Rozdělení Bitcoin Cash blockchainu už zítra! Vše o zítřejším hard-forku

0
(0)

Pouze ~24 hodin (přesný čas tady) nás dělí od velmi důležité události, která otřese kryptoměnou Bitcoin Cash a možná i zbytkem světa kryptoměn. Dosud nejúspěšnější fork Bitcoinu – Bitcoin Cash – čelí updatu blockchain sítě.

Hard-fork je plánovaný na 15. 11. 2018  ~ 17: 00 našeho času a je součástí rutinních vylepšení, které se dějí dvakrát za rok. Pro Bitcoin Cash to bude třetí velké vylepšení. Bohužel, zdá se, že neprojde tak hladce jako předchozí dva.

Každých cca šest měsíců různé týmy vývojářů přijdou se svými návrhy a mineři hlasují pro ten, který chtějí podpořit. Dosud vždy získal největší podporu fork od společnosti Bitcoin ABC. Tentokrát je však všechno jinak.

Bitcoin SV komplikuje situaci

Zatímco většina uzlů sítě a většina společností využívajících tuto kryptoměnu preferuje Bitcoin ABC verzi Bcashe, většinového hashrate dosáhla skupina se soupeřícím návrhem Bitcoin SV (Satoshi Version) podporovanou Craigem Wrightem – samozvaným tvůrcem originálního Bitcoinu (ale nikdo mu to samozřejmě nevěří).

Článek o Craigovi jsme již jednou psali a najdete ho tady. Prohlašuje v něm, že Bitcoin by měl přejít na 1GB bloky. To je také hlavní myšlenkou Bitcoin SV updatu, který má zvýšit maximální možnou velikost bloku na 128 MB. Trochu moc, vzhledem k faktu, že ani samotný Bitcoin Cash nyní nikdo nepoužívá a většina bloků má velikost pár KB. 🙁

Vše důležité o Bitcoin SV najdete zde:

(tento článek pokračuje pod odkazem)

Debilismus – Bitcoin Cash SV update navrhuje 128 MB bloky! + Bordel v Bcash komunitě

Většina komunity vs. většinový hashrate

Bitcoin SV update má za sebou drtivou většinu sítě. Samotný SVPool se může pochlubit 16 %, spřátelený CoinGeek má více než 27 % a celkově tento hard-fork podporuje 75–80 % výkonu sítě.

bitcoin cash hard fork

Na druhé straně až 98 % firem přijímajících Bitcoin Cash preferuje BitcoinABC fork a podobně to vypadá i v případě celkového počtu uzlů sítě.

Agresivní politika podporovatelů Bitcoin SV

Aby toho nebylo málo, Craig Wright se rozhodl zastrašovat ostatní minery. Na svém Twitteru prohlásil:

Ve volném překladu:


Opravdu chcete těžit vzduch?

Ostatní říkají, že blufuji, ale já
neblufuji.

Každé Satoshi, které bylo vytěženo
na node podporujícím Bitcoin ABC,
bude vymazáno.

Těžíte ABC, čůráte do větru a pálíte
elektriku zbytečně.

To vám slibuji!


Jinými slovy, podporovatelé Bitcoin ABC přijdou o své mince na SV Chainu. To je skutečně rána pod pás, a možná i proto část minerů „pro jistotu“ přepnulo na SV flag. Nepřijdou tak ani o cent a v poslední chvíli mohou přepnout na ABC.

Bohužel, většinový hashrate i tak pravděpodobně patří SV forku. S tím už musíme počítat. A co je nejhorší, podporovatelé SV jsou pevně rozhodnutí zaútočit na každý „nelegitimní“ fork Bitcoinu. Slovem nelegitimní je pravděpodobně myšlen každý fork, který není kompatibilní s Bitcoin SV protokolem. Momentálně se to týká hlavně Bitcoin ABC.

