Proč mohou akcie právě nyní vstoupit do říjnové korekce

5
(3)
Šimon Černík
Šimon Černík
Velký fanoušek Bitcoinu, filmový nadšenec, student vysoké školy v Brně, tvůrce audiovizuálního obsahu.

Čtenáři by neměli být v klidu, protože je dnes konečně poslední obchodní den v září. To bylo pro trhy ošklivé. Naopak, by měli být ve zvýšené pohotovosti – lze snadno dokázat, že říjen může být pro akcie stejně pochmurný.

Ale nejprve ta chmurná fakta.

Index S&P 500 (^GSPC) klesl v září o 5 %. Nasdaq Composite (^IXIC) ztratil 6,5 % a Dow Jones Industrial Average (^DJI) je níže o 3,4 %.

Akcie – Co vše trápí investory?

Investory trápí více věcí zároveň. Od hrozícího shutdownu vlády (který by měl začít tento víkend) až po obavy z dalšího zvýšení úrokových sazeb v tomto roce. Prezident chicagského Fedu Austan Goolsbee tento týden pro Yahoo Finance naznačil, že sazby zůstanou vysoké ještě dlouho do roku 2024. Ceny ropy šplhající se ke 100 dolarům za barel také zatížily mysl býků.

Kyselá nálada se podepsala na technologických společnostech s velkou tržní kapitalizací, jako je Netflix (NFLX). Za poslední tři týdny klesly její akcie o 15 % (za celý měsíc o 13 %). Společnost Apple (AAPL) ztratila 9,8 % navzdory pozitivním údajům o poptávce po nových iPhonech. Dokonce i Salesforce (CRM) stáhl o 8 %. A to i přes představení nových skvělých nástrojů umělé inteligence na firemní konferenci Dreamforce.

Sečteno a podtrženo: Sentiment není dobrý!

Myslím, že se to všechno začíná vracet zpět domů, protože investoři si uvědomují, že Fed to nemá pod kontrolou. Ekonomika se potýká s problémy.

– Kenny Polcari, řídící partner společnosti Kace Capital Advisors. zdroj: finance.yahoo.com

Polcari správně podotýká, že se spousta „věcí“ vrací domů. Stačí se podívat na některé věci, které jsme tento týden na trzích viděli:

  • Společnost Target zavírá devět prodejen s odvoláním na rostoucí kriminalitu v maloobchodě. Jistě v tom lze spatřovat ekonomické poselství.
  • Společnost Costco při hovoru k výsledkům uvedla, že nezaznamenává „dramatický“ nárůst krádeží (je těžké ukrást a odnést si z Costca 25 balíků papírových ručníků). To znamená, že zaznamenává určitou formu nárůstu krádeží.
  • Spotřebitelská důvěra se dostala na čtyřměsíční minimum.
  • Nové údaje o bydlení ukázaly, že nákupy domů klesly.
  • Společnost H&M varovala před propadem tržeb v září. Na vině je teplé počasí v Evropě, které odkládá nákupy zimního oblečení.
  • Banka BofA tento týden varovala před rostoucím počtem úvěrových delikvencí, které postihují maloobchodníky. Konkrétní obavy byly uvedeny u společností Kohl’s a Nordstrom.
  • Prodejce ojetých automobilů CarMax měl hrozné čtvrtletí. Vedení společnosti viní rostoucí úrokové sazby z toho, že spotřebitelé odkládají nákupy automobilů. Společnost rovněž zaznamenala meziroční nárůst úvěrových ztrát.

To je spousta signálů, které ukazují na rostoucí ekonomické napětí, kterému se trh pravděpodobně ještě nepřizpůsobil.

Negativní vyhlídky do budoucna

Jsme svědky zpožděných účinků politiky Fedu? Pravděpodobně. Mají domácnosti skutečně pocit, že inflace zpomaluje? Pravděpodobně ne. Pokud lidé nekupují domy nebo ojetá auta kvůli vyšším úrokovým sazbám, je to problém pro akcie? Ano, měl by být.

Tak Niinami je generální ředitel společnosti Suntory, třetího největšího výrobce alkoholu. Tvrdí, že američtí spotřebitelé přecházejí na levnější whisky.

Vezmeme-li to všechno dohromady, nic nenasvědčuje tomu, že by se nálada na trzích měla v říjnu zlepšit. Přinejmenším ne na začátku měsíce před velkými bankovními výnosy. Ty by mohly zachytit výše zmíněnou slabost spotřebitelů.

„Naše práce naznačuje, že tato časová a cenová korekce má před sebou další cestu. V tuto chvíli ji však stále vnímáme v kontextu rozkolísaného obchodního pásma,“ řekl investiční ředitel společnosti Truist Keith Lerner.

Nezapomeňte se přidat také na náš oficiální Discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img