Proč chtějí země omezovat stablecoiny?

0
svet world dlane hands staty zeme
Zdroj: pixabay.com

V současné době je regulační prostředí velmi roztříštěné a nejisté. Zatímco mnoho států hodlá kryptoměny regulovat a danit, existují i takové státy, které jsou ke kryptoměnám velmi otevřené.

Regulace a danění kryptoměn

Minulý týden vydal Mezinárodní měnový fond (MMF) dokument, ve kterém se zabývá digitálními měnami a jejími riziky společně s politickými doporučeními.  Dokument se převážně zabývá stablecoiny, které plánují vydat nadnárodní společnosti a které mohou představovat rizika finanční stability.

Ve zprávě se uvádí, že stablecoiny mohou být na jednu stranu velmi atraktivní, ale mohou také narušit příliv kapitálu. Fiat měny tak jimi mohou být ovlivněny, což může mít za následek vyšší míru inflace. Pro některé společnosti bude mimo jiné obtížné dodržovat opatření proti praní špinavých peněz.

V dokumentu také zazněly doporučení o digitálních měnách vydaných centrálními bankami. Ve svém dokumentu také MMF klade požadavky na státy, aby vytvořily partnerství mezi soukromým a veřejným sektorem.

Libra vše rozjela

Stablecoin Libra společnosti Facebook se stal velmi kontroverzní ihned poté, co jej veřejnosti představil sám zakladatel Facebooku. Mark Zuckerberg tak byl okamžitě předvolán před americký Federální Kongres, kde vypovídal o záměrech, které má se svou kryptoměnou.

Libra tak spustila debatu o tom, jak vlády zareagují v případě ohlášení stablecoinu, který by mohl být vydán nadnárodními společnostmi. Projekt Libra od Facebooku (i díky vysoké kontroverzi) zvýšil zájem o digitální měny a blockchain.

Vlády po celém světě se mimo jiné zalekly zpráv, když Čína oznámila své práce na digitálním juanu. Mnoho zemí se tak účastní závodů, kterému státu se podaří vypustit do světa digitální měnu vydanou centrální bankou (CBDC) jako první.

Závěr

O digitální měny projevily zájem velké finanční nebo technologické instituce jako jsou JPMorgan, Goldman Sachs, Amazon nebo třeba Microsoft. Regulační orgány po celém světě připravují různá opatření.

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře