Že je blockchain zbytečný, težkopádný a drahý? Že se pro “běžný” svět nehodí a nikdo ho nepotřebuje? Tak to asi nebude až taková pravda, protože neustále slýcháme o dalších a dalších případech jeho využití. Nyní tu máme tokeny, které představují akcie. Jedná se hned o 4 realitní fondy…
4 realitní fondy jdou do tokenů
Přesně tak! Nové security tokeny postavené na síti Ethereum představují “akcie” 4 realitních fondů v hodnotě 100 milionů dolarů. Důvodem je usnadnění obchodování s těmito soukromými cennými papíry pro 1 100 investorů, kteří je drží. Zapojeno je také několik makléřů, agentů a správce. Realitní fondy spravuje společnost iCap Equity.
Společnost uvádí, že již léta hledali něco, co by klientům nabídlo ten nejlepší investiční zážitek a zdůrazňuje likviditu, kterou tento krok přinese. S tokenizací pomohla společnost Harbour. Josh Stein, generální ředitel Harbouru, k tomu uvedl:
„Překrytí mezi investory požadujícími tokeny a investory se zájmem o security tokeny (tokenizované cenné papíry) bylo nulové. Lidé kupovali tokeny, ale nekupovali je, aby investovali, kupovali je za účelem spekulace.“
Krypto jako nástroj investice do nemovitostí
Změnu však představují třeba realitní fondy přenesené na blockchain a vydané ve formě tokenů. Jak se vám líbí tato představa? No, zvykejte si, protože toto určitě není poslední případ. Naopak se zdá, že pokud dosud nebylo úplně jasno v rozdělení kryptoměn, nyní to bude ještě složitější. A také je otázka, jak na to budou v dlouhodobém měřítku reagovat altcoiny (ať už coiny či tokeny), které nepředstavují podíl v nějaké společnosti či fondu. Určitě před sebou máme stále velmi zajímavou dobu, která v tomto odvětví přinese mnoho změn.
Zajímavé na tokenizovaných realitních fondech je, že to skutečně něco řeší. Nabízí to snadnější obchodování s podíly. Zvýší se likvidita. Vlastnící (investoři) nemusí čekat, často několik let, než budou smět podíl prodat. Tokeny to díky své infrastruktuře umožní skoro kdykoli, aniž by investor musel pracně hledat nového investora, kterému by podíl prodal. Proces je automatizovaný.
“Nikdy to nebude jako veřejný trh, ale můžeme si vzít něco, co je nelikvidní nebo napůl, a učinit to likvidnějším,” řekl Stein (šéf Harbouru).
Závěr
Domnívám se, že o podobných projektech uslyšíme čím dál častěji. Kryptoměny nám umožňují investovat přímo a držet si své bohatství u sebe, nikoli v bance či u povinného správce, a dále možnost poměrně velmi rychlého prodeje (likviditu). Pokud tokenizace aktiv bude stát alespoň většinou na stejném principu, můžeme to pravděpodobně považovat za pozitivní trend. Zaujaly vás tokenizované realitní fondy? Napište nám své postřehy do komentářů.
Co číst dále?
16.09.19 Technická analýza komodity zlato – Býci pořád vítězí