Proč chtějí země omezovat stablecoiny?

4.3
(3)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Nová kryptoměnová burza dnes oznámena • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Polední zprávy] • Meme token zalistován na kryptoburze Poloniex, cena vyletěla o 100 % • a další články

Připravili jsme pro vás přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého dne v kryptosvětě.  TRHY Bitcoin se nyní obchoduje v...
Profilový obrázek
Michal Fortýn
Jsem kryptoměnový nadšenec a redaktor, působící na portálu kryptomagazin.cz, rád pracuji s novými technologiemi. Jako gamer rád sleduji herní scénu a zajímám se o propojení herního světa s tím kryptoměnovým. #memelord

V současné době je regulační prostředí velmi roztříštěné a nejisté. Zatímco mnoho států hodlá kryptoměny regulovat a danit, existují i takové státy, které jsou ke kryptoměnám velmi otevřené.

Regulace a danění kryptoměn

Minulý týden vydal Mezinárodní měnový fond (MMF) dokument, ve kterém se zabývá digitálními měnami a jejími riziky společně s politickými doporučeními.  Dokument se převážně zabývá stablecoiny, které plánují vydat nadnárodní společnosti a které mohou představovat rizika finanční stability.

Ve zprávě se uvádí, že stablecoiny mohou být na jednu stranu velmi atraktivní, ale mohou také narušit příliv kapitálu. Fiat měny tak jimi mohou být ovlivněny, což může mít za následek vyšší míru inflace. Pro některé společnosti bude mimo jiné obtížné dodržovat opatření proti praní špinavých peněz.

V dokumentu také zazněly doporučení o digitálních měnách vydaných centrálními bankami. Ve svém dokumentu také MMF klade požadavky na státy, aby vytvořily partnerství mezi soukromým a veřejným sektorem.

Libra vše rozjela

Stablecoin Libra společnosti Facebook se stal velmi kontroverzní ihned poté, co jej veřejnosti představil sám zakladatel Facebooku. Mark Zuckerberg tak byl okamžitě předvolán před americký Federální Kongres, kde vypovídal o záměrech, které má se svou kryptoměnou.

Libra tak spustila debatu o tom, jak vlády zareagují v případě ohlášení stablecoinu, který by mohl být vydán nadnárodními společnostmi. Projekt Libra od Facebooku (i díky vysoké kontroverzi) zvýšil zájem o digitální měny a blockchain.

Vlády po celém světě se mimo jiné zalekly zpráv, když Čína oznámila své práce na digitálním juanu. Mnoho zemí se tak účastní závodů, kterému státu se podaří vypustit do světa digitální měnu vydanou centrální bankou (CBDC) jako první.

Závěr

O digitální měny projevily zájem velké finanční nebo technologické instituce jako jsou JPMorgan, Goldman Sachs, Amazon nebo třeba Microsoft. Regulační orgány po celém světě připravují různá opatření.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře