Proč se bitcoinu opakovaně nedaří prolomit 28 500 USD?

5
(8)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Kurz ceny bitcoinu se tento týden několikrát pokusil prolomit hranici 28 500 USD, ale byl vždy velice rychle sražen zpět. Aktuálně se pohybuje těsně pod hranicí 28 000 USD. Důvodů lze nalézt hned několik. Přijde o víkendu další pokus nebo bude do neděle klid?

Býkům se zatím daří obhájit 27 200 USD jako support. Ale podle několika klíčových metrik tato podpora poměrně slábne. Pondělní prohlášení Michaela Barra, místopředsedy Fed, o očekávaném zpomalení ekonomického růstu je jednou z mnoha událostí, která odpuzuje investory. Celkově tento týden došlo k posunu očekávání trhu směrem ke zvýšení sazeb na příštím zasedání. Aktuálně již více než 27 % lidí očekává, že Fed na začátku listopadu opět zvýší sazby o 25 bazických bodů.

Státní dluhopisy USA lámou rekordy

V úterý dosáhl reálný výnos 10letých státních dluhopisů USA nejvyšší úrovně za téměř 15 let. V souladu s tím se index amerického dolaru (DXY) pohybuje na nejvyšších hodnotách za posledních 10 měsíců. To vše můžeme číst jako medvědí signály pro kryptoměny. Kurz ceny bitcoinu má často negativní korelaci s DXY.

Obdobná situace panuje i na trhu kryptoměnových derivátů. Futures se obvykle obchodují s prémií 5 – 10 % (contango) oproti spotovým trhům. Již od srpna se ale prémie pohybuje spíše pod 5 %. To lze číst jako nedostatek poptávky po long pozicích na páku.

Kromě slabé poptávky po derivátech je velmi nízká i aktivita obchodování na spotových trzích. Jsme na úrovních z konce roku 2020. To značí nepřítomnost institucionálních investorů a analytici to přičítají odchodu velkých amerických firem jako Jane Street Group nebo Jump Trading. Ty se od trhu distancovaly v průběhu letošního roku z důvodu přísnější regulační kontroly.

Závěr

Není rozhodně bez zajímavosti i pondělní spuštění ethereových futures ETF. Poptávka po nich rozhodně nenaplnila očekávání a i to může být známka nedostatku důvěry na trhu. Tím se support opět oslabuje.

Z těchto signálů lze tedy vyčíst, že prolomení rezistence na úrovni 28 500 USD je v brzké době spíše nereálné. Musela by přijít nějaká pozitivní makroekonomická zpráva nebo velký nákup velryby. Ten by ale rezistenci prolomil asi jen krátkodobě.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img