Hlavní vývojář Bitcoin ABC nevylučuje změnu PoW algoritmu

Tyto útoky budou realizovány hlavně útokem na samotnou síť – zn. známým 51% útokem. Bitcoin Cash PoW momentálně funguje na SHA-256 algoritmu. Jediný způsob, jak odvrátit útok, je přechod na jiný algoritmus. To by však znamenalo, že současní podporovatelé Bitcoin ABC by neměli možnost těžit svůj oblíbený fork.

Coiny založené na SHA-256 se totiž profitabilně těží pouze pomocí takzvaných ASIC-minerů. Jde o zařízení, která jsou speciálně určena pro těžbu kryptoměn s tímto a žádným jiným algoritmem. Na rozdíl od mining rigu používajícího (například) grafické karty tak nemůžete svévolně přepínat mezi různými měnami.

Mining rigy podporovatelů Bitcoin ABC by tak byly „k ničemu“ (resp. stále by se pomocí nich dal těžit originální Bitcoin nebo nový Bitcoin SV). Změna těžebního algoritmu Bitcoin ABC je proto považována za poslední řešení. Uskuteční se pouze v případě, že by reálně proběhl útok na celou síť. Calvin Ayre –hlavní vývojář Bitcoin ABC – o tom diskutuje na svém Twitteru. Změnu PoW přitom nazývá „nukleární možnost“.

Který fork bude mít vyšší hodnotu?

V případě samotného rozdělení sítě je dost možné, že zkratku BCH si ponechá Bitcoin ABC chain a burzy pro Bitcoin SV zalistují nové obchodní páry. Na burzách Poloniex a HitBTC už nějaký čas probíhá obchodování BCHABC a BCHSV futures. Jaký je současný stav?

Pravděpodobnost rozdělení sítě je stále vyšší, boj se vyostřuje a v době psaní tohoto článku má hodnota BCHABC future kontraktu hodnotu 267 $, zatímco hodnota BCHSV future kontraktu dosahuje 216 $. Aktuální stav najdete na coinmarketcape:

Současná hodnota Bitcoin cash je pouze 484 $, což znamená, že na této události se možná bude dát vydělat.

Co dělat během forku – budou moje coiny v bezpečí?

Doporučujeme držet své Bitcoin Cash tokeny v peněžence, ke které máte privátní klíč, resp. na burze, která technologicky podpoří fork (např. Poloniex nebo HitBTC).

Těsně po forku rozhodně své tokeny nikam neposílejte. Momentálně není úplně jasné, jak to bude s Replay Protection (hrozí, že útočník vaši transakci zdabluje na druhém chainu – použije stejný podpis).

Coinbase podpoří eventuální forky

Důležité je, že firma Coinbase podpoří případné forky, které vzniknou z Bitcoin Cashel (SV, ABC, další verze…). Hodinu před forkem budou pozastaveny nákupy prodeje, vklady i výběry tohoto coinu. V době forku se udělá snapshot celé sítě a Coinbase bude monitorovat konsensus.

Po ustálení a dosažení bezpečnostních standardů Coinbasu (např. Replay Protection, stabilita sítě…) se obnoví obchodování Bitcoin Cashe pravděpodobně ABC verze) a Coinbase oznámí datum, kdy bude možné vytáhnout ostatní forky z platformy, případně oznámí datum jejich zalistování.

Celé oficiální vyjádření najdete v tomto odkaze.

Něco vám není jasné? Ptejte se!

Pokud vám není zcela jasné, co dělat během forku, resp. jak získat nové coiny, budeme rádi, pokud se přidáte do naší  diskusní skupiny na Facebooku, a zeptáte se celé komunity. Rádi odpovíme na všechny vaše otázky a poradíme vám.

Budeme také rádi, pokud nás začnete sledovat na YouTube.

Naše nejnovější video:

Přeloženo ze slovenského originálu, který pro vás připravil Samuel S.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
kRoCaN

Když Craig Wright je Satosi Nakamoto klidně to může dokázat a utnout spekulace , dokáže to tak že pohne ze svým účtem kde má milion Bitcoinu který se od roku 2009 nepohnul jak jednoduché potvrdit svou identitu Satosi Nakamota .

spot_img