že by nařídil Ryanu Salamovi, bývalému spoluřediteli FTX Digital Markets, a Nishadu Singhovi, bývalému řediteli inženýrství, aby poskytli miliony dolarů na politické kampaně.

Podle údajů dostupných na serveru OpenSecret věnoval Singh ve volebním cyklu 2022 federálním kampaním 8 000 000 USD. Salame také daroval politikům 10 000 000 USD prostřednictvím půjček od společnosti Alameda Research.

I když Bankman-Fried popřel, že by oběma dal pokyn k politickým příspěvkům, uznal, že lobbování ve Washingtonu hrálo klíčovou roli v jeho úsilí prosadit v roce 2021 regulační rámec pro kryptoměnové firmy ve Spojených státech.

Uvěřil jsem, že mohu ovlivnit svět.

– Sam Bankman-Fried, zdroj: cointelegraph.com

Podle žalobců použil Bankman-Fried prostředky z vkladů klientů na FTX na příspěvky na politickou kampaň před americkými volbami. Mělo se tak stát v polovině volebního období v roce 2022. Výše příspěvků se měla blížit 100 000 000 USD.

Bankman-Fried během své výpovědi jakékoliv pochybení popřel. Navíc tvrdil, že FTX měla v roce 2021 příjmy přesahující 1 miliardu USD a že politické dary byly poskytnuty z vlastních prostředků burzy.

Zdroj: twitter.com

Test The New York Times

Bankman-Fried měl směrnici pro komunikaci zaměstnanců ve společnostech FTX a Alameda Research: Test New York Times.

Na základě tohoto neformálního testu by zaměstnanci FTX neměli psát nic, co by jim nebylo příjemné vidět na titulní straně novin. Podle Bankman-Friedové by i neškodné věci mohly „vytržené z kontextu vypadat dost špatně. Zaměstnanci by proto měli dbát na to, aby v písemných sděleních vždy uváděli dostatečný kontext.

Bankman-Fried tento test popsal jako součást svého vysvětlení, proč více než 200 kanálů v síti Signal mělo program automatického mazání zpráv, který po týdnu trvale mazal zprávy.

Prokurátoři použili důkazy o funkci automatického mazání v předchozích dnech, aby naznačili, že mezi společnostmi docházelo k zakrývání jakýchkoli pochybení. Podle Bankmana-Frieda se oficiální komunikace a regulační dokumentace vyřizovaly prostřednictvím jiných kanálů, jako je Slack nebo e-mail. Ale pro každodenní komunikaci v rámci společností byl zvolen Signal.

Jedinečná role společnosti Alameda

Bankman-Fried poskytl podrobnosti o miliardové úvěrové lince společnosti Alameda u FTX. Podle jeho svědectví sloužila společnost Alameda jako poskytovatel platebních služeb FTX pro bankovní transakce, zatímco burza nemohla mít vlastní účet.

Kromě toho, že byla zpracovatelem plateb, byla společnost Alameda také hlavním poskytovatelem likvidity, tvůrcem trhu a klientem FTX.

Jako poskytovatel likvidity a tvůrce trhu by Alameda musela zasáhnout a pokrýt ztráty zákazníků, pokud by selhal rizikový mechanismus FTX. Během své výpovědi Bankman-Fried uvedl příklad selhání systému řízení rizik, v jehož důsledku musela společnost Alameda v roce 2021 pokrýt ztráty ve výši několika milionů dolarů.

Povaha role společnosti Alameda v provozu burzy si vyžádala vlastní funkce v kódu FTX. Mezi takové funkce patřila například možnost přejít do záporných hodnot prostřednictvím úvěrové linky. A to bez aktivace rizikového mechanismu. Podle Bankman-Frieda byla výjimka nutná, aby se zabránilo potenciální likvidaci společnosti Alameda, která by měla negativní dopad na kryptoměnové trhy.

Jako klient FTX si společnost Alameda mohla půjčovat prostředky také tím, že na burze uložila kolaterál. Podmínky používání FTX umožňují vypůjčitelům použít prostředky k jakémukoli účelu, což znamená, že Alameda mohla s vypůjčenými prostředky obchodovat.

Úvěrová linka společnosti Alameda u FTX rostla společně s kryptoměnovým odvětvím během býčího trhu.

Alameda se nedokázala zajistit

Bankman-Fried diskutoval s Caroline Ellisonovou, bývalou generální ředitelkou společnosti Alameda Research, o zajišťovacích strategiích v letech 2021 a 2022. Snažil se přitom obchodní platformu ochránit před možným poklesem trhu.

Podle své výpovědi Bankman-Fried požádal Ellisonovou o zajištění 2 miliard USD v bitcoinech proti možnému poklesu ceny v roce 2021. Tato strategie nebyla nikdy realizována, řekl porotcům.

Z Ellisonových poznámek, které prokurátoři poskytli jako důkaz, vyplývá, že Sam Bankman-Fried „vyšiloval ohledně zajištění na začátku roku 2022. Obhajoba použila tyto důkazy, aby ilustrovala, že zajištění bylo jednou z Bankman-Friedových největších starostí a že o něm s Ellisonem často diskutoval.

Bez vhodného zajištění byla společnost Alameda výrazně poškozena kolapsem ekosystému Terra a poklesem cen kryptoměn. V září 2022 se Bankman-Fried dozvěděl, že závazky mezi společnostmi vzrostly z 2 miliard USD o rok dříve na více než 8 miliard USD.

„Byl jsem velmi překvapený,” tvrdil u soudu. Bankman-Fried uvedl, že se domníval, že aktiva společnosti Alameda převyšují její závazky o téměř 10 miliard USD.

Ustanovení o zpětném vymáhání v podmínkách použití

Podle Bankman-Frieda obsahují podmínky používání FTX ustanovení o zpětném vymáhání. Ty by v případě selhání rizikového systému burzy rozdělily ztráty mezi zákazníky využívající maržové obchody a futures kontrakty.

V dokumentu předloženém soudu se uvádí, že:

[…] zůstatek na vašem účtu může být předmětem zpětného vymáhání v důsledku ztrát, které utrpěli jiní uživatelé.

– FTX, zdroj: cointelegraph.com

Pokud by FTX nemohla pokrýt ztráty související se spotovými maržemi a futures, škody by se rozdělily mezi všechny zákazníky. Obhájci použili toto ustanovení k argumentaci, že zákazníci obchodující na FTX si byli vědomi souvisejících rizik.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Petr Hejlek
Hodnocení článku :
     

Ellison – v jednom odstavci žena, v dalším muž. Taky dobrý…

spot_img