Zlato konsoliduje své zisky po nedávném vzestupu na historická maxima. Býci nyní hledají nové faktory, které by posunuly ceny výše. Drahý kov však také potřebuje podporu ze strany dvou klíčových faktorů, aby udržel cenu nad 2 550 dolary.
Ceny zlata minulý týden vzrostly, podpořeny holubičím projevem předsedy Federálního rezervního systému Jerome Powella. Ačkoli se růstový trend zlata začal zpomalovat, stále zůstává na pozitivní trajektorii.
Účastníci trhu v současné době očekávají snížení sazeb o 25 bazických bodů v září. To by mohlo představovat krátkodobou překážku pro žlutý kov. Býci touží po větším snížení sazeb.
Menší snížení by mohlo narušit očekávanou redukci o 100 bazických bodů do konce roku. To by mohlo zvýhodnit výnosy vázané na dolar oproti neúročenému zlatu.
Nicméně dva klíčové ekonomické ukazatele, a to údaje o HDP USA ve čtvrtek (dnes v době tvorby článku) a index inflace PCE v pátek by mohly významně ovlivnit ceny zlata.
Navzdory těmto možným překážkám zůstává ve hře stále několik pozitivních faktorů podporujících dlouhodobý výhled pro zlato. Následující části článku se zaměří na dva klíčové katalyzátory, které zlato potřebuje k udržení růstu.
1. Dopad snižování sazeb Fedu
Nadcházející zveřejnění údajů výrazně ovlivní rozhodnutí Fedu, zda sníží sazby o 25 nebo 50 bazických bodů v září. Kromě údajů o růstu a indexu cen osobní spotřeby (PCE) budou klíčové také čtvrteční údaje o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti.
Poslední prohlášení Powella zdůraznila připravenost Fedu snížit sazby. A to pouze v případě, pokud inflace klesne blíže k cíli 2 %. Dále pokud se podmínky na trhu práce dále zhorší.
Vyšší než očekávaný počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti by mohl vyvolat snížení o 50 bazických bodů. Data PCE, která by splnila nebo dokonce byla nižší než očekávání, by také mohla podpořit holubičí postoj.
Naopak, pokud se Fed rozhodne pro menší snížení o 25 bazických bodů, zlato by mohlo krátkodobě zaznamenat pokles poptávky.
Prezidentka Fedu v San Francisku Mary Dalyová a prezident Fedu v Richmondu Tom Barkin oba podpořili holubičí politický postoj. Svými názory tak podpořili Powellovu pozici.
Dalyová uvedla: „Je čas upravit politiku.” Barkin zas zdůraznil obavy o trh práce.
Nedávné cenové pohyby na indexu dolaru, který klesl na svou psychologickou podporu na úrovni 100, vyvolaly výběr zisků na zlatu.
Ačkoli holubičí postoj Fedu nadále podporuje zlato, pohyby cen z minulého týdne naznačují, že tento výhled je do značné míry již zohledněn, a zlato by mohlo potřebovat další katalyzátor k udržení růstu.
2. Geopolitická rizika
Geopolitická napětí, zejména na Blízkém východě, by mohla zvýšit atraktivitu zlata jako bezpečného přístavu. Nárůst geopolitických rizik by mohl výrazně zvýšit ceny zlata, protože investoři hledají útočiště v drahém kovu. Pokud by současné konflikty na Blízkém východě eskalovaly, mohly by dále zvýšit poptávku po drahém kovu.
Závěrem lze říci, že ačkoli směr politiky Fedu a geopolitická rizika jsou klíčovými faktory ovlivňujícími zlato, investoři by měli sledovat další vývoj. Ten by mohl ovlivnit trajektorii zlata po zbytek roku 2024.
Zlato: Klíčové cenové úrovně k monitorování
Zlato minulý týden dosáhlo nového historického maxima na úrovni 2 531 dolarů, ale čelilo rezistenci kolem úrovně 2 514 dolarů, což omezilo další zisky. Jak začal nový týden, zlato zpočátku překonalo krátkodobou rezistenci, ale nyní se obchoduje mírně pod ní na úrovni 2 510 USD.
Pokles přichází uprostřed částečné stabilizace dolaru a výnosů dluhopisů. Investoři pravděpodobně čekají na nadcházející údaje o růstu a indexu PCE v USA, které se zveřejní tento týden, aby nasměrovali své pozice.
Technicky, pokud zlato uzavře denní svíčku nad rezistencí 2 514 dolarů tento týden, posílí to býčí trend a potenciálně posune cenu směrem k 2 550 dolarům.
Pozitivní výhled by mohl nabrat další dynamiku, pokud data podpoří snížení sazeb Fedu o 50 bazických bodů v září.
Naopak, pokud bude mít zlato potíže s překonáním současné rezistence, zvýšený prodejní tlak by mohl snížit cenu na přibližně 2 490 dolarů.
Pokud by tato podpora neudržela, mohlo by to vést k hlubšímu poklesu, který by se mohl dostat do rozmezí 2 450 až 2 460 dolarů.
Kromě těchto krátkodobých technických úrovní je důležité sledovat také dlouhodobé fundamentální faktory, které mohou ovlivnit trh zlata. Investoři by měli být připraveni reagovat nejen na změny v monetární politice, ale také na širší makroekonomické události, které by mohly ovlivnit celosvětovou poptávku po zlatě.
Navíc je třeba brát v úvahu další vlivy, jako jsou obchodní války nebo napětí mezi velmocemi, které mohou způsobit náhlé pohyby cen zlata na trzích.