PwC: Obnovitelné zdroje energie nedokáží “zezelenit” Bitcoin

0
(0)

Bitcoin je známý kvůli vysoké energické spotřebě. Vědec Alex de Vries z PricewaterhouseCoopers (PwC) v Nizozemsku říká, že ani výroba z obnovitelné vodní energie nemůže situaci zlepšit. Zdůrazňuje, že obrovské množství elektronického odpadu, produkovaného bitcoinovou sítí, je astronomické a požaduje alternativní strategii, aby se zamezilo dopadu na životní prostředí.

Energetická náročnost těžby BTC je více než 1200x větší než transakce zpracované bankami. Odhaduje také, že těžba BTC spotřebovala v roce 2018 tolik elektrické energie jako celé Maďarsko.

„Zastánci této digitální měny tvrdili, že i když Bitcoin spotřebovává hodně energie, není to tak škodlivé, protože těžební zařízení  používají převážně přebytečnou energii z obnovitelných zdrojů. Rozhodl jsem se hluboko ponořit do tohoto tvrzení.”

říká de Vries.

Problém spočívá především v mechanismu těžby, ve kterém „horníci“ používají příliš náročné stroje, které spotřebovávají kvanta energie.

Tip: Jak funguje mining?

Na základě veřejně dostupných informací o výpočetní síle bitcoinové sítě a účinnosti a materiálovém složení těžebních strojů de Vries odhalil hlavní problémy. Například v čínské provincie S’-čchuan, kde mineři primárně využívají na výrobu elektřiny hydroelektrárny – problém nastává v letních měsících, kdy je v provincii více vody a farmy generují 3x více výkonu než v běžném provozu. Proto očekává, že bude vznikat více farem, kde se využívá energie na bází uhlí, protože se změnou klimatu ubývá v tocích vody.

„Na základě těchto zjištění nelze obnovitelnou energii, která v současné době vstupuje do těžby považovat za „zelenou.”

Ale de Vries také poznamenává, že evoluce miningu jde rychle dopředu a obměna těžebních zařízení v farmách vyprodukovává velké množství elektronického odpadu.  Nejoblíbenější stroj na trhu, ASIC (Specific-Integrated Circuit Integrated Circuit), nelze znovu nijak využít. To znamená, že je pravděpodobné, že na skládce nebo ve spalovně dá sbohem všem svým kamarádům.

Závěr

Alex de Vries se koukl pod pokličku obhájců těžby BTC. Tvrdí, že i když se využívají hydroelektrárny, tak je zde velké riziko, že do pár let nebude tolik vody v tocích. Další problém vidí ve výkyvu výkonu, když nastává “vlhké obchodí” a farma generuje podstatně více energie. Očekává, že mineři nezanevřou na těžbu, kde pochází energie primárně z uhlí.

V neposlední řadě myslí také na elektronický odpad. Evoluci nezastavíš, stroje stárnou a v případě obměny vzniká velká ekologická zátěž.

Věděli jste, že v současné době je na světě více než 5,5 milionů ASIC minerů pro těžbu BTC?

Co číst dál?

Německý ministr financí: „Vůči Libře jsem velmi skeptický“

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Solrak

Gratuluji. Přesně takové články potřebujeme aby se zvýšila důvěra v tenhle segment a doufám, že s Vaší placenou reklamou to zítra bude na stránkách kurzy.cz ať mám zase půl dne co dělat ohledně vysvětlování jak to vlastně reálně je. Jinými slovy komu tím prospíváte? Diky

pietro

Článek je skvělý. Rozhodně prospívá hledání té správné cesty..

spot_